Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
January 25, 2021

Дах, без сумніву, один з основних елементів загального дизайну будь-якої будівлі, тому детально продумане її пристрій створює загальне враження від всієї будівлі. У спробі зробити дах не просто елементом будівлі, а мало не «витвором мистецтва», проектувальники розробляють різні варіанти конструкцій, в яких використовують сучасні матеріали.

У всіх видах даху, втім, використовуються одні й ті ж будівельні елементи (наприклад, дахи складної конфігурації: багатоскатні, мансардні, вальцьовий покрівлі мають схожий пристрій). Однак найбільш полюбилася для споживача дахом є двухскатная, в основі якої є дерев'яний каркас.

Складовими компонентами такого даху є мауерлат, кроквяні ферми, обрешітки і покрівля.

Мауерлат є необхідним для стропильних ферм елементом опори. Його виготовляють з дерев'яних брусів або колод, стесаних тільки з одного боку. Він витримує основні навантаження даху, розподіляючи їх на стіни. Тому фахівці рекомендують: якщо при будівництві стіни зроблені з легких матеріалів, необхідно застосовувати мауерлат як жорсткий рами, яку укладають по всьому зовнішньому периметру стін. Якщо ж стіни виконані монолітним способом, то замість мауерлата можна використовувати шматки бруса довжиною близько 0,5 м, які підкладаються під кожну кроквяну ногу. Прикріплюють мауерлат до стіни анкерами або заставними шпильками. Зовні біля стіни встановлюють бортик, який перешкоджає ковзанню мауерлата.

Силовим елементом несучої конструкції даху виступають крокви (висячі і наслонние). В силу виконуваної функції, вони виготовляються з якісної, без дефектів, деревини, як правило, хвойних порід, при цьому її рівень вологості повинен складати максимально 18-22%. Необхідна перетин визначають розрахунками, при яких обов'язково враховуються всі показники: величина прольоту, кут нахилу, крок крокв, вага покрівлі, а також вітрова та снігове навантаження.

Похилі крокви використовують зазвичай в житлових будинках, де є внутрішні стіни, що створюють додаткову опору для всієї кроквяної конструкції. Точкою опори в такій конструкції виступає коньковий прогін, до якого кріпляться кроквяні ноги. Він забезпечує необхідну жорсткість для всієї конструкції.

Висячі крокви застосовуються в будівлях, великих за площею: виробничих приміщеннях і цехах, виставкових павільйонах, в яких не передбачається несучих опор або перегородок. У такій конструкції опорою може служити або мауерлат, або зовнішні несучі стіни. Щоб зробити конструкцію більш жорсткою, розвантажуючи стіни від горизонтальних навантажень, застосовують допоміжні елементи: підкоси, стійки, затягування (або ригелі), які разом із кроквяними ногами утворюють кроквяну ферму. Затягування з'єднують між собою кроквяні ноги і приймають на себе горизонтальні навантаження.

При облаштуванні даху необхідно підібрати потрібну конструкцію з'єднувальних вузлів, якими можуть виступати вузли кроквяних ферм, що забезпечують стійкість всієї даху. Складні з'єднання підсилюють хомутами або стяжними болтами. Для посилення можна використовувати також перфоровані накладки зі сталі і куточки, закріпивши їх за допомогою саморізів.

Якщо верхні кути, як правило, закріплюються на коньковом прогоні, то нижні - на мауерлат. Подібний пристрій даху вважають найбільш надійним.

Виготовлення обрешітки починається після того, як встановлені крокви. Розрізняють суцільні або розріджені обрешітки і їх вибір залежить від обраного типу покрівельного матеріалу. Однак обидва види обрешёток виготовляють двошаровими. Далі на кроквах закріплюють гідробар'єрних матеріал, в основному це - дифузійна мембранна плівка. Її застосування необхідно, щоб виключити потрапляння води всередину будинку і, в той же час, створити можливість для виходу назовні водяної пари. Зверху на плівку прибиваються бруски, утворюючи контробрешетку, на яку монтується і сама лати. Таким чином, дана конструкція дозволяє створити для нижнього шару утеплювача надійну гідроізоляцію, в той же час, зазор, який утворився за допомогою контробрешетування, створює можливість вентиляції простору, що утворився між утеплювачем і покрівлею.

Решетування зазвичай робиться з брусів або дощок. При використанні ж м'яких рулонних матеріалів застосовують суцільну обрешітку. Останні технології в будівельній сфері дозволяють при виготовленні суцільної обрешітки обійтися без дощок, замінюючи їх вологостійкою фанерою або орієнтовано-стружкової плитою. Звертаємо увагу, що кріпити обрешітку до крокв потрібно надійно, тому прибивати її краще цвяхами, що перевищує по довжині її товщину.

Наступним етапом пристрою даху є її теплоізоляція. Фахівці визначили, що в будинку близько 25% втрат тепла припадає саме на дах. Пояснюється це порушенням температурного режиму, який в холодну пору утворює конденсат, що руйнує дерев'яні конструкції, що впливає на термін їх служби.

ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЯ

   

 

Щоб досягти потрібного температурного режиму, необхідно обладнати дах надійної теплоізоляцією. З цією метою між кроквами застосовують мати з теплоізоляційного матеріалу, найкращим з якого є мінеральна базальтова вата, що сприяє підтримці матами своєї форми, які не вбираючи при цьому вологу.

Наступним необхідним етапом облаштування даху є організація пароізоляції. Внутрішню поверхню повністю покривають пароізоляційною плівкою, прикріпленою до крокв. Освічені шви закріплюються герметизуючої стрічкою. У нежитлових горищних приміщеннях пароізоляцію прокладають під підлогою горища, щоб перекрити потрапляння парів вологи з житлового приміщення.

НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ ващей ПОКРІВЛІ

   
   
         

 

Завершальний етап облаштування даху - підбір покрівельного матеріалу. Важливо правильно підібрати такий матеріал, а потім визначити спосіб його укладання, оскільки кожен матеріал має свою технологію.

Не так давно користувалися популярністю азбоцементних шифер і листова оцинкована сталь, як одні з кращих покрівельних матеріалів. Однак сьогодні їх технічні характеристики здають позиції. Так, асбоцемент - екологічно брудний матеріал, а сталь - дорогий, оскільки передбачає використання ручної праці фахівця.

Їм на зміну прийшли металочерепиця та профнастил. Обидва матеріали виробляються з оцинкованої сталі, проте металочерепиця передбачає наявність поверх стали полімерного покриття, різноманіття колірних рішень і досить простий монтаж. Крім того, термін експлуатації матеріалу може досягати 50 років. Профнастил має ті ж характеристики, що й металочерепиця, однак може проводитися зі звичайної оцинкованої сталі без покриття.

Ці матеріали мають неметалеві аналоги (такі, як м'яка черепиця і ондулін (єврошифер), які виробляються на бітумної основі. Правда, термін їх експлуатації набагато менше - 15 років.

Бітумна черепиця КОМПАНІЇ IKO

 

 

 

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
Необхідна консультація менеджера?
Колл-центр
+38 (044) 290-88-12
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи