Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
January 25, 2021

Підпокрівельні плівки та мембрани – безальтернативний варіант для гідро і пароізоляції скатної покрівлі та фасаду.

Скатний дах, відомий також як “похилий”, є найпростішою та найефективнішою формою покриття. Ця форма була використана ще з часів спорудження перших житлових будівель, оскільки вона забезпечувала найкраще відведення води з даху і дозволяла використовувати горище для господарських потреб. Незважаючи на швидкий розвиток будівельних технологій, похила форма даху залишається актуальною і сьогодні, хоча матеріали, які використовуються для її створення, змінилися. Горище перетворилося на мансарду, яка використовується не тільки для зберігання речей, але й як житлове приміщення.

 

З розвитком міст і сіл почалося стрімке зростання житлового будівництва. Виникла потреба використовувати будь-яке приміщення для житлових цілей. Горища стали перетворюватися на мансарди, де розміщуються вітальні, офіси, майстерні тощо. Облаштування мансард зараз є досить популярним явищем, особливо у котеджному будівництві та при реконструкції дахів. Поява побутової техніки призвела до того, що повітря в приміщенні постійно нагрівається і випаровує велику кількість вологи. Ця волога піднімається до стелі і потрапляє на конструкції даху. Тому для створення комфортного житлового приміщення мансарда повинна бути тепло- і гидроізольованою.

Для забезпечення комфорту у приміщенні i запобігання намоканню конструкцій даху використовуються гідроізоляційні паропропускні плівки i мембрани. Вони не тільки захищають від вологи i вітру, але i дозволяють пару проникати через них. Це допомагає запобігти накопиченню вологи у теплоізоляції. Таким чином, для створення надійного даху, який служитиме впродовж тривалого часу i забезпечить комфорт у приміщенні, необхідно використовувати якісні матеріали для покриття даху.

Давайте розберемось що собою являють підпокрівельні плівки.

Підпокрівельні плівки - це двошаровий або тришаровий матеріал, зазвичай сірого або прозорого кольору, що складається з поліетилену, часто армованого поліпропіленовою сіткою.

Рис. 1 Структура тришарової підпокрівельної плівки

Армування поліпропіленовими волокнами надає плівці високої міцності на розрив і розтягнення, а ламінування поліетиленом забезпечує високу гідроізоляційну здатність матеріалу. Плівки можуть бути перфорованими (тобто пробитими наскрізь множинними маленькими отворами) або неперфорованими. Ця перфорація визначає призначення плівки та її функціональність. Основна властивість підпокрівельних плівок полягає в їхньому низькому паропроникненні. Цей вид захисту дахів кілька десятиліть тому спричинив справжню революцію на ринку покрівельних матеріалів, передусім тому, що плівки значно дешевші за гідроізоляційні бітумні рулонні матеріали, що класично використовуються впродовж тривалого часу, і мають невелику вагу, що значно спрощує процес встановлення.

Основне завдання гідро- і пароізоляційних плівок - це забезпечення робочого стану теплоізоляції в покрівлі. Ці матеріали захищають теплоізоляцію від проникнення вологи ззовні, яка може значно зменшити теплоізоляційні властивості, а в деяких випадках призводить до незворотного руйнування. Тому в сучасному будівництві використання підпокрівельних плівок є необхідним заходом, а правильна організація покрівельного пирога i продуманий вибір тих чи інших типів плівок дає змогу зберегти високу якість i надійність покрівлі протягом тривалого часу.

При цьому не слід забувати, що в процесі будівництва покрівлі із застосуванням підпокрівельних плівок з низькою паропропускною здатністю можуть виникнути проблеми з вентиляцією підпокрівельного простору, що є обов'язковим у цьому випадку. Якщо пара i волога не будуть вільно виводитися з підпокрівельного простору, то можлива поява цвілі та піску на дерев'яних конструкціях і в теплоізоляції, що також з часом призводить до руйнування покрівельного пирога.

Види підпокрівельних плівок.

 Горищні приміщення можна поділити на два основних типи: теплі (наявність теплоізоляції) і холодні (теплоізоляція відсутня). Їх також можна описати як опалювані і неопалювані, житлові та нежитлові.

Холодне (або нежитлове) горищне приміщення можна ефективно облаштувати, використовуючи один шар підпокрівельних плівок. Це можуть бути Гідробар’ьєр або Антиконденсат. Ці плівки захищають дерев’яні конструкції і фінішне покривне покриття від вологи, що випаровується з приміщення.

Для якісного облаштування теплого горищного приміщення (або покрівлі з теплоізоляцією) одного шару пiдпокрiвельних плівок недостатньо. Тому рекомендується додатково використовувати нижній пароізоляційний шар - Паробар’єр. Він відводить надлишки пари i захищає теплоізоляційний шар від накопичення вологи.

Розглянемо кожен тип гідро і пароізоляційних матеріалів окремо.

  1. Пароізоляційні плівки. 

Пароізоляційні плівки використовуються під час облаштування теплих покрівель. Цей тип плівок призначений для захисту нижнього шару утеплювача від проникнення водяної пари, що піднімається з внутрішньої частини приміщення. Вони служать свого роду бар'єром, який затримує вологу до моменту вентиляції приміщення, таким чином не дозволяючи утеплювачу намокнути.

Під час вибору пароізоляційного матеріалу для покрівлі, основним параметром, на який слід звертати увагу, є паропроникність. Ця характеристика показує, яку кількість водяної пари пропускає плівка площею 1 м² за одну годину (або добу). Для цього типу плівок максимальна паропроникність повинна бути мінімальною, щоб забезпечити найкращий пароізоляційний ефект.

Прозора пароізоляційна плівка Паробар'єр (виробництва Juta, Чехія) є прикладом паронепроникної тришарової плівки. Вона має несучу плетену армуючу сітку з поліпропіленових волокон, яка з обох боків вкрита шаром поліетилену. Щільність такої плівки становить 90 -110 г/м², а паропроникність - 0,09 г/м² на добу (за температури 23°C і вологості 85%). Ця плівка має хорошу УФ-стабільність (3 місяці), має достатню міцність і може застосовуватися як для покрівель, так і для утеплення стін будь яким видом мінераловатної або скловатної теплоізоляції.

Срібний Паробар'єр Н96 СІ - це двошаровий матеріал, який складається з поліпропіленової тканини, ламінованої шаром поліетилену. Ця плівка має найвищі показники міцності в даному класі - 820/670 Н/50мм.Щільність такої плівки становить 96 гр/м² і УФ-стабільність обмежена 10 днями.

2. Гідроізоляційні плівки

 

Гідроізоляційні плівки, які використовуються з будь-яким покрівельним матеріалом, служать для захисту верхнього шару утеплювача від вологи. Цей тип плівок характеризується високою паропроникністю, що забезпечується за рахунок мікроперфорації.

 

Однак під час монтажу таких плівок необхідно передбачати вентиляційні зазори (відстань між гідроізоляційною плівкою і теплоізоляцією), що сприяє ефективному видаленню вологи з утеплювача і зниженню ризику конденсації водяної пари на поверхні плівки.

Під час вибору гідроізоляційних плівок основним параметром, на який слід звернути увагу, є водонепроникність, що вимірюється в міліметрах водяного стовпа. Чим вище цей показник, тим краще.

 

Рис. 2 Тест на водонепроникність.

 

Додатково, важливо враховувати такі характеристики плівок, як стійкість до ультрафіолетового випромінювання і механічна міцність.

Гідроізоляційні плівки Juta, також відомі як Гідробар'єр, належать до невеликої категорії плівок, які відповідають стандартам якості та вимогам до підпокрівельних матеріалів. Їхня маса на одиницю площі коливається між 96 г/м2 і 110 г/м2, а паропроникність прозорих тришарових плівок перевищує 40 г/м2 за добу. На сьогодні цей матеріал є найпоширенішим у будівництві, а назву Гідробар'єр часто використовують як загальну назву для всього спектру плівок цього типу.

 

Плівка Гідробар'єр Д96 СІ, або більш відома як «сільвер», за свої високі показники міцності і простоту монтажу, заслужила популярність серед покрівельників.

3. Супердифузійні мембрани.

Супердифузійні мембрани, як більш технологічний матеріал, виконують аналогічну функцію захисту теплоізоляції і виведення пари. Утім, слід зазначити, що вартість гідроізоляційних плівок нижча, ніж у мембран, тому для холодного горищного приміщення їхнє використання є найефективнішим і найрозумнішим. З іншого боку, під час будівництва мансарди з нестандартною формою покриття (з переходами, розривами розмежування, мансардними вікнами) організація вентиляційного зазору може бути складною. У такому разі, якщо не буде забезпечено вільний потік повітря під час використання таких плівок, волога не зможе повністю вивітрюватися, що може призвести до утворення грибка i цвілі в утеплювачі.

4. Антиконденсатні плівки являють собою спеціалізований вид плівок, які використовуються з металевими покрівлями, включаючи металочерепицю і фальцеві покрівельні покриття. Металеві покрівлі найбільш схильні до утворення вологи, яка може конденсуватися на нижньому боці листа, що може призвести до корозії матеріалу і необхідності його заміни в короткий час.

Один бік антиконденсатної плівки має ворсистий шар з нетканого текстилю, який ефективно вбирає вологу, не допускаючи її на поверхню покривного матеріалу, а інший - поліетиленову плівку. Для оптимальної роботи таких плівок між теплоізоляцією і Антиконденсатом формується нижній вентиляційний зазор, який дозволяє вивести затриману на нетканому текстилі вологу.

Пароізоляційні матеріали повинні мати низьку паропроникність для запобігання проникненню вологи на внутрішню поверхню покрівлі. Крім того, вони повинні мати достатню стійкість до ультрафіолетового випромінювання, щоб під час будівництва можна було деякий час залишити покрівлю без фінішного покрівельного покриття.

Що таке мембрани? Види мембран.

Мембрани, які свого часу зробили революцію на ринку підпокрівельних матеріалів, вирізняються високою паропроникністю. Цей матеріал, також відомий як дифузійні мембрани, завдяки низькому дифузійному опору вільно пропускає водяні пари з середини приміщення, одночасно захищаючи від проникнення води ззовні. Порівняно з традиційними плівками, мембрани, завдяки своїй нетканій структурі, пропускають пару з приміщення, але затримують вологу, що просочується через дахове покриття всередину покрівлі.

Підпокрівельні мембрани не потребують організації додаткового вентиляційного зазору, оскільки не створюють опору для водяної пари. Таким чином, поверхня теплоізоляційного матеріалу не охолоджується через вентиляційний зазор. Процес монтажу мембран є порівняно простим, оскільки не потребує додаткової обрешітки. Забезпечуючи дуже високу гідроізоляційну здатність, підпокрівельні мембрани надійно захищають всю покрівельну конструкцію i всю мансарду.

Мембрани являють собою широкий асортимент продуктів, які відрізняються за низкою характеристик, залежно від технології виробництва, використовуваного нетканого матеріалу, наявності спеціальних добавок, що збільшують УФ стабільність, кількості шарів, типу водонепроникних плівок і виду скріплення. Цей будівельний матеріал широко використовується в будівництві будинків з опалювальними горищами і будинків з мансардами.

Мембрани стануть оптимальним варіантом, якщо ви плануєте переобладнати холодне горище на мансардне приміщення, не переобладнуючи наявну кроквяну конструкцію. Особливою рисою мембран є можливість монтажу без формування нижнього вентиляційного зазору, тобто укладати матеріал прямо на утеплювач. Це можливо завдяки високому рівню паропроникності мембран.

Мембрани являють собою широкий спектр продуктів з різноманітними назвами, включаючи дифузійні, супердифузійні, паропроникні, вітроізоляційні, дихаючі та інші. Одним з основним критерієм для класифікації мембран є паропроникність. За цим критерієм можна визначити такі типи мембран:

  • дифузійна мембрана: має паропроникність у межах від 400 до 1000 г/м2 на добу. Не потребує формування нижнього вентиляційного зазору;
  • супердифузійна мембрана: паропроникність перевищує значення 1000 г/м2 на добу.

Мембрани також можуть бути класифіковані за способом укладання: є мембрани одностороннього застосування, які укладають поперек крокв тільки одним боком назовні, і двостороннього застосування, коли немає необхідності укладати певним боком на утеплювач. Крім того, випускаються мембрани з багатошаровою структурою - об'ємні дифузійні мембрани, які можна використовувати для металевих покрівельних покриттів.

Дифузійні мембрани.

Дифузійні мембрани, які використовуються для захисту підпокрівельного простору від вологи, представляють собою спеціалізовані плівки з поліетилену, армовані перлінковою ниткою для збільшення міцності. Вони відрізняються від гідроізоляційних плівок тим, що вільно пропускають водяну пару в верхній вентиляційний зазор і ефективно видаляють її, при цьому надійно захищаючи підпокривельний простір від проникнення вологи і пилу ззовні.

При використанні дифузійних мембран потрібен лише верхній вентиляційний зазор, що значно економить матеріали на будівництво додаткової обрешітки.

Супердифузійні мембрани.

Супердифузійні мембрани, подібно до інших типів мембран, надійно захищають підпокривельний простір від атмосферного впливу (дощ, сніг, вітер), але вони відрізняються значно вищою паропроникністю. Це означає, що такі мембрани максимально ефективно виводять вологу з теплоізоляції.

 

Рис.3 Структура тришарової супердифузійної мембрани.

Дихаючі мембрани не потребують створення додаткового вентиляційного зазору і можуть бути укладені безпосередньо на теплоізоляцію, що значно спрощує процес монтажу. Цей вид мембран ідеально підходить для перетворення холодного горища на мансардне приміщення без перебудови кроквяної конструкції.

Супердифузiйна мембрана Євробар’єр складається з трьох шарів у вигляді армованої решітки з поліпропіленових волокон. Ця мембрана характеризується високою паропроникнiстю (більше 1400 г / м2 на добу), при цьому надійно захищає внутрішню частину покрівлі від проникнення води i вологи. Завдяки спеціальним добавкам, мембрана має високу стійкість до ультрафіолетового випромінювання (4 місяці). Мембрани Євробар’єр протестовані на динаміку дощув Берлінському технічному університеті, де підтвердили найвищі показники водонепроникності.

Об'ємні дифузійні мембрани.

Об’ємні дифузійні мембрани використовуються для фальцевих і металевих покриттів, включаючи цинк, мідь, сталь, алюміній, титан-цинк та інші. Цей тип мембран часто застосовується для дахів складної конструкції. На відміну від дифузійних і супердифузійних мембран, цей матеріал, завдяки об’ємній решітці, запобігає утворенню конденсату на внутрішній поверхні покрівельного покриття.

При виборі об’ємних дифузійних мембран також звертають увагу на паропроникність. Вважається, що оптимальним варіантом є матеріал з паропроникністю 1000-1100 г/м2 на добу.

Дренажна мембрана Євробар’єр F150 відмінно відводить вологу від внутрішньої сторони фальцевої покрівлі і має показник паропроникності >1400 г /м2 на добу.

Від чого залежить вибір – плівка або мембрана.

Вибір між плівкою та мембраною визначається типом використовуваного покрівельного матеріалу. Дифузійні та супердифузійні мембрани використовуються для покрівель, зроблених з матеріалу з низькою теплопровідністю, такого як натуральна та бітумна черепиця. Ці мембрани монтується без нижнього вентиляційного зазору, що дозволяє їх використання для дахів складної форми, де створення вільного потоку повітря між утеплювачем і гідроізоляцією може бути проблематичним. Для мансард найбільш оптимальними є антиконденсатні плівки і мембрани.

Антиконденсатні плівки використовуються для металевих покрівельних покриттів, таких як металочерепиця, профнастил, фальц і єврошифер.

Особливості монтажу плівок і мембран.

Багато європейських будівельних організацій розробили та затвердили нормативи та рекомендації для будівництва горищних приміщень різних типів, дотримання яких забезпечує надійність та довговічність покрівлі.

Виробники покрівельних матеріалів на світовому ринку гарантують ефективність покрівлі за умови дотримання декількох критеріїв, включаючи обов’язкове використання підпокрівельних плівок. Правильне облаштування холодного горищного приміщення передбачає використання одного шару підпокрівельних плівок, таких як Гідробар’єр або Антиконденсат. Для будівництва теплого горищного приміщення необхідно використовувати утеплювач, який при навіть незначному зволоженні втрачає свої теплоізоляційні властивості.

Правильна організація теплого горищного приміщення передбачає використання двох шарів підпокрівельних плівок. Перший шар, який розташовується між покрівельним матеріалом і утеплювачем, може бути Гидробар’єр, Антиконденсат або Супердифузійна мембрана. Другий шар, який знаходиться нижче утеплювача, - це спеціальна плівка з високими пароізоляціями властивостями – Паробар’єр.

Важливо зазначити, що мембрани мають унікальну властивість, яка дозволяє їх укладати безпосередньо на утеплювач без нижнього вентиляційного зазору, завдяки чому вартість монтажу мембран значно знижується.

Монтаж певної плівки виконується з нахльостом, де ширина нахльосту повинна бути не менше 12 сантиметрів. Гідроізоляційна плівка прикріплюється безпосередньо до крокв, лаг та інших конструктивних елементів покрівлі за допомогою скоб або цвяхів з плоскою головкою з нержавіючої сталі. Плівка прикріплюється яскравою стороною маркера вгору, при цьому під плівкою залишають зазор в діапазоні 2-4 см.

Монтаж підпокрівельної гідроізоляційної плівки Антиконденсат виконується аналогічно Гідробар’єру. Абсорбуючий шар з нетканого текстилю даної плівки повинен укладатися всередину приміщення. Для антиконденсатної плівки необхідно залишати два вентиляційних зазору.

Мембрана Євробар’єр кріпиться до крокв чи лаг скобами або нержавіючими цвяхами з плоскою головкою. Листи укладаються в напуск, а ширина напуску повинна становити 10 см. Супердифузійна мембрана стелиться безпосередньо на утеплювач, без зазору.

Монтаж пароізоляційної плівки виконується по внутрішній стороні утеплювача. Листи можна зміцнювати i горизонтально, i вертикально за допомогою скоб i цвяхів з плоскими капелюшками. Також можна кріпити смуги до несучих конструкцій покрівлі за допомогою спеціальної монтажної стрічки К-2, якою також з’єднуються окремі полотна пароізоляційної плівки.

У будь-якому випадку, при недотриманні правил монтажу не гарантується довговічність i надійність покрівлі. При допущеннi найменших помилок під час будівництва, наприклад, запобігання вільної вентиляції в зазорах, укладання пiдпокрівельних плівок з меншою шириною напуску або зовсім без нього, на утеплювач може потрапити волога, яка погіршує його теплоізоляційні властивості.

Рекомендації щодо застосування пiдпокривельних плівок i мембран в покрівельних i стінових конструкціях. Отже, як ми встановили, будівництво будь-якого даху має виконуватися з використанням плівок і мембран, які сьогодні є регламентованим правилом будівництва, а не приватною примхою. Це зумовлено передусім тим, що довговічність і надійність підпокрівельної конструкції і теплоізоляційного матеріалу буде на порядок вищою за умови правильного облаштування мансарди з використанням підпокрівельних плівок. Крім того, плівки захищають металевий покрівельний матеріал від вологи, запобігаючи утворенню корозії з внутрішньої сторони покрівлі і зберігаючи цілісність самого покрівельного матеріалу.

Розвиток технологій виробництва підпокрівельних плівок та мембран і розробка гідроізоляційних матеріалів з поліпшеними властивостями сприяє появі нових видів плівок i мембран. У мансардному будівництві сьогодні користуються популярністю супердифузійні мембрани щільністю 115 г/м2, в той час, як на ринку вже давно з'явилися мембрани щільністю 160 i 500 г/м2. І це, по суті, тільки початок технологій гідроізоляції покрівель. У найближчому часі використання інноваційних матеріалів для гідро- i пароізоляції покрівель буде все більше набирати популярності.

Як показує багаторічна практика, плівки та мембрани значно підвищують надійність і довговічність покрівлі, тим самим на довгі роки позбавляючи вас від необхідності в складному і дорогому ремонті, що сьогодні є, можливо, найбільш актуальною якістю будівельних матеріалів.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
Необхідна консультація менеджера?
Колл-центр
+38 (044) 290-88-12
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи