ПН ВТ СР ЧТ ПТ | СБ | НД |
9:00 - 18:00 | Вихiднi |
порожній
ВИДИ ДАХІВ: ПЛОСКІ VS скатними
Нескладно помітити, що в традиціях української архітектури переважають будинки з так званими скатними дахами. Дах - це верхня конструкція будівлі, основна задача якої - захист від атмосферних опадів. Також важливою її функцією є теплоізоляція - збереження тепла і захист від перегріву.
Існує два види дахів: в залежності від кута ухилу, їх ділять на скатні (з кутом ухилу більше 15 °) і плоскі - з ухилом до 8 °. За архітектурно-конструктивного пристрою вони діляться на горищні і так звані суміщені. Поєднана дах передбачає укладання гідроізоляційного килима на поверхню несучих елементів покриття. Як правило, це плоский тип даху, і для водовідведення обладнані внутрішні водостоки. Вважається, що будівництво дахів цього типу виправдано для господарських будівель: гаражних приміщень, складів. Однак ми спробуємо розвіяти цей стереотип і порекомендуємо вам не боятися експериментувати. Це ж ваш будинок!
У свою чергу, скатні дахи складаються з дерев'яної, залізобетонної або сталевої кроквяної системи, елементів покриття і покрівлі. За формою їх розрізняють як односхилі, двосхилі, шатрові, вальмовиє і полувальмовиє. Однак це тема для окремої статті, під нашим прицілом сьогодні плоскі суміщені даху.
ПЕРЕВАГИ ПЛОСКИХ ДАХІВ
Плоский дах, яка поки що не так часто застосовується при будівництві приватних будинків, все-таки має свої переваги. Ось основні з них:
1. У порівнянні зі скатних дахами, вартість конструкції плоских відносно недорога: плоскі дахи дешевше за рахунок меншої площі покриття. В даному випадку вам вдасться заощадити ресурси за рахунок необхідного метражу. Крім того, на плоский дах потрібно менше матеріалу, ніж на скатну, навіть при рівних по площі будівлях.
2. Також додатковим аргументом на користь плоского даху стане відносна простота і зручність в зведенні і ремонті. Покрівельні роботи при влаштуванні плоского даху проводяться в більш комфортних умовах, ніж при облаштуванні похилого даху. Також переваги плоского даху незаперечні в її елементарному технічному обслуговуванні. Наприклад, якій було запропоновано вами робітникові не потрібно неодмінно володіти навичками альпініста, щоб зробити профілактичний огляд, очистити водостоки або просто закріпити супутникову антену.
3. Плоскі дахи прості в експлуатації - на них легко встановити будь-яке обладнання, наприклад, зовнішні блоки кондиціонерів, які при наявності похилого даху в вашому домі розміщуються на фасадах і іноді псують зовнішній вигляд.
4. Плоский дах може і повинна використовуватися в якості додаткової корисної площі. З її допомогою можна компенсувати недолік місця для облаштування деяких об'єктів - наприклад, зимового саду або дитячого ігрового майданчика.
Саме останній аргумент часто стає принципово вирішальним у виборі між скатними і плоскими дахами.
НОВА МОДА
В Україні останнім часом все частіше можна побачити будинки з плоским дахом. Історично склалося так, що плоский дах більше характерна для країн Азії і Африки, а також Італії та Іспанії. Для України ж це скоріше ноу-хау, ніж звичне явище. І це нововведення спровоковано інтересом до сучасної моді на інтер'єри і так званого стилю high-tech. Для цього ультрамодного напряму характерні прямі лінії і форми, максимальний прагматизм в плануванні простору, винос функціональних елементів будівлі назовні.
Отже, якщо ви плануєте будівництво і ваш вибір зроблений на користь цього стилю, то конструкцію даху і вибір покрівельного матеріалу потрібно визначити заздалегідь на стадії проекту, враховуючи при цьому бюджет будівництва, дизайн фасаду будівлі і технологію настилу покрівлі. Цілком природно, що в ході підготовки виникатиме безліч запитань: які види плоских дахів бувають, як побудувати і облаштувати дах вашої мрії, які матеріали і конструктивні рішення вибрати? На деякі з цих питань і відповість ця стаття.
ТРАДИЦІЙНА І інверсійної покрівлі
Отже, ви будуєте приватний будинок і хочете саме плоский дах. Тоді вам потрібно знати, що існує два основних типи покрівлі - традиційний і інверсійний.
Традиційна покрівля передбачає, що шар гідроізоляції укладають на шар теплоізоляції. Для скатних дахів це звичний порядок укладання. Але якщо ви хочете будинок з плоским дахом, поверхня якої плануєте використовувати той чи інший спосіб, тоді покладена зверху гідроізоляція автоматично стає слабким «ланкою», так як буде піддаватися перманентного впливу, тиску і навантажень. Також далеко не завжди вдається гарантувати абсолютну герметичність пароізоляційного шару. З часом це призводить до того, що випаровування проникають всередину утеплювача і поступово акумулюються в ньому. Це пояснюється тим, що товща гідроізоляційного килима запобігає випаровуванню вологи - з часом в утеплювачі накопичується вода, завдяки якій ваш стеля може «прикраситися» мокрими плямами. До всього іншого, при температурі нижче нуля градусів вода має властивість замерзати і збільшуватися в об'ємі, що призводить до порушення з'єднання між гідроізоляцією і підставою. Тому вам варто задуматися про пристрій інверсійної покрівлі, в якій теплоізоляція буде прокладена не під гідроізоляційним шаром, а над ним. Цікаво, що таке конструктивне рішення покрівлі вперше почали застосовувати в США ще в 50-х роках минулого століття.
По суті, основна ідея інверсійної покрівлі полягає в захисті гідроізоляційного шару, який вільно лежить під шаром утеплювача. При застосуванні такого порядку укладання покрівлі, гідроізоляція перебуває в майже незмінному температурному режимі, близькому до температури в самій будівлі. При цьому зводиться до мінімуму ймовірність появи конденсату, що робить необов'язковим пристрій пароізоляції покрівлі. В сумі все це забезпечує більш тривалий термін служби інверсійної покрівлі в порівнянні з традиційною.
СТРУКТУРА інверсійної покрівлі
Якщо описувати стандартний пристрій інверсійної покрівлі лаконічно, то воно буде виглядати наступним чином:
залізобетонне перекриття;
похилоутворюючого шар;
вирівнює піщано-цементна стяжка;
гідроізоляційний килим;
утеплювач - екструдований пінополістирол;
геотекстиль;
баластовий шар (щебінь);
Також потрібно відзначити, що інверсійна покрівля складається з декількох шарів ізоляційних матеріалів, які необхідно в наступному порядку: основне перекриття, шар гідроізоляції, шар утеплювача, шар матеріалу для фільтрації, шар дренажу.
Однак кожен з цих «верств» инверсионного покрівельного пирога дуже важливий і має цілий ряд тонких нюансів, розібратися в яких вам зможуть допомогти тільки справжні професіонали.
Наприклад, потрібно мати на увазі, що для пристрою інверсійної покрівлі потрібно використовувати тільки ті теплоізоляційні матеріали, які призначені для збереження тепла навіть за умов підвищеної вологості. Одним з найбільш підходящих матеріалів в цьому випадку вважається екструдований пінополістирол. Основні якості цього утеплювача - це гігроскопічність, опір гниттю, довговічність і відносно невисока провідність теплової енергії.
Ще один акцент вашої уваги потрібно зробити на тому, що при влаштуванні инверсионного типу покрівлі варто враховувати необхідність високої міцності перекриття, так як воно має витримувати величезні навантаження. В ідеалі для цього повинна використовуватися плита із залізобетону.
До речі, окремо треба сказати, що проектування інверсійної покрівлі передбачає максимально точний розрахунок кількості і розташування водовідвідних елементів. В принципі, за допомогою професіоналів питання водовідведення на плоскому даху вирішується не дуже складно. Плоский дах споруджується з невеликим ухилом - для того, щоб вода стікала до водовідведення.
Плюси і мінуси інверсійної покрівлі
Резюмуючи вищевикладене, можна визначити такі переваги інверсійної покрівлі:
Гідроізоляція захищена теплоізоляцією від температурних коливань, завдяки чому матеріал протягом довгого часу не «старіє». Завдяки цьому в майбутньому забезпечений довший термін експлуатації покрівлі без проміжних ремонтів;
Теплоізоляційний шар рівномірно розподіляє навантаження по всій площі, тим самим не скорочуючи термін її експлуатації;
При використанні екструдованого пінополістиролу в якості матеріалу для теплоізоляційного шару вартість покрівлі виходить нижче, ніж якби ви віддали перевагу мінеральній ваті;
Більш швидка реконструкція покрівлі. Для будь-яких ремонтних робіт - заміни або збільшення теплоізоляційного шару немає необхідності демонтувати гідроізоляцію.
Конструкція інверсійної покрівлі плоских дахів дає можливість використовувати її в якості експлуатованої поверхні, на якій можна приймати сонячні і повітряні ванни, влаштувати літнє кафе зі столиком і стільцями, зробити газон або клумбу. Так що там дозволяє - по суті, вона і призначена для багатоцільового раціонального використання, інакше її облаштування буде просто не логічним, неефективним і економічно не вигідним. Тому зараз майбутньому адепта інверсійної покрівлі самий час ознайомитися з ще одним новим для нього поняттям - «експлуатована покрівля».
ЕКСПЛУАТОВАНА ПОКРІВЛЯ
Задумав использование плоской крыши как дополнительной полезной площади, можно растеряться от широты возможностей, которые открываются перед вами. И сейчас самое время сориентировать вас «на местности» и ввести в ваше сознание еще одно непростое, но очень важное понятие о кровлях. Эксплуатируемая кровля предоставляет вам возможность использования не только по своему непосредственному предназначению. Учитывая стоимость земли в Украине, в частности, в окрестностях Киева, дополнительный метраж участка на крыше всегда придется как нельзя кстати.
Пристрої експлуатованої інверсійної покрівлі
Стандартними компонентами структури експлуатованої покрівлі є залізобетонна плита перекриття з похилоутворюючого стяжкою, шар гідроізоляції і утеплювач. Також в будь-якої конструкції експлуатованих покрівель потрібно звернути увагу на правильне пристрій водовідведення. З цією метою на поверхні покрівлі по верху несучої плити укладають похилоутворюючого стяжку. Після по вирівняною поверхні похилоутворюючого стяжки встановлюється основна гідроізоляція. Це може бути ПВХ-мембрана, бітумна мембрана або полімерна мембрана. Кожен з матеріалів має свої переваги і недоліки, але загальні вимоги, крім вищезазначених, до них такі:
висока еластичність;
рівень опору механічним впливам вище середнього;
здатність протидіяти агресивних середовищ;
збереження корисних властивостей не менше 25 років;
відсутність у складі речовин, що містять органічні розчинники - ацетон, нафтової толуол і будь-які інші, які можуть привести до деформації екструдованого пінополістиролу.
Далі потрібно сумлінно підійти до пристрою гідро- і теплоізоляційного шару, товщину якого вкрай важливо розрахувати точно. Від неї залежить температура в усьому будинку і утворення конденсату на стелі, що, природно, нікому не потрібно. Тому таку роботу важливо довірити хорошому проектувальнику. В інверсійних покрівлях утеплювач постійно контактує з водою, тому необхідно використовувати утеплювачі з низьким водопоглинанням менше 0,5% за обсягом. Екструдований пінополістирол (в скороченні ЕППС) або вспененное скло - ось що вам потрібно. Це матеріали із закритою комірчастою структурою, завдяки якій вони не будуть вбирати вологу і збережуть теплотехнічні якості протягом усього часу експлуатації покрівлі. Всі інші складові «пирога» експлуатованої покрівлі непостійні - вони залежать від її призначення.
ЗЕЛЕНИЙ ДАХ
Одна з найпопулярніших проблем сучасних мегаполісів - це висока загазованість повітря внаслідок життєдіяльності промислових об'єктів і наявності великої кількості автотранспорту. Однак все більш популярним методом боротьби з цим явищем стають зелені плоскі дахи, і неважливо - це офісні, громадські або промислові будівлі. Роль фінального покриття в такому вигляді кровлііграют трав'яний шар і грунт, на якій він росте. Так що якщо ви хочете крокувати в ногу з часом і бути в тренді - створюйте проект будинку з плоским дахом і зеленої покрівлею. Благо, сучасні матеріали роблять таке конструктивне рішення легким і приємним.
Ви можете самостійно регулювати кількість зелені на даху свого будинку в залежності від уподобань і дизайнерської задумки: можна просто висадити рослини в будь-яких ємностях, що не вимагає аврального внесення коректив в структуру покрівлі, облаштувати трав'яний газон або особистий зимовий сад. Легке озеленення не передбачає в вашому пейзажі на даху дерев і великих чагарників. Якщо ж ви шанувальник великих рослин і вважаєте за краще інтенсивне озеленення, тут теж немає місця обмеженням - разом з ландшафтним дизайнером ви маєте право вибрати будь-які рослини, в залежності від площі, ресурсів і вашого смаку. І в підсумку дах вашого будинку буде схожа на парк, сад або невелику гай. Дане конструктивно-дизайнерське облаштування вашої даху поєднує в собі мінімум два вельми корисних якості. По-перше, таке рішення стане чудовою прикрасою покрівлі вашого будинку. По-друге, ви обзаведетеся дивним місцем для приємного відпочинку на природі, і все це в межах вашої ділянки. До всього іншого, зелене покриття значно знизить рівень нагріву даху влітку і збереже більше тепла в зимову пору року. Як не крути, обидва ці чинники сприятливо позначаться на загальній атмосфері в житловому приміщенні.
ВИСНОВКИ
Будь-який будинок багато повідає про своїх господарів особливо, якщо ви побували всередині. А ось інверсійна покрівля - це прекрасний спосіб для зовнішнього самовираження вашої неординарності, творчого початку і високого прагматизму. І хоча часто це пов'язано з деякими ускладненнями будівельного процесу, тих, хто хоче перетворити дах власного будинку в нетривіальний квітучий сад або приємну зону відпочинку, ніякі перепони і труднощі не зупинять. Завдяки революційному розвитку науки і техніки з'явилися нові матеріали для дахів і широкі можливості для облаштування додаткової площі, і цим гріх не скористатися. Не бійтеся облаштувати будинок своєї мрії! І правильно спроектована дах розповість про ваш будинок багатьом шанувальникам індивідуалізму, а ваші тихі спокійні літні вечори можуть стати ще більш приємними під відкритим небом.