Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Статті / Огляди
January 20, 2023

Покупців досить часто цікавить питання наскільки надійним є замок для горищних сходів, та який з варіантів кращий. Тому ми вирішили зробити окрему статтю про конструкцію та умови безпечної експлуатації замків для горищних сходів.

Що може статись із замком горищних сходів

Конструкція горищних сходів, незалежно від виробника та матеріалу, з якого вони зроблені передбачає спеціальний замок. Оперувати замками для горищних сходів можна з допомогою спеціальної штанги (жердини) з гачком на кінці. Кришка (люк) сходів, що ведуть на горище знаходиться досить високо, тому оперувати доводиться штангою з гачком і якщо механізм поворотного замка, або ще його називають замок закрутка, зламається, то можливі дві проблеми:

  • люк горищних сходів заклинить і доступу на горище не буде;

  • кришка люка не буде фіксуватись і з’явиться щілина, а це протяг і значні втрати тепла.

Накладні замки де язичок фіксатор підпружинений, це кращий варіант. Адже навіть якщо він зламається і заклинить, то щоб його відкрити треба менше зусиль і ні люк, ні короб не буде пошкоджено. Також попри зламаний замок значної щілини не буде, бо кришка може триматись за рахунок щільного входження в короб.

Взагалі при виборі горищних сходів рекомендуємо не економити на товщині утеплювача, та на якості замка. І якщо замок досить легко замінити, то з утепленням все складніше. Тому краще обрати горищні сходи з максимальним утепленням які дозволить ваш бюджет. Наприклад компанія Oman пропонує горищні сходи серії POLAR, де товщина утеплювача 80 мм, це найкращий показник в Україні. Але в будь якому випадку ми рекомендуємо купувати горищні сходи де шар утеплювача не менше 40 мм.

Які замки для горищних сходів бувають

Розберемося докладніше які замки бувають що про них треба знати при виборі та експлуатації.

  1. Накладні замки де язичок висувається пружиною і які закриваються з характерним клацанням, див. ілюстрацію нижче, де показано замок польської драбини на горище Оман.

Розглянемо їх принцип роботи. Всередині накладні замки для горищних сходів мають сталеву пружинку. Вона весь час тисне на язичок замка і при закриванні кришки такий язичок спочатку вдавлюється всередину замка, а потім пружина його виштовхує назад, язичок виходить з корпусу замка та фіксується за спеціальну скобу на внутрішній стінці короба. Тобто щоб закрити замок такого типу використовувати штангу не обов’язково, достатньо штовхнути кришку зі складеними сходами вгору і замок з характерним клацанням закриється сам. Але краще все ж плавно підняти кришку штангою і допомогти замку закритися.

Щоб відкрити кришку треба жердиною з гачком (йде в комплекті) зачепитись за петлю, що стирчить з кришки і повернути її вбік. Механізм втягне язичок, і замок відкриється. Потім треба потягнути жердину вниз люк відкриється і кришка опуститься до положення де вже можна дістати складену драбину руками. Алгоритм зображено на наступній ілюстрації нижче.

Корпус та скоба накладних замків можуть бути виготовлені зі сталі або пластику. Не треба лякатись пластикового замка. В механізмі горищної драбини немає великих навантажень які б не витримав якісний пластик. А найголовніше пластик, на відміну від металу, погано проводить тепло. А якщо у вас холодне горище, то металевий замок стане мостиком холоду.

  1. Замок закрутка, або поворотний замок. Тобто такі, що утримують кришку в коробі, за допомогою язичка, який потрібно примусово повернути для фіксації чи відкривання горищних сходів, див. ілюстрацію нижче

Розберемось як працює замок закрутка. Процес закривання кришки в коробі сходів до повної фіксації в закритому положенні відбувається виключно за допомогою металевого стрижня в формі літери «Г», довгий кінець якого в перерізі має квадратний профіль. Такий замок для горищних сходів і відкривати і закривати можна тільки за допомогою цього сталевого «ключа». Щоб відкрити люк треба вставити квадратний кінець стрижня в отвір замка та повернути його на 90°. При цьому язичок сховається в корпус замка і кришка почне опускатись вниз. Відкривати такі моделі драбин на горище не так зручно, тому що пружини, що підтримують кришку драбини і не дають їй різко впасти, тут закріплені до кришки люка, див ілюстрацію де пружина позначена червоною стрілочкою. При таком варіанті кріплення кришка опускаєтся від власної ваги.

В драбин Oman з накладним замком інше розташування пружини. Вона прикріплена не до люка, а не до важільного механізму, див ілюстрацію де пружина позначена синьою стрілкою. Це більш зручний і безпечний варіант. Навіть якщо з якихось причин пружина зірветься з кріплень то відскочить в глибину горища а не назустріч людині, що знаходиться на сходах.

В таких системах потрібно потягнути жердину вниз, бо пружини роблять люк майже невагомим і він може зупинятись в будь якому положенні і не падатиме сам. А якщо у вас замок закрутка, і пружини закріплено до люка, то сталевим стрижнем треба притримувати люк щоб він не відкривався занадто різко.

Закривати люк з таким замком теж складніше. Потрібно вставити Г-подібний стержень в замок і штовхати люк вгору. А після того як кришка повністю зайшла в короб потрібно повернути сталевий стрижень в зворотному напрямку.  Тут важливо щоб кришка закрилась повністю і язичок замка потрапив в щілину на внутрішній стороні короба. Якщо замок не закриється, то прибравши сталевий стрижень ми можемо отримати по голові кришкою драбини що  відкриється під власною вагою.

Тобто це варіант замка для горищних сходів не найкращий:

  • операції з відкривання та закривання потребують більших зусиль;

  • момент замикання не завжди очевидний і є небезпека самовільного відкриття люка;

  • брати в руки металевий стрижень менш комфортно ніж дерев’яну жердину, особливо коли в приміщенні холодно.

  1. Стрічковий замок із двома точками фіксації. Конструкція горищних сходів з двоточковим замком – це найнадійніший варіант. Тут на металевій стрічці закріплено два штифти і вся конструкція може зсуватись вздовж передньої сторони люка.

Як правило, стрічкові замки встановлюються в преміальних дорогих моделях сходів на горище з великою товщиною термоізоляційної кришки. Повертаючи жердиною кільце замку, два фіксатори на ньому входять у зачеплення і фіксують кришку в закритому положенні. Завдяки двом точкам фіксації кришка сходів фіксується щільно і надійно. А завдяки двом контурам ущільнювача з еластичного матеріалу (гуми або EPDM каучуку) короб закривається герметично, тим самим запобігаючи витоку теплого нагрітого повітря на горище. Оперувати кришкою люка горищних сходів тут так же зручно як і у випадку з накладними замками. Навіть існують сходи на горище POLAR PLUS з покращеними характеристиками підвісу кришки люка, та телескопічними поручнями вони мають в маркуванні напис Zero Gravity. Кришка люка в POLAR PLUS рухається легко як пір'їнка.

Який матеріал замка найкращий в конструкції горищних сходів

Замки для горищних сходів можна порівняти між собою за матеріалом, з якого вони виготовлені. Ми вже згадували про металеві та пластикові замки але розберемо це питання докладніше. Отже замки для горищних сходів роблять:

  1. Сталь це традиційний матеріал з високим запасом міцності. З металу можуть бути виготовлені накладні замки, поворотні та стрічкові з двома точками запирання. Але є в металу і суттєвий недолік. Зазвичай горища не опалюються і через значну різницю температур на горищі та в житловому приміщенні в місці де встановлено замок може випадати конденсат.

Адже сам замок не є герметичним і тепле та вологе повітря змішуючись з холодним проходить через точку роси. І на металевих елементах може випадати конденсат. Якщо вологи накопичиться багато, то вона може протікати через отвір. А коли на горищі дуже холодно то замок може замерзнути і не відкритись. Тільки стрічковий замок не має цього недоліку через особливість конструкції де повітряні маси не змішуються.

  1. Замки з надміцного пластику, з додаванням скловолокна, так звані «know how», зроблених за сучасними технологіями. Вони достатньо міцні та мають низьку теплопровідність, щоб не мати ризику випадіння конденсату.

Щоб замки не ламалися і горищні сходи служили вам довгі роки, необхідно дотримуватись правил, прописаних в інструкції з монтажу та експлуатації сходів. В упаковці кожної драбини  завжди є така інструкція. Всі типи замків для сходів призначені для відкривання тільки з боку нижнього поверху, а якщо виникає потреба у користувача відкривати кришку сходів як з нижнього, так і з верхнього поверхів, то в цьому випадку потрібні горищні сходи з електричним керуванням, відкриття-закриття яких може здійснюватися з обох боків за допомогою пульта дистанційного керування, але це вже інша тема, про яку ми розповімо в одній з наступних публікацій.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
ТОВАРИ БРЕНДУ
Необхідна консультація менеджера?
Колл-центр
+38 (044) 290-88-12
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи