Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
February 05, 2024

Уявіть ситуацію, коли ви замовили і вклали якісну й дорогу бітумну черепицю на дах, а через пару років дах почав протікати. Причин може бути кілька від помилок монтажу до неправильного підбору бітумної черепиці під ваш кут нахилу. Але в цій статті ми розберемося чому підкладка під бітумну черепицю потрібна, як визначити якість підкладочного килиму та які варіанти підкладок під бітумну черепицю пропонує компанія IKO.

Місце та функція підкладки в структурі покрівлі

 

Бітумна черепиця – це чудовий та надійний покрівельний матеріал, але надійну гідроізоляцію на кілька десятиліть можна організувати тільки в комбінації бітумної черепиці з підкладочним килимом, або просто підкладкою. Взагалі покрівельна система має досить складну конструкцію як видно з ілюстрації нижче.

 

Структура покрівлі під бітумну черепицю з підкладкою

Особливістю покрівлі під бітумною черепицею – є суцільна основа з OSB плит або фанери, на яку спочатку вкладається і фіксується підкладка, що по суті являє собою водонепроникну мембрану, а поверх гідроізоляційної підкладки фіксується бітумна черепиця.  Підкладочний килим це важлива частина покрівельної системи, що гарантує відсутність протікань за будь-яких погодних умов. ВАЖЛИВО! Гарантія на бітумну черепицю IKO діє тільки за умови монтажу з підкладковою мембраною.

Різновиди підкладок під покрівельні матеріали

Існує два принципово різних різновиди додаткової гідроізоляції під покрівельні матеріали:

  1. Синтетична підкладка без бітуму – це супердифузійні мембрани та підпокрівельні плівки, що призначені для захисту мінерального утеплювача від вологи. Вони не пропускають краплі вологи, що просочуються через стики покрівельного матеріалу, чи краплі які конденсуються на внутрішній стороні металевих покрівельних матеріалів. Такі мембрани фіксуються між обрешіткою та контробрешіткою та не контактують напряму з покрівельними матеріалами, завжди повинен бути вентиляційний зазор. Така гідроізоляція передбачена в конструкції всіх скатних дахів не залежно від фінішного покрівельного матеріалу. На зважаючи на високу міцність та гідроізоляційні властивості супердифузійні матеріали не можна використовувати як підкладку під бітумну черепицю. Річ в тому, що такі мембрани і плівки не можна пробивати цвяхами, вони втрачають гідроізоляційні властивості в місцях проникнення. Тоді як бітумний підкладочний килим герметизує місце проколу.
  2. Бітумні підкладки – це спеціалізований матеріал для гнучкої черепиці. Кожен гонт (лист) бітумної черепиці фіксується кількома цвяхами, і кожне проникнення цвяха є гідроізольованим. На ілюстраціях нижче видно як проводились випробування на водонепроникність підкладочного килима Armourbase PRO PLUS від бренду IKO.

 

 

Бітумний килим найчастіше використовується в поєднанні з бітумною черепицею як підкладка. Але може використовуватись і для металевих покрівельних матеріалів як додаткова гідроізоляція. Підкладки під бітумну черепицю класифікуються наступним чином:

  • За типом армування – скловолокно, поліестер та ін.;
  • За типом додаткової обробки – поліуретан або поліпропілен;
  • За типом фіксації – самоклеючі або несамоклеючі (самоклеючі різновиди використовуються тільки на суцільних гладких поверхнях з фанери чи OSB).

Якщо вам потрібен підкладочний килим безкомпромісної якості, то правильний вибір це серія Armourbase від канадського бренду IKO. Всі різновиди мають армуючий шар з поліестеру, бітумну основу, та покриття з поліпропіленової тканини з лицьової сторони.

Підкладки Armourbase зручні в монтажі через вискоку міцність та малу вагу. Середня вага рулону в якому 30 м2 становить близько 9 кг. Поверхня вкрита поліпропіленовою тканиною шорстка і взуття покрівельників по ній не ковзає. Висока міцність на розрив дозволяє монтувати підкладку зі значним натягом, це потрібно, щоб поверхня не деформувалась і не пішла хвилями в літню спеку. Матеріал надійний та довговічний – підкладки від IKO можуть служити тимчасовим покрівельним покриттям кілька тижнів, а потім без проблем прослужити стільки ж скільки і весь дах під бітумною черепицею.

В асортименті IKO є чотири типи підкладок:

  1. Armourbase ECO
  2. Armourbase PRO
  3. Armourbase PRO PLUS
  4. Armourbase STICK

Базові характеристики підкладочних килимів від IKO вказані в таблиці нижче.

 

 

Особливості різновидів підкладок для бітумної черепиці IKO Armourbase

Розберемо докладніше асортимент підкладок серії Armourbase.

  1. Armourbase GO – економ-клас для стандартних задач і середніх кутів схилу від 21°. В одному рулоні – 30м2. Поліефірна армуюча основа просочена модифікованим бітумом, лицьова частина з чорного поліпропілену з рівномірно нанесеними білими логотипами IKO. Ця підкладка під бітумну черепицю дозволяє зменшити вартість покрівлі на великих обсягах, якщо покрівля стандартного нахилу та профілю, а сама будівля знаходиться в помірній кліматичній зоні без сильних злив і частих снігопадів.

  1. Armourbase PRO – це флагман компанії IKO і продається найчастіше. Має оптимальне співвідношення ціни та характеристик. В одному рулоні 30 м2 матеріалу. Поліефірна підкладка має більшу міцність в порівнянні з попереднім варіантом, просякнута модифікованим бітумом. На лицьовій частині зелена поліпропіленова тканина з чорним логотипом IKO. Підкладка Armourbase PRO підходить для дахів будь-якої конфігурації. Це вибір коли якість та надійність стоїть на першому місці.

 

 

 

  1. Armourbase PRO PLUS – підкладка з самоклеючими смугами для кращого зчеплення матеріалу в місцях напусків, що покращує герметизацію. В одному рулоні – 30 м2, лицьова сторона сіро-фіолетового кольору з нанесеною розміткою (сіткою) та чорним логотипом IKO. Розмітка допомагає вкладати черепицю абсолютно рівно не відволікаючись на перевірку як ліг кожен гонт. Завдяки додатковій фіксації самоклеючими смугами підкладочний килим Armourbase PRO PLUS рекомендується для ділянок з малим ухилом < 20°.

  1. Armourbase STICK – унікальний за властивостями та сферою застосування підкладочний килим від IK. Ця підкладка має суцільний клейкий шар закритий плівкою яка знімається при безпосередньому монтажі. Матеріал призначений для складних умов, а саме низьких ухилів (від 9,5°) і вертикальних поверхонь. Кожен рулон містить 20 м2, з лицьової сторони сіра поліпропіленова тканина з червоним логотипом IKO. Найчастіше підкладочний килим Armourbase STICK застосовується локально на складних ділянках де підвищений ризик впливу крижаних бурульок чи інші критичні фактори.

Монтаж підкладки та вибір різновиду під різний кут нахилу покрівлі

Рекомендуємо переглянути відеоролик від спеціалістів компанії IKO

https://www.youtube.com/watch?v=QFvAGTbrxVk&t=2s

Підкладочний килим потрібно монтувати якомога рівніше, без жодних складок та бриж. Якщо монтаж ведеться в прохолодну погоду потрібно фіксувати матеріал з натягом. Тому що літом покриття і основа нагріються, розширяться і є ризик виникнення зморшок та деформацій бітумної черепиці. Починати монтаж рекомендується від карнизу і рухатись до вершини покрівлі. Спочатку встановлюється крапельна планка (відлив) до якої приклеюється край бітумної підкладки. Для таких ділянок застосовується спеціальний клей на бітумній основі. В розжолобки вкладається додаткова смуга підкладки яка зверху прикриваєтеся напусками підкладочного килима. Фронтонні планки (вітрові дошки) фіксуються поверх підкладочного килима, потім елементи що заходять на покрівельний скат будуть закриті бітумною черепицею.

Яку підкладку вибрати якщо кут нахилу 9,5-20°

  1. Варіант весь схил вкрити підкладкою з самоклеючою смугою IKO Armourbase Pro Plus, або Armourbase STICK. Горизонтальні напуски повинні бути не менше 10 см, для обох різновидів, а торцеві напуски:
  • 15 см для Armourbase STICK;
  • 30 см для Armourbase Pro Plus.

Крім того вертикальні напуски повинні буди додатково герметизовані за допомогою спеціального клею-герметика, наприклад  IKO Shingle Stick.

Підкладка Armourbase STICK на фронтонному даху

  1. Варіант вся площа має бути вкрита подвійним шаром підкладки KO Armourbase Pro або ECO. Для цього потрібно вирізати стартову смугу шириною 50 см, і вкладіть перший шар, наступний шар матиме напуск 50 см відносно попереднього і таким чином кожна точка покрівлі буде вкрита подвійним шаром підкладочного килима. Торцеві напуски повинні бути не менше 30 см і теж додатково герметизовані клеєм.

Подвійний шар підкладки на скаті ухилом менше 20°

 

Яку підкладку вибрати для стандартних скатів з кутами нахилу від 21 до 85°

Цей діапазон кутів вважається стандартним і тут підходять всі різновиди підкладок Armourbase від IKO. За рекомендаціями виробника черепиці IKO вся площа покрівлі повинна бути вкрита шаром підкладки з горизонтальним напуском 10 см, та торцевим напуском 15 см. На рулонах всіх різновидів підкладочних килимів від IKO нанесена лінія що позначає 10 см від краю рулону для полегшення вкладання з правильним напуском.

Що робити при кутах нахилу 85-90°

Для вертикальних чи майже вертикальних поверхонь підходять тільки спеціалізовані самоклеючі види бітумною черепиці, наприклад Cambridge Xtreme 9.5° ArmourShield PLUS. Для монтажу їх на вертикальну поверхню підкладка не потрібна   

Що буде якщо зекономити на якості підкладки під бітумну черепицю

  1. Неякісні підкладки поглинають значну кількість води, від чого вони збільшуються в розмірах. А це може спричинити появу зморшок і відшарування підкладки від дерев’яної основи.
  2. Низька міцність через неякісний армуючий матеріал може призвести до розривів під час монтажу і втрати герметичності.
  3. Неякісний бітум, або його нерівномірне нанесення може спричинити до порушення герметизації в місцях проникнення цвяхів.
  4. Не можна застосовувати в якості підкладки не призначені для цього матеріали. Наприклад фетровий папір на поверхні OSB плит буде накопичувати вологу яка потім просочиться і накопичиться в дерев’яній підкладці. Від надлишку вологи фанера чи OSB плита розбухне і деформується. Але найпоширенішою проблемою будуть зморшки і відшарування покрівельного покриття від основи.

Як на підкладку для бітумної черепиці діє ультрафіолет та сезонні стиснення і розширення настилу

 

Ультрафіолетове випромінювання руйнує поверхню підкладочного килима, адже це не покрівельний матеріал, хоча допускається тимчасове використання підкладки в якості  покрівельного матеріалу, але не довше 2-3 тижнів. Інакше матимемо картину як на фото нижче і доведеться заміняти підкладку новою. Бітумна частина ще досить довго збегігатиме водонепроникність, але зовнішній шар з поліпропілену почне відшаровуватись та руйнуватись. Тому рекомендуєтся монтувати бітумну черепицю якомога швидше після вкладання підкладочного килима.

Також є таке явище як сезонні коливання розмірів стропильної системи та дерев’яної основи. За рахунок власної еластичності правильно змонтована підкладка компенсує розширення та стиснення основи без наслідків. Сама основа з плит OSB має компенсаційні зазори на стиках (рекомендовано 3 мм) і тим самим лінійні розміри покрівля змінюються не значно.

Пам’ятайте

Підкладка під бітумну черепицю це ключовий компонент, що забезпечує гідроізоляцію. Тому не варто економити на якості підкладочного килима. Кількасот зекономлених євро можуть призвести до повної заміни покрівельного покриття через кілька років.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
ТОВАРИ БРЕНДУ
Необхідна консультація менеджера?
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи