Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
January 25, 2021

Будь-який приватний будинок схожий на живий організм: з одним органом не все гаразд - і загальний стан вже порушено, а на стадії будівництва це помітно як ніколи. Легковажне ставлення до деталей або неправильно підібрані матеріали тягнуть за собою небезпеку для цілісності всієї конструкції або проблеми в подальшому. Наприклад, не достатня глибина закладення фундаменту тягне за собою появу тріщин в процесі експлуатації, неправильна теплоізоляції стін, як мінімум, грибок на поверхні, а недоцільно підібране фінішне покриття для даху - проблеми від атмосферних опадів.

Тому перш, ніж приступити до облаштування даху необхідно чітко визначити свої фінансові можливості, побажання, архітектуру майбутньої будови і основне призначення. Якщо це житловий приватний будинок для постійного проживання, то конструкція повинна бути більш стійкою, мати посилену гідроізоляцію, утеплення, а фінішне покриття повинне мати високий коефіцієнт стійкості до ультрафіолету, лужності і опадам. Не забувайте також, що вид даху будинку, як головний убір жінки: одягнув не той - весь ансамбль одягу нанівець.

ЩО ТАКЕ ДАХ ТА ЇЇ ВИДИ

Поняття «дах» складається з двох складових - внутрішньої кроквяної частини або несучої конструкції і зовнішньої, тобто покрівельного покриття. Міністерство внутрішніх справ забезпечує надійність і міцність, а зовнішня захист від зовнішніх впливів. Крім того, в «покрівельному пирозі» присутні шари, що забезпечують гідро- і теплоізоляцію, що дуже важливо, адже від їх влаштування залежить температурний баланс будинку, рівень вологості і тепловтрати.

Залежно від ухилу даху бувають скатні та плоскі. Плоскі мають незначний ухил, до 8 °. Таку конструкцію часто використовують в сучасній архітектурі, коли хочуть, наприклад, зробити відкриту терасу або сад. Часто це рішення приймають, коли розмір ділянки невеликий, і необхідно максимально використовувати весь доступний простір. Класичним і більш звичним варіантом є скатна покрівля, хоча варіанти її пристрою на сьогоднішній день незчисленні. Ухил даної конструкції перевищує 15 °. Такий дах надає архітектурі будинку особливий шарм, зокрема цікавими є багатоскатні рішення, коли покриття складається з декількох площин. Від ухилу і виду даху залежить дуже багато чого, перш за все це стійкість до опадів: на місцевості, де дощ, сніг і сильний вітер - часті гості, вимоги до конструкції даху набагато вище, її необхідно робити з ухилом не менше 45 °. Природно, від цих параметрів також залежить і вартість даху, чим більший ухил і складніше задумка, тим більше витрата матеріалів і дорожче загальна вартість. Крім того дуже важливо який тип внутрішнього призначення даху: буде вона горищних (нежитловий) або мансардного (житловий). Дуже важливим також є фінішне покриття, так як деякі матеріали вимагають особливої ​​кроквяної системи при певному ухилі, наприклад при укладанні керамічної черепиці або сталевий фальцевой покрівлі, на даху менше 22 °, необхідна поліпшена гідроізоляція і вентиляція, а також утеплення.

РОЗГЛЯНЕМО ДЕЯКІ ФОРМИ скатних дахів ДЕТАЛЬНІШЕ

словник

Коник - верхнє ребро даху, на перетині площин даху.

Ендови - це внутрішні кути даху, утворені стиками скатів.

Люкарна - це віконний отвір в даху з вертикальною рамою, зазвичай продовжує стіна фасаду і розташований з нею в одній площині

Ризаліт - частина будівлі або дахи, яка виступає за лінію фасаду, в сучасному будівництві може бути використана для спорудження тераси під спільним дахом з будинком або із застосуванням колон

«Бичачий очей» - це особливий вид люкарни, який має своєрідну витягнуту форму, що нагадує око. Таке вікно не виглядає окремою конструкцією, а, як ніби, вздибливают частина покрівлі, виглядаючи з-під неї.

 

односхила

Односкатная крышаТакі дахи не вимагають особливих знань і фінансових витрат, тому їх часто використовують для господарських будівель, досить рідко для маленьких приватних будинків або дач. Схил даху формується за рахунок різного розміру стін. У житловому будинку такий дах повинна бути обов'язково влаштована з вентильованим спорудою, це продовжить термін її служби і зробить надійніше, але як би там не було - це економ-варіант.

двосхилий

Двускатная крышаЦе універсальний варіант, що складається з двох скатів, що з'єднуються коником. Для двосхилим даху можна підібрати будь-який покрівельний матеріал і будь-яку конструкцію кроквяної системи. Крім того, скати можна робити одного розміру, а можна - різних, така двосхилий дах буде називатися ламаної. Якщо ж конструкція вашого будинку вимагає перпендикулярно-пересічної даху (якщо будинок у вас буквою П, L або T), тоді вам потрібна Багатощипцовий (багатоскатний) дах. Її конструкція вважається складною, особливу увагу слід приділити яндилам. Так як це вкрай вразливі місця, де скупчуються опади.

 

чотирьохскатна

Як можна здогадатися, такий дах складається з чотирьох площин. Її естетичні якості дуже високі: виглядає такий дах дуже красиво в незалежності від конструкції і поверховості будинку. Такий дах більш надійна з точки зору стійкості фронтонів до вітру і опадів, а горищне приміщення або мансарда має зручну форму. Для правильного будови, потрібно чітко розраховувати точки з'єднання скатів і довжину коника, крім того вона вимагає складної кроквяної системи. Можливі варіації ухилу даху і конструкції скатів, в залежності від цього, бувають вальмовиє, полувальмовиє і шатрові дахи.

 

Вальмовая крышаВальмовая - складається з двох трапецієподібних скатів і двох трикутних (вальми). Полувальмовая схожа на двускатную, тільки трикутні скати не доходять до карнизів, а схожі на невеликі свеси по торцях.

 

 

Шатровая крыша

Шатровий дах складається з чотирьох рівнобедрених трикутних скатів, які сходяться в одній точці. Чотирьохскатна конструкція одна з найбільш зручних, якщо ви хочете по

лноценную мансарду - за рахунок поєднання пологих і крутих схилів масштаб внутрішньої кімнати значно збільшується.

багатоскатна

Многоскатная крыша

Якщо конструкція вашого будинку вимагає перпендикулярно-пересічної даху (якщо будинок у вас буквою П, L, T або будь-який інший складної форми), тоді вам потрібна багатоскатний дах. Її конструкція вважається найскладнішою, особливу увагу слід приділити яндилам. Так як це вкрай вразливі місця, де скупчуються опади. Вони присутні незалежно від того, яку систему ви виберете: щипцевого, вальмовую або шатрову.

Так само дах можна прикрасити за рахунок всіляких надбудов - природно, це так само накладає певні вимоги на вибір фінішного покриття для даху. Найбільш простим елементом можна вважати мансардне вікно, його монтаж можливий при будь-якій покрівлі, зате накладає відбиток на конструкцію кроквяної системи. Трохи складніше, якщо ви хочете встановити люкарн, ризаліти або зробити, так званий «бичаче око». Ці архітектурні елементи роблять пристрій даху набагато дорожче, але, тим не менш, ваша дах набуває ексклюзивність, а внутрішній простір будинку стає більше і світліше.

Многоскатная крыша

ЯК І ЯКЕ фінішного покриття ВИБРАТИ

Всі перераховані вище моменти проектування, особливості будови і поверховості будинку впливають на вибір фінішного покриття даху. Слід враховувати ще кілька важливих факторів: бюджет, надійність і властивості матеріалу для покрівлі. Що стосується бюджету, то рекомендації тут давати складно, адже у кожного свої можливості, але потрібно пам'ятати, що покриття даху - це фінальний етап будівництва і тому найскладніший фінансово. Як би точно ви не розрахували вартість майбутнього будинку, в процесі занадто часто виникають непередбачені витрати і доводиться коригувати їх саме на шкоду фінішного етапу. Надійність - один з найважливіших моментів, адже саме зовнішня частина даху приймає на себе всі природні фактори, такі як опади, вітер і сонячне випромінювання. Від коефіцієнта стійкості фінішного покриття залежить не тільки, як в результаті буде виглядати ваша дах, а й те, скільки прослужить вам вся конструкція цілком. Серед властивостей матеріалу потрібно в першу чергу відзначати його вага, так як загальна система «покрівельного пирога» повинна бути точно розрахована в залежності від граничного навантаження на стіни і фундамент, плюс вага можливого снігового покриву. Далі, як вже говорилося вище, важливо враховувати вид і ухил даху, адже не кожне покриття підходить для будь-якої форми і габаритів скатів. Багато матеріалів вимагають особливого будови кроквяної системи або посилення деяких частин «покрівельного пирога», також не можна забувати про складність монтажу.

Покрівельні покриття можна розділити на кілька груп за способом укладання: рулонні, листові й штучні. Найпоширеніші рулонні покриття - це пергамін, руберойд та інші, їх основа - картон, хоча може бути ще плівкова або синтетична. Таке покриття не відрізняється надійністю і стійкістю і сьогодні рідко використовується в будівництві приватних будинків, тому не будемо на ньому зупинятися. Що стосується всім відомого шиферу або азбестоцементних хвилястих покрівельних листів, то на сьогоднішній день його не використовують в приватному будівництві, так як він крихкий, вбирає вологу і, в принципі, азбест шкідливий для здоров'я людини. Розглянь детальніше найпоширеніші штучні і листові покриття.

керамічна черепиця

Керамическая черепицаЦей вид штучного фінішного покриття з давніх пір користується непорушним авторитетом. Маючи багату історію, сьогодні він не втратив своєї популярності, а потрапив на «другу» хвилю, але, на жаль, не зберігши своєї фінансової доступності. Керамічна черепиця - це натуральний матеріал, який робиться шляхом випалу легкоплавку глини. Відмітна риса при виборі - це дзвінкий і чистий звук, якщо по ній постукати. Форми черепиці є різні, але вага однієї плитки становить від 2 кг, що є її другим головним недоліком. Оптимальний ухил даху для такого покриття 25-60 °, якщо ж проект вашого будинку передбачає більший або менший ухил, потрібно коригувати структуру кроквяної системи. Міцність внутрішньої конструкції повинна в будь-якому випадку бути посилена на 15-20%, що можна зробити шляхом зменшення кроку крокв. Якщо нахил скатів невеликий, до 22 °, необхідний додатковий шар гідроізоляції, а це несе додаткові витрати, як і в випадку, з ухилом більше 50 ° - тоді потрібно додаткове кріплення, що ще й ускладнює монтаж. Тому висновок дуже простий: якщо ви можете дозволити собі це далеко не дешеве задоволення ($ 30-50 за кв. М), то ви отримуєте вогне- та морозостійкість, шумопоглинання і службу близько ста років.

Цементно-піщана черепиця

Цементно-песчаная черепицаНедоліки керамічної черепиці проявилися ще в 19 столітті, тому завдяки розвитку цементної галузі, вдалося створити їй гідну заміну. Технологія виробництва цементно-піщаної черепиці простіше, ніж керамічної, тому вартість її трохи нижче по порівняння з «старшою сестричкою». Матеріали мають схожі показники стійкості до погодних явищ, але така черепиця на сьогоднішній день більш актуальна, так як має меншу вагу і різноманітну колірну палітру. Проте, від недоліків повністю позбутися не вдалося: матеріал все ще залишається одним з найважчих і дорогих ($ 10-20 кв. М), хоча і дешевше керамічної черепиці. При установці кроквяної системи, варто дотримуватися тих же правил залежних від ухилу скатів, що і для керамічної черепиці. Потрібно пам'ятати, що в регіонах з сильними вітрами краще додатково зміцнювати кожну п'яту плитку. Додаткового кріплення також вимагають елементи біля коника, розжолобків, оздоблюють вікна або люкарни. Тому можна сміливо сказати, що монтаж так само залишився складним, трудомістким і енерговитратним.

Битумна черепиця

Битумная черепицаПрогресивний і сучасний матеріал сьогодні - це бітумна черепиця. Вона допомогла зробити величезний крок на шляху до мрії побудувати гарний і комфортний будинок, не потрапивши при цьому в боргове рабство. Хоча деякі все ще є заручниками стереотипу, що бітум - це картон, «як же я буду жити під картонною дахом?» - сміються вони. Насправді дуже необачно робити такі припущення, не розібравшись в ситуації. Бітумна черепиця - це матеріал, виготовлений з високоякісного окисленого бітуму, армованого скловолокном, в верхній декоративний шар якого упресовують базальтовий гранулят, а нижній покривають клейовим складом для кріплення до даху. Крім того, високоякісну черепицю покривають додатковим шаром бітуму, що надає їй додаткову міцність і надійність, це, в свою чергу, збільшує гарантійний термін служби на 10-15 років. Одним з основних переваг цього матеріалу є гнучкість і різноманітність форм і кольорів - з його допомогою можна втілити найсміливіші і незвичайні конструкції даху незалежно від ухилу, кількості скатів або форми надбудов. Причому це не потребуватиме додаткових заходів щодо зміни кроквяної системи, як у випадку використання керамічної черепиці. Серед позитивних моментів також можна назвати безшумність, стійкість до лужного впливу, міцність на розрив і посилену гідроізоляцію. Листи бітумної черепиці кріпляться на додатковий шар спеціальної рулонної мембрани, яка кладеться поверх суцільного шару обрешітки. При виборі варто звернути увагу на малюнок черепиці, так як при монтажі вам потрібно буде правильно поєднати окремі листи. Окремо хотілося б сказати про цветоустойчивости - швидке вицвітання Бітумка такий же міф, як абсолютна довговічність металочерепиці. Занадто багато залежить від якості матеріалу і способу його обробки: якщо кам'яна крихта, що покриває верхній шар, забарвлюється хімічним шляхом, то ймовірність вицвітання дійсно є, але в якісних видах бітумної черепиці гранулят обпалюють в печах, за рахунок чого колір набагато стійкіше до УФ-випромінювання і має більш благородний відтінок. Крім того, така покрівля є діелектриком, тому установка громовідводу вам не буде потрібно, чого не можна сказати про металочерепицю.

Металочерепиця

МеталлочерепицаДосить поширеним листовим покриттям є і металочерепиця - це матеріал з оцинкованих сталевих листів із спеціальним багатошаровим полімерним покриттям, що визначає колір і дає додатковий захист від вологи і окислення. Завдяки процесу профілювання, матеріал набуває форму і малюнок натурального керамічного покриття. Це один з найлегших по вазі (від 2 до 10 кг на 1 кв. М.) І економічно доступних варіантів. Процес монтажу металлочеріпіцу досить простий - при невеликому розмірі будинку він може зайняти всього декілька годин. Товщина листа складає приблизно 0,5 мм, а розмір розраховується окремо в залежності від типу даху. Кріплення відбувається цвяхами або спеціальними саморізами, що теж є плюсом саме сталевий черепиці, так як, наприклад, для мідної потрібні спеціальні мідні аксесуари. Листи кладуться внахлест розміром в один гофр, а край повинен виступати приблизно на 40 мм за карниз, для того щоб повітря вільно піднімався до коника і забезпечував вентиляцію. Одним величезним недоліком металочерепиці є відсутність шумопоглинання. Звичайно, якщо ви любитель послухати шум дощу, барабанящіе по даху, то перший час ви будете в захваті, але з часом навіть найулюбленіший звук, постійно повторюваний, починає дратувати. Цього можна уникнути додатковим посиленням шару гідроізоляції, який кладуть під обрешітку, але тоді економічну перевагу матеріалу дещо втрачає свою привабливість.

 

ПІДСУМКИ

Отже, якщо ви вирішили встановлювати скатний дах, то в першу чергу визначитеся з її типом. Залежно від цього ви зможете розрахувати кількість покрівельного матеріалу і визначити його властивості. Якщо ваш будинок має дах простої форми, наприклад двускатную, і ви виділили на дах велику суму грошей, ви можете використовувати керамічну або цементно-піщану черепицю. При цьому пам'ятайте, що витрата на вартості самого матеріалу не закінчується, потрібні спеціальні матеріали, посилення кроквяної системи і обов'язково команда професіоналів. Найекономічнішим варіантом в цьому випадку стане металочерепиця, але її слід класти на додатковий шар гідроізоляції, щоб уникнути шумових ефектів. Якщо ж ваш будинок має багатоскатних або чотирьохскатну дах або ви хочете урізноманітнити архітектуру двосхилим даху надбудовами, тоді найоптимальнішим варіантом «ціна-якість» стане бітумна черепиця. Вона має дуже високі декоративні властивості, легко монтується, працює абсолютно безшумно. Але пам'ятайте, що для того, щоб будь-яке фінішне покриття прослужило вам довго і відповідало описаним характеристикам потрібно вибирати якісний матеріал свого класу, для цього звертати увагу на процес виробництва, склад і чітко виконувати всі інструкції при монтажі.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
Необхідна консультація менеджера?
Колл-центр
+38 (044) 290-88-12
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи