Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
January 25, 2021

Найефективнішою і одночасно простою формою покриття є скатна (її ще називають «похила») форма даху. Така форма застосовувалася ще з часів будівництва перших житлових будівель, тому що вона забезпечувала найбільш ефективне відведення води з даху і дозволяла обладнати горище під хазяйські потреби. Незважаючи на бурхливий розвиток будівельних технологій, похила форма покрівлі залишається актуальною і до цього дня, змінилися тільки використовувані в ній матеріали. Та й горище перестав бути просто горищем, а перетворився в мансарду.

Коли міста і сільські місцевості стали інтенсивно розвиватися, відбулося стрімке зростання будівництва житлових площ. В цей же час з'явилася необхідність в будь-яких приміщеннях, які можна було б експлуатувати в житлових цілях. Домовласники стали активно облаштовувати горища, перетворюючи їх в мансарди і розміщуючи в них вітальні, офіси, майстерні і т.д. Облаштування мансард і сьогодні є досить популярним явищем, особливо в котеджному будівництві та в роботах по реконструкції покрівель. Чердкі з покинутих коморах, де збиралися старі речі і розбиті іграшки, стали утеплятися, гідроізолювати, висвітлюватися і перетворюватися в затишні сучасні стильні кімнати, де приємно проводити час і взимку, і влітку. Разом з цим і технології облаштування зазнали певних змін у зв'язку з появою нових унікальних матеріалів і виявленням недоліків вже існуючих технологій.

Чому ж в будівництво прийшли підпокрівельні плівки? По-перше, з'явилися очевидні причини необхідності гідроізоляції покрівель - горищні приміщення (мансарди) постійно піддаються впливу вологи і атмосферних явищ. Так як саме по собі дахове покриття є поганим теплоізолятором, мансарди піддаються сильному температурному впливу. Крім того, на горищні приміщення в силу їх конструкції і специфіки матеріалів впливають вітер, сніг і дощ, що в значній мірі знижує їх теплову ефективність. Тому для створення житлового приміщення мансарда повинна бути термічно і гідро- ізольована, а також не пропускати шум із зовні, забезпечуючи комфорт проживаючим. По-друге, невблаганне технологічний розвиток суспільства призвело до скупчення в будинках величезної кількості найрізноманітнішої побутової техніки - від електрочайника та тостера до посудомийної машини і пароварки. Всі ці предмети побуту щодня нагрівають повітря і випаровують велику кількість вологи, яка, згідно із законами фізики, піднімається вгору до стелі, а потім до покрівельних конструкцій. Багато з вас, напевно, бачили фото з податком на стелі в тільки що побудованому будинку і безнадійно зіпсованим інтер'єром через надмірну вологи в приміщенні.

Побудувати таку надійну покрівлю, яка сумлінно прослужить протягом тривалого часу і позбавить домовласника від головного болю через вищеописаних проблем, без використання якісних підпокрівельних матеріалів досить важко. Для збереження тепла всередині приміщення необхідно використовувати теплоізоляційні матеріали з мінеральної вати. Для забезпечення потрібного вологісного режиму всередині будівлі і для запобігання намокання елементів конструкції покрівлі використовуються плівки і мембрани, які мають не тільки гідроізоляційні й вітрозахисні властивості, а й властивість безперешкодно пропускати водяну пару, який може накопичуватися в теплоізоляції.

ЩО ТАКЕ Підпокрівельні плівки?

Підпокрівельні плівки - це двох або тришаровий матеріал сірого або прозорого кольору, який представляє собою полотно з поліетилену найчастіше армованого поліпропіленовою сіткою. Армована сітка їх поліпропіленових волокон забезпечує плівці міцність на розрив і на розтягнення, а ламінування поліетиленом дає дуже хороші гідроізолюючі характеристики матеріалу. Плівки можуть бути перфоровані і не перфоровані (тобто саме полотно пробито наскрізь множинними мікропорами). Ця перфорація визначає призначення плівки і її функціонал.

Головна відмінна риса підпокрівельних плівок полягає в низькій гідро- і паропропускной здатності. Цей вид захисту кілька десятиліть тому викликав справжню революцію на ринку покрівельних матеріалів перш за все, тим, що плівки значно нижче за вартістю, щодо гідроізоляційного битуминозного рулонного матеріалу, який класично використовувався довгий час, і мають невелику вагу, що у багато разів спрощує процес монтажу.

Основним завданням гідро- і пароізоляційних плівок є підтримка робочого стану теплоізоляції в покрівлі. Ці матеріали захищають теплоізоляцію від проникнення вологи ззовні, яка здатна значно зменшити теплоізоляційні властивості, а в деяких випадках веде до незворотного руйнування. Тому в сучасному будівництві використання підпокрівельних плівок є необхідним заходом, а правильна організація покрівельного пирога і продуманий вибір тих чи інших типів плівок дозволяє зберегти високу якість і надійність покрівлі протягом тривалого в ремени.

При цьому не слід забувати, що в процесі будівництва покрівлі із застосуванням підпокрівельних плівок з низькою паропропускной здатністю можуть виникнути проблеми з вентиляцією підпокрівельного простору, яке обов'язково в даному випадку. Якщо пар і волога не будуть вільно виводитися з покрівлі, то можливе утворення цвілі і грибка на дерев'яних конструкціях і в теплоізоляції, що також з часом необоротно призведе до руйнування всього покрівельного пирога.

ВИДИ підпокрівельних плівок.

Всі горищні приміщення поділяються на два основних види: теплі (мансарди) і холодні. Ще їх позначають як опалювані і неопалювані, житлові та нежитлові.

Ефективний спосіб облаштування холодного (нежитлового) горищного приміщення має на увазі використання одного шару підпокрівельних плівок - це можуть бути гидробарьер або антиконденсат. Призначення плівок в цьому випадку - захист дерев'яних конструкцій і фінішного покрівельного покриття від виходить з приміщення вологи.

Для правильної і якісної організації теплого горищного приміщення (покрівля з теплоізоляцією) одного шару підпокрівельних плівок недостатньо, тому рекомендується застосовувати ще і нижній пароізоляційний шар - паробар'єр, який відводить надлишки пара і зберігає теплоізоляційний шар від накопичення непотрібної йому вологи.

Розглянемо кожен вид плівок окремо.

  • пароізоляційні плівки

Подкровельная пленка

Пароізоляційні плівки використовуються при облаштуванні теплих покрівель. Цей тип плівок призначений для захисту нижнього шару утеплювача від проникнення водяної пари, що піднімаються з внутрішніх приміщень. Вони служать свого роду бар'єром піднімається вологи, затримуючи її до моменту вентиляції приміщення, таким чином не дозволяючи утеплювача намокнути.

Вибір даного шару покрівельного пирога грунтується на технічних характеристиках пароізоляційного матеріалу, а основним параметром, на який слід звертати увагу, є паропроникність. Дана характеристика показує, яка кількість водяної пари пропускає плівка площею 1 кв.м. за одну годину (або добу). Відповідно, для даного типу підпокрівельних плівок дане число повинне бути мінімальним, в такому випадку пароізоляційний ефект буде найкращим.

Прозора пароізоляційна плівка Паробар'єр (виробництво Juta, Чехія) являє собою паронепроникну трехслойную плівку, що має несучу плетену армуючої сітки з поліпропіленових волокон, яка з обох сторін армована шаром поліетилену Щільність такої плівки становить 100 г / м2, а паропроникність 0,09г / м2 на добу (при температурі 23о і відносній вологості 85%).

Ця плівка має досить хорошою УФ стабільністю (3 місяці), міцністю і може застосовуватися, як для покрівель, так і для утворення паронепроникного захисного шару з внутрішньої сторони теплоізоляції у випадках внутрішнього утеплення стін будь-яким видом мінераловатної і стекловатной теплоізоляції.

Срібний Паробар'єр - це двошаровий матеріал, який складається з поліпропіленової тканини, ламінованої шаром поліетилену. Щільність такої плівки нижче і УФ стабільність обмежується 10 днями.

  • гідроізоляційні плівки

Подкровельная пленка Juta

Гідроізоляційні плівки застосовуються з будь-яким покрівельним матеріалом, і призначені для захисту верхнього шару утеплювача від вологи. Даний тип плівок має паропроникність вище, ніж пароізоляційні плівки завдяки наявності мікроперфорації, проте при їх монтажі слід передбачати вентиляційні зазори (відстань між гідроізоляційної плівкою і теплоізоляцією), для ефективного видалення вологи з утеплювача і зниження ризику конденсації водяної пари на поверхні плівки.

Аналогічну функцію захисту теплоізоляції і відведення пари виконують супердифузійні мемебрани - більш технологічний матеріал, який ми розглянемо нижче. Але варто звернути увагу на те, що вартість гідроізоляційних плівок нижче, ніж у мембран, тому для холодного горищного приміщення їх використання найбільш ефективно і розсудливо. З іншого боку, при будівництві мансарди, якщо покрівля має нестандартну форму, тобто має переходи, різні рівні, мансардні вікна, організувати вентиляційний зазор досить складно. В цьому випадку, якщо не буде забезпечено вільний потік повітря, при використанні таких плівок волога не зможе повністю вивітрюватися, що призведе до утворення грибка і цвілі в утеплювачі.

При виборі гідроізоляційних плівок слід звертати увагу, перш за все, на такий параметр як водонепроникність, яка вимірюється в міліметрах водяного стовпа. Чим вище цей показник, тим краще. Також слід враховувати такі властивості плівок, як стійкість до ультрафіолетового випромінювання і міцність.

Гідроізоляційні плівки Juta, іменовані Гидробарьер, одні з небагатьох плівок, які відповідають стандартам якості і вимогам до підпокрівельним матеріалами. Їх цей показник варіюється між 96г / м2 та 100 г / м2, а паропроникність прозорих тришарових плівок становить понад 40 г / м2 на добу. На сьогодні це найбільш часто використовуваний матеріал в будівництві і сама назва Гидробарьер часто використовується, як загальна назва для всіх плівок даного типу.

антиконденсатні плівки
Даний вид плівок застосовується з металевими покрівлями, до яких відносяться: металочерепиця та фальцеві покрівельні покриття. Ці покрівлі найбільше схильні до вологи, яка конденсується на нижній стороні листа, що в дуже короткий час призводить до корозії матеріалу і до необхідності його заміни. Одна сторона плівки має ворсистий шар з нетканого текстилю, який відмінно вбирає вологу, не пропускаючи її на поверхню покрівельного матеріалу, а інша - поліетиленову плівку. Для правильної роботи плівки між теплоізоляцією і антиконденсат формується нижній вентиляційний зазор, який вивітрює затрималася на неткані текстилі вологу.

Матеріали теплоізоляційні повинна мати низьку паропроникністю, щоб запобігати попаданню вологи на внутрішню поверхню покрівлі. А також достатньою УФ стабільністю, щоб під час будівництва була можливість якийсь час залишати покрівлю без фінішного покрівельного покриття.

ЩО ТАКЕ МЕМБРАНИ ?: ВИДИ МЕМБРАН

Супердиффузионная мембрана Евробарьер для скатных кровель

Мембрани свого часу, так само як і плівки, зробили революцію на ринку підпокрівельних матеріалів. Цей матеріал відрізняється високою паро здатністю. Їх ще називають дифузійними мембранами, які за рахунок низького дифузійного опору вільно пропускають водяні пари, при цьому захищаючи від проникнення води. У порівнянні зі звичайними плівками, мембрани, завдяки своїй нетканій структурі, пропускають пар з приміщення, але затримують вологу, яка просочується через дахове покриття всередину покрівлі.Cупердиффузионная мембрана Евробарьер в применении с натуральной черепицей

Підпокрівельні мембрани не потребують організації додаткового вентиляційного зазору, так як не створюють опір для водяної пари. Тому поверхню термоизоляционного матеріалу не охолоджується через вентиляційний зазор. Процес монтажу мембран порівняно простий, так як не вимагає додаткової обрешітки. Забезпечуючи дуже високу гідроізоляційну здатність, підпокрівельні мембрани надійно захищають весь покрівельний пиріг і всю мансарду.

Мембрани випускаються в широкому асортименті, вони досить різноманітні і мають відмінності між собою, в залежності від технології виробництва, що використовується нетканого матеріалу, наявності спеціальних добавок, які збільшують УФ-стабільність, кількості шарів, від типу водонепроникних плівок і виду скріплення.

Даний будівельний матеріал широко використовується в будівництві будинків з опалювальними горищами та будинків з мансардами. Мембрани будуть оптимальним варіантом, якщо ви задумали перебудувати холодне горище в мансардне приміщення, не перебудовуючи наявну кроквяну конструкцію. Особливістю мембран є можливість монтажу без формування нижнього вентиляційного зазору, тобто укладати матеріал прямо на утеплювач. Це можливо, завдяки високій паропроникності мембран.

Існує велика кількість різних назв мембран - дифузійні, супердифузійні, паровиводящіе, вітроізоляційних, дихаючі і т.д.

Основним критерієм поділу мембран на типи служить паропроникність, тому можна визначити такі їх типи:

- Дифузійна мембрана - має паропроникність в межах від 400 до 1000 г / м2 на добу. Формувати нижній вентиляційний зазор не потрібно.

- Супердифузійна мембрана - паропроникність перевищує значення 1000 г / м2 на добу.

Також поділяються мембрани за способом укладання: бувають мембрани одностороннього застосування, коли укладаються поперек крокв тільки однією стороною назовні, і двостороннього застосування, коли немає необхідності укладати певною стороною на утеплювач. Крім цього, випускаються мембрани з багатошаровою структурою - об'ємні дифузійні мембрани, які можна використовувати для металевих покрівельних покриттів.

  • дифузійні мембрани

Дифузійні мембрани використовуються для захисту від вологи підпокрівельного простору. Вони являють собою спеціальні плівки з поліетилену, які армовані для збільшення міцності перлінковой ниткою. Дифузійна мембрана відрізняється від гідроізоляційної плівки тим, що вільно пропускає водяну пару в верхній вентиляційний зазор і ефективно видаляє їх. При цьому надійно захищає підпокрівельний простір від попадання вологи і пилу ззовні. Однак даний вид мембран можна використовувати для покрівель з високою теплопровідністю, наприклад, металочерепицею, єврошифером. Це пояснюється тим, що дифузійні мембрани вільно пропускають водяну пару з приміщення, що викликає корозію і руйнування даних покрівельних матеріалів.

При використанні дифузійних мембран потрібно тільки верхній вентиляційний зазор, що значно економить витратні матеріали на будівництво додаткової обрешітки. Тому мембрани часто застосовуються для організації покрівлі зі складною структурою.

  • супердифузійні мембрани

Супердиффузионная мембрана Евробарьер для скатных кровель

Супердифузійні мембрани також надійно захищають підпокрівельний простір від атмосферного впливу (дощ, сніг, вітер), однак паропроникність даного матеріалу значно вище. Іншими словами, такі мембрани максимально ефективно виводять вологу з теплоізоляції.

Дихаючі мембрани не вимагають організації додаткового вентиляційного зазору, і вони укладаються безпосередньо на теплоізоляцію, що значно спрощує монтаж. Даний вид мембран відмінно підходить для організації мансарди з холодного горища, що не перебудовуючи кроквяну конструкцію.

Супердифузійна мембрана Євробар'єр складається з трьох шарів у вигляді армованої решітки з поліпропіленових волокон. Дана мембрана має високу паропроникність (більше 1400 г / м2 на добу), при цьому надійно захищає внутрішню частину покрівлі від попадання води і вологи. Завдяки спеціальним добавкам, мембрана має високу опірність впливу ультрафіолетового випромінювання (4 місяці).

  • Об'ємні дифузійні мембрани

Мембрана F150 для скатных кровель

Подібний тип мембран використовуються для фальцевих і металевих покриттів: цинк, мідь, сталь, алюміній, титан-цинк і т.д. Об'ємні дифузійні мембрани часто застосовують для дахів складної конструкції.

На відміну від дифузійних і супердифузійних мембран даний матеріал, завдяки об'ємній решітці, запобігає утворенню конденсату на внутрішній поверхні покрівельного покриття. При виборі об'ємних дифузійних мембран також звертають увагу на паропроникність. Вважається, що оптимальним варіантом є матеріал значенням паропроникності 1000-1100 г / м2 на добу.

ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ ВИБІР - ПЛЕНКА АБО МЕМБРАНА?

Вибір між плівкою і мембраною залежить від використовуваного покрівельного матеріалу. Так дифузійні і супердифузійні мембрани використовують для покрівель, зроблені з матеріалу з низькою теплопровідністю: натуральної та бітумною черепицею. Вони монтуються без нижнього вентиляційного зазору, тому можуть застосовуватися для дахів складної форми, в яких зробити вільний потік повітря між утеплювачем і гідроізоляцією проблематично. Для мансард найбільш оптимальними є антиконденсатні плівки і мембрани.

Антиконденсатні плівки використовують для металевих покрівельних покриттів. Це може бути металочерепиця, профнастил, фальц і єврошифер. Монтаж антиконденсатна плівок здійснюється з двома вентиляційними зазорами - між покрівлею і плівкою і між плівкою і утеплювачем. Тому застосування даної гідроізоляції для дахів складної і неоднорідною форми стає недоцільно, так як проблематично сформувати другий вентиляційний зазор. У такому випадку потрібно використовувати об'ємні супердифузійні мембрани.

ОСОБЛИВОСТІ МОНТАЖУ ПЛІВОК І МЕМБРАН

Безліч будівельних організацій Європи вже напрацювали правила будівництва горищного приміщення для різних типів, і затвердили необхідні рекомендації і норми, дотримання яких гарантує надійність і довговічність покрівлі.

Відомі світові виробники покрівельних матеріалів гарантують ефективність покрівлі тільки при дотриманні декількох умов, серед яких обов'язкове застосування підпокрівельних плівок. Правильне облаштування холодного горищного приміщення має на увазі використання одного шару підпокрівельних плівок - це можуть бути Гидробарьер або Антиконденсат. Будівництво теплого горищного приміщення передбачає використання утеплювача, який навіть при невеликому зволоженні втрачає свої теплоізоляційні властивості.

Правильна організація теплого горищного приміщення здійснюється з використанням двох шарів підпокрівельних плівок. Першим шаром, який розташовується між покрівельним матеріалом і утеплювачем, є Гидробарьер, Антиконденсат або Супердифузійна мембрана, а другим шаром, який знаходиться нижче утеплювача, є спеціальна плівка, що має високі пароізоляційні властивості - Паробар'єр. Нагадаємо, що мембрани мають унікальну властивість, яке дозволяють укладати їх безпосередньо на утеплювач без нижнього вентиляційного зазору. Завдяки чому, вартість монтажу мембран значно нижче.

Монтаж даної плівки здійснюється внахлест, причому ширина нахлеста повинна становити не менше 12 сантиметрів. Кріплення гідроізоляційної плівки відбувається безпосередньо на крокви, лаги та інші будівельні елементи покрівлі. Як елементи можуть бути скоби або цвяхи з плоскою головкою з нержавіючої сталі. Плівка кріпитися яскравою стороною маркера вгору, при цьому під плівкою залишають зазор в діапазоні 2-4 см.

Монтаж підпокрівельної гідроізоляційної плівки Антиконденсат здійснюється аналогічно гідробар'єр. Абсорбуючий шар з нетканого текстилю даної плівки повинен укладатися всередину приміщення. Для антиконденсатної плівки необхідно залишати два вентиляційних зазору.

Мембрана Євробар'єр кріпиться до крокв або лагам скобами або нержавіючими цвяхами з плоскою головкою. Листи укладаються внахлест, а ширина нахлеста повинна становити 12 см. Супердифузійна мембрана стелиться безпосередньо на утеплювач, без зазору.

Монтаж пароізоляційної плівки здійснюється по внутрішній стороні утеплювача. Листи можна зміцнювати і горизонтально, і вертикально з використання скоб і цвяхів з плоскими капелюшками. Також можна кріпити смуги до несучих конструкцій покрівлі за допомогою спеціальної монтажної стрічки К-2, якій також з'єднуються окремі полотна пароізоляційної плівки.

У будь-якому випадку, при не дотриманні правил монтажу не гарантується довговічність і надійність покрівлі. При допущенні найменших помилок під час будівництва, наприклад, запобігання вільної вентиляції в зазорах, укладання підпокрівельних плівок з меншою шириною нахлеста або зовсім без нього, на утеплювач може потрапити волога, яка погіршує його теплоізоляційні властивості.

Рекомендації щодо застосування підпокрівельних плівок і мембран в покрівельних і стінових конструкціях

Какие подкровельные пленки лучше применять на кровлях

 

Таким чином, як ви з вами з'ясували, будівництво будь-якого даху має відбуватися з використанням плівок і мембран, що сьогодні є зарегламентувати правилом будівництва, а не приватної примхою. Це обумовлюється, перш за все тим, що довговічність і надійність подкровельной конструкції і теплоізоляційного матеріалу буде на порядок вище при правильному облаштуванні мансарди з застосуванням підпокрівельних плівок. Крім того, плівки захищають металевий покрівельний матеріал від вологи, запобігаючи утворення іржі з внутрішньої сторони покрівлі і зберігаючи цілісність самого покрівельного матеріалу.

Розвиток технологій виробництва підпокрівельних плівок і розробка гідроізоляційних матеріалів з покращеними властивостями сприяє виникненню нових видів плівок і мембран. У мансардному будівництві сьогодні користуються популярністю супердифузійні мембрани щільністю 115 г / м2, в той час, як на ринку вже давно з'явилися мембрани щільністю 160 і 500 г / м2. І це, по суті, тільки початок технологій гідроізоляції покрівель.

Найближчим часом використання інноваційних матеріалів для гідро- і пароізоляції покрівель буде все більше набирати популярність. Як показує багаторічна практика, плівки та мембрани значно підвищують надійність і довговічність покрівлі, тим самим на довгі роки позбавляючи від необхідності в складному і дорогому ремонті, що сьогодні є, мабуть, самим восстребован якістю будівельних матеріалів.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
Необхідна консультація менеджера?
Колл-центр
+38 (044) 290-88-12
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи