Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
October 15, 2013

ПІНОПОЛІСТИРОЛЬНИЙ ПІНОПЛАСТ VS ЕКСТРУЗІЯ. ЩО КРАЩЕ?

Особливості нашої кліматичної зони, як втім, і високі ціни на газ та електрику, все частіше і частіше призводять до думки, що настав час впритул зайнятися питанням економії енергоресурсів, утепливши стіни квартири або заміського котеджу. Тим більше, що досвід цивілізованих та розвинених країн давно довів: економія енергії після теплоізоляції стін становить у середньому від 30 до 60 відсотків. Більш точну цифру сказати складно, тому що вона залежить від багатьох факторів, серед яких: середньорічна температура, вибраний для теплоізоляції матеріал, метод утеплення, що застосовується і так далі. Але безперечно одне – економічний ефект від утеплення стін видно в перший же рік!

ПІНОПЛАСТИ: ЯКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Залежно від технології обробки та складу сировини, випускаються пінопласти різної щільності та з різноманітними характеристиками міцності.

На сьогоднішній день найбільш відомі такі види пінопластів як:

  • поліуретанові;
  • полівінілхлоридні;
  • феноло-формальдегідні;
  • карбамідно-формальдегідні;
  • полістирольні.

Залежно від сфери застосування вибирається саме той матеріал, який найбільш повно відповідатиме вимогам, що висуваються.
При цьому будь-який вид пінопласту, насамперед:

  • має високі теплоізолюючі властивості;
  • дозволено до застосування у будівництві;
  • надзвичайно легкий;
  • не схильний до впливу мікроорганізмів;
  • довговічний;
  • простий у обробці.

Тим не менш, пінополістирол швидко руйнується при дії різних технічних рідин, у тому числі: бензолу, дихлоретану, ацетону та їх пари. Всі ці нюанси слід враховувати при виборі декоративних матеріалів, які згодом використовуються для обробки пінопластових поверхонь. З такою ж обережністю слід підбирати і суміші для армування та приклеювання пінопласту.
Незважаючи на те, що пінопласт не схильний до впливу мікроорганізмів - завдяки шорсткої поверхні, колонії останніх чудово на ньому закріплюються. Щоб уникнути розвитку грибка на відкритій поверхні пінопласту, проводяться штукатурні роботи.

ЧИМ КРАЩЕ УТЕПЛЯТИСЯ?

На сьогоднішній день існує чимало видів теплоізоляційних матеріалів. Основними та найпопулярнішими у використанні є такі види пінопласту:

1. пінополістирольний пінопласт;

2. екструдований пінополістирол;

3. пінополіуретан.

Ми розглянемо перші два види пінопластів: пінополістирольний пінопласт (ППС) і екструзійний пінополістирол (ЕППС). Обидва ці матеріали виготовляються з полістиролу, але відрізняються за технологією створення гранул. Але не заглиблюватимемося в нюанси виробництва, тому що нас цікавить більше інше питання: який матеріал краще за своїми властивостями?

ПІНОПОЛІСТИРОЛЬНИЙ ПІНОПЛАСТ

Головна перевага ППС – його низька вартість. Пінополістирольний пінопласт в середньому на 20-30% дешевший за екструзійний пінополістирол. При цьому він має такі виняткові характеристики як:

  • низьке водопоглинання;
  • паронепроникність;
  • не уражається грибками, пліснявами та бактеріями;
  • довговічність.

При безпосередньому контакті з водою ППС здатний поглинати воду в гранично низьких кількостях (не більше 2% на добу). Саме тому пінополістирольний пінопласт успішно застосовується для підземних споруд.

ППС паронепроникний матеріал, при цьому незалежно від щільності пінополістиролу, значення залишається постійним на рівні 0.05 Мг/(м*ч*Па).

Колонії грибків і бактерій не можуть розвиватися в ППС, але вони успішно функціонують на його поверхні. Тому пінополістирольний пінопласт завжди покривається захисною штукатуркою або іншими матеріалами.

ППС - довговічний матеріал. Як показали дослідження, термін експлуатації пінополістирольного пінопласту коливається від шістдесяти до вісімдесяти років.

ЕКСТРУЗІЙНИЙ ПІНОПОЛІСТИРОЛ

Завдяки своїм міцносним та теплоізоляційним характеристикам, екструзійний пінополістирол має ширшу сферу застосування, ніж ППС. Більш того, цей вид будматеріалу використовується при будівництві залізниць та автомобільних доріг, спортивних майданчиків, льодових арен тощо. Так, наприклад, спеціальний тип екструзійного пінополістиролу застосовується для будівництва злітно-посадкових смуг, знижуючи ризик промерзання ґрунту і, як наслідок, спучування земляного полотна.
Таким чином, головна перевага та відмінність екструзійного пінополістиролу від ППС – його високі міцнісні та теплоізоляційні характеристики, що в кілька разів перевищують показники звичайного ППС.
Екструзійний пінополістирол має такі характеристики:

  • низька теплопровідність;
  • паронепроникність;
  • стійкість до дії грибків, плісняв, бактерій;
  • мала вага;
  • висока міцність на стиск та вигин;
  • широкий діапазон робочих температур;
  • мінімальне водопоглинання;
  • довговічність.

Оскільки ЕППС паронепроникний, до проектування систем вентиляції в будинку, що утеплює даним матеріалом, слід підходити з особливою ретельністю. Хоча останнє правило поширюється і на будинки, що утеплюють ППС.

ЕППС, як і ППС, має стійкість до дії грибків, плісняв та бактерій. Тому цей матеріал успішно застосовується в місцях із підвищеною вологістю (підвали, фундаменти, покрівля тощо).

Більше того, сфера застосування ЕППС набагато ширша, ніж сфера застосування пінополістирольного пінопласту. Наприклад, екструдований пінополістирол використовується для:

  • утеплення покрівлі;
  • утеплення підлог;
  • утеплення фасадів;
  • утеплення фундаментів;
  • будівництва автошляхів;
  • суднобудування.

Велику популярність екструдований пінополістирол набув як матеріал для зведення міжкімнатних, міжквартирних та офісних перегородок. Плити ЕППС застосовуються для теплоізоляції гідротехнічних споруд: басейнів, турецьких лазень та інше. Також ЕППС застосовується для термоізоляції холодильних складів (у тому числі призначених для зберігання продуктів), утеплення рефрижераторів і термобудок для транспортування продуктів харчування.

ПОПУЛЯРНІ МІФИ

Перш ніж перейти до остаточного порівняння, спробуємо розвіяти найпопулярніші міфи про досліджувані теплоізоляційні матеріали.

Міф 1. «Все швидко прийде в непридатність»

З твердженням, що вироби з пінополістиролу недовговічні – стикався практично кожен. Як тоді ставитися до офіційних лабораторних досліджень, які підтверджують той факт, що пінополістирольні плити успішно витримують циклічні випробування, при амплітудній дії ± 40°С, у кількості – 80 умовних років експлуатації?
Єдині фактори, які можуть призвести до швидкого руйнування пінопласту – ультрафіолет та механічна дія. З цієї ж причини необхідно закривати пінополістироли матеріалами, які перешкоджають впливу факторів зовнішнього середовища.

Міф 2. «Ми дихаємо отрутою»

При виробництві, як пінопласту, так і екструдованого пінополістиролу застосовується основний компонент - стирол, він же вінілбензол, він фенілетилен, він етенілбензол. Саме з цієї причини багато хто почув лякаюче слово «стирол», малюють у своїй уяві лякаючі картини. Тим не менш, стирол відноситься до речовин другого класу небезпеки з рефлекторним показником шкідливості. Іншими словами, більшість миючих засобів та пральних порошків, якими ми користуємося щодня, належать до тієї ж групи.
Ще один міф: при експлуатації пінопласту відбувається розкладання та виділення отруйних компонентів. Давайте розберемося. Отже, пінополістироли складаються на 95-98% з повітря і навіть після п'ятдесятирічної експлуатації у зразках повністю відсутня ознака розкладання стиролу. Тобто. твердження про те, що ми дихаємо отрутою – не більше ніж чергова вигадка.

Міф 3. "Все згорить яскравим полум'ям"

Так, пінополістирол відноситься до горючих матеріалів (група горючості Г1-Г4). Але всередині будь-якого приміщення є безліч предметів, які прекрасно спалахують. Так, наприклад, від непогашеної сигарети насамперед спалахують дивани, килимові покриття, вироби із пластику, офісна, побутова техніка, дерев'яні предмети побуту тощо. І здавалося б, до чого тут пінополістирол? Наслідуючи таку логіку, МНС слід заборонити використання шпалер, тканин, паркету, лінолеуму, дерева – залишаючи в квартирі голі бетонні стіни з меблями з металу.
Для порівняння: температура самозаймання ППС – від 210 °С до 440 °С, температура самозаймання ЕППЗ – понад 460 °С, а температура самозаймання звичайної бавовни – 253 °С. Цифри говорять самі за себе.
Більш того, у більшості конструкцій пінопласти закриті або не мають доступу до повітря. Тобто проникнення іскри на поверхню ППС або ЕППС, а також процес горіння без доступу кисню, в принципі неможливі. При цьому пінопласти мають здатність до самозагасання: горіння припиняється протягом 4 секунд після локалізації джерела вогню.
У питанні визначення пожежної небезпеки не менш важливі «сусіди» ЕППС та пінополістирольного пінопласту. Йдеться про комбінування пінопластів з іншими будівельними матеріалами, а також наявність необхідних захисних шарів при використанні ЕППС та ППС. При дотриманні параметрів протипожежної безпеки пінопласти не горючі, ніж інші будівельні матеріали. Тому ЕППС та ППС широко застосовуються у різноманітних закритих конструкціях у будівництві та суднобудуванні.

Як випливає з проведеного аналізу – і ПКС, і екструзійний пінополістирол мають як позитивні, і умовно негативні характеристики. Незважаючи на це наші фахівці схиляються до думки, що екструдований пінополістирол, безсумнівно, матеріал більш довговічний, що має великі теплоізоляційні та міцнісні характеристики, порівняно з ППС.

Основні відмінності між ППС та ЕППС (цифри наведені в середньому, залежно від виробника пінопластів вони можуть незначно відрізнятися):

  • у ЕППС водопоглинання у десять разів менше, ніж у ППС;
  • опір теплопередачі у ЕППС у 1,3 рази краще, ніж у ППС;
  • міцність на стиснення та вигин у екструдованого пінополістиролу вище в 2,5 рази в порівнянні з ППС, при цьому ЕППС важче пінополістирольного пінопласту в 1,2 рази;
  • сфера застосування екструдованого пінополістиролу набагато ширша, ніж сфера застосування ППС.

Додатково можна виділити таку перевагу ЕППС, як швидка окупність (базові, усереднені показники):

  • при утепленні екструдованим пінополістиролом економія електроенергії відповідає значенню близько 225 кВ/год/м2;
  • економія на опаленні становитиме у середньому від 10 до 15 доларів/м2 на рік.

Як видно, є суттєва різниця між двома порівнюваними будматеріалами. Більше того, існує багато нюансів застосування пінопластів, які неможливо озвучити в рамках однієї статті. Це і необхідність ретельного пристрою вентиляції в приміщеннях, утеплених пінопластами, і вибір конкретної марки ЕППС або ППС, залежно від необхідних параметрів, та багато іншого. Тому перш ніж зупинити свій вибір, на якомусь пінопласті – проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем. Тільки досвідчений професійний будівельник зможе дати вичерпну відповідь на запитання: «Який із видів пінополістиролу підійде у вашому окремому випадку?» А також надасть вичерпні пояснення щодо всіх нюансів застосування ППС та екструдованого пінополістиролу у будівництві.

Якщо Ви бажаєте використовувати цей матеріал на своєму web-ресурсі, Ви можете скопіювати Заголовок та Анотацію статті з наступним зазначенням посилання на оригінал. Посилання на джерело обов'язкове. Повне копіювання статті, а також її рерайт та часткове копіювання забороненоinfo.tp@mizol.ua

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
Необхідна консультація менеджера?
Колл-центр
+38 (044) 290-88-12
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи