Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Статті / Огляди
June 06, 2023

Водостічна система – це належним чином з'єднані елементи для збирання та відведення дощової води від фасадів та фундаментів будівель. У цій статті ми розберемося, як вибрати водостічну систему для приватного будинку з розрахунками та вибором розміру жолобів та труб. Водосток не та система, на якій не варто економити або відкладати установку на рік-другий. Навіть за один сезон дощова вода може зіпсувати фасад або розмити ґрунт, що призведе до просідання фундаменту. А це вже серйозна проблема, усунути яку коштує набагато дорожче, ніж купити та встановити всі елементи водостічної системи.

Різновиди водостічних систем

Є різні види водостоків, але тут ми розберемо переваги та вибір водостічної системи зовнішнього типу. В Україні можна купити металевий чи пластиковий водосток. Раніше на питання, що таке водосток, найчастіше уявляли металевий водосток з оцинкованої сталі. Але зараз понад 70% водостічних систем, що продаються в Україні – це пластиковий водосток із ПВХ. Щоб порівняти ці види водостоку, перегляньте таблицю нижче. Сильні сторони будемо позначати кількістю * чим більше *, тим краще/вигідніше цей параметр.

Характеристика

Пластиковий водосток

Металевий водосток (цинк+фарба)

Міцність

**

*****

Довговічність

***

*****

Колір та зовнішній вигляд

***** - ширша кольорова гамма

****

Простота монтажу

*****

***

Пожежна безпека

**

****

Ціна

*****

**

Підсумки порівняння

22 *

23*

Ключовою перевагою пластикового водостоку є його ціна. Вона набагато доступніша, що робить монтаж та розрахунок водостічної системи значно простіше.

Який діаметр водостоку вибрати – компоненти та розміри водостічних систем

Пропускна здатність водостічної системи залежить від площі покрівлі та кількості зливних труб. Замовники часто запитують – як вибрати водостічні системи Profil. Це одна з найбільш надійних та довговічних систем на ринку. Для прикладу розглянемо водостічні системи Profil з розмірами 130/100 і 90/75. Тобто доступні два типорозміри, де перша цифра – діаметр жолоба, а друга – діаметр труби. У таблиці нижче ви знайдете максимальну площу покрівельного схилу для кожного типорозміру. Це допоможе знайти відповідь на питання щодо вибору водостічної системи залежно від діаметра. Зверніть увагу, що важливо не лише враховувати діаметр та кількість точок зливу, але й правильне розташування зливної труби.

Розміщення та кількість точок зливу

Максимальна площа скату для PROFiL 130/100

Максимальна площа скату PROFiL 90/75

до 140 м2

до 70 м2

до 220 м2

до 110 м2

до 280 м2

до 140 м2

Проектування та вибір водостічної системи

Нагадаємо базову конструкцію водостічної системи:

  1. Жолоби, з'єднувачі жолобів, а також зовнішні та внутрішні кути та заглушки. Все це монтується вздовж карниза і призначене для збирання дощової води з покрівельних скатів.

  2. Зливоприймачі, водостічні труби, з'єднувачі, коліна та зливові відводи. Все це призначене для відведення дощової води з жолобів та направлення її в зливову каналізацію або за межі вимощення навколо фундаменту.

  3. Утримувачі ринви, кронштейни для фіксації труб тощо. Всі ці деталі призначені для кріплення водостічної системи до стін та карнизу. Розмір кріплення для водостічної системи повинен відповідати діаметру, а кількість – рекомендаціям виробника. Наприклад, крок між тримачами ринви не повинен перевищувати 0,5 метра для пластикових, та 0,7-0,8 метра для металевих водостоків. Тримачі труб повинні бути встановлені з кроком не менше ніж 1,5 метра.

Питання як вибрати водостічні системи для будинку часто має на увазі розрахунок кількості необхідних елементів. За цим краще звернутися до фахівців, але ось кілька загальних рекомендацій, які допоможуть з розрахунком водостічної системи.

  1. Обчисліть периметр карнизів, вздовж яких йдуть жолоби. Врахуйте, що довжина ринв стандартна, найчастіше це 3 метри. І найчастіше для скату знадобиться кілька жолобів або один жолоб та фрагмент. Отже, потрібно підрахувати кількість з'єднань, де будуть потрібні з'єднувачі жолоба. Також, знаючи загальну довжину ринв, можна підрахувати кількість тримачів ринви. Наприклад, якщо довжина карниза, де йтиме водосток, 32 метри, то потрібно буде близько 70 тримачів – 32/0,5 = 64, плюс кілька штук, тому що біля зливних воронок і на кінцях жолоба тримачі потрібно ставити ближче один до одного.

  2. Визначте кількість точок зливу, де йтимуть труби. Важливо розподілити їх рівномірно і щоб вони вдало доповнювали фасад будівлі.

  3. Визначте, як буде організовано перехід від ринви до труби. Це залежить від ширини карнизного звису. Якщо ширина більше 500 мм, може знадобитися фрагмент труби і два коліна, щоб зробити пологий перехід від зливоприймача в трубу.

  4. Виберіть потрібні кронштейни для утримувачів труб. Вони бувають із різною довжиною стрижня, від 120 до 220 мм. Найдовші потрібні, щоб пройти шар утеплення та надійно закріпитися у капітальній стіні. Якщо утеплення немає, можна брати найкоротші.

Також будьте уважні при монтажі пластикового водостоку. ПВХ-деталі мають значний коефіцієнт теплових розширень. Тому монтаж потрібно вести так, щоб торці жолобів у з'єднувачах не стикалися, потрібно залишати проміжок 40-60 мм для компенсації температурних розширень.

Технічне обслуговування та ремонт водостічних систем

Пластикові водостоки потребують лише чистки жолобів від опалого листя та хвої. А якщо з'являються тріщини або дірки, то для ремонту рекомендується використовувати спеціальний клей-герметик або клейкі стрічки для ремонту покрівельних покриттів та водостічних систем. Якщо ваш вибір водостічної системи зупинився на сталевому водостоку, може знадобитися зачистка та фарбування місць, де з'явилася іржа, а також герметизація стиків ринви та зливної лійки.

Який водосток вибрати, і що робити, щоб не було проблем з експлуатацією

Якщо ви вирішили, що вам підходять пластикові водостоки, то який вибрати. Є кілька універсальних рекомендацій:

  1. Матеріал. Первинний пластик чи після переробки. Первинний пластик краще тримає колір, і загалом служить довше. Але й ціна дещо вища.

  2. Технологія виробництва та внесення барвників. Краще, коли жолоби та труби профарбовані в масі, як у водостоку Profil. Якщо насичений колір і захист від ультрафіолету має лише зовнішній шар, це призводить до швидкого вигоряння. А подряпини оголюють внутрішній шар, який не має стабілізуючих добавок і почне руйнуватись від ультрафіолету.

  3. Поцікавтеся додатковими елементами:

  • сітка для захисту жолоба від попадання листя та іншого сміття;

  • ревізійні люки для ринв – допоможуть видалити засмічення;

  • відведення для збору дощової води в бочку дуже знадобиться, якщо у вас квітник чи город.

  1. Заощаджуйте на елементах водостоку правильно. Наприклад, у компанії Profil є праві та ліві зливні воронки. Це єдина деталь для випадків, коли точка зливу розташована в торці ринви. Тоді як у інших виробників потрібно купувати окремо зливну лійку та заглушку.

Вибір та експлуатація водостічної системи – підсумки

Отже, ми коротко розібралися, як вибрати ринву, і ось що важливо пам'ятати:

  1. Розмір водостічної системи повинен відповідати площі вашої покрівлі.

  2. Важливо зробити всі виміри та намалювати ескіз покрівлі, щоб розрахувати кількість елементів водостоку. Якщо є сумніви, зверніться до фахівців.

  3. З'ясуйте з якого матеріалу виготовлений водосток і яка технологія внесення барвника та стабілізуючих добавок.

  4. Вивчіть інструкцію з монтажу, навіть якщо плануєте доручити встановлення водостоку фахівцям. Ви зможете проконтролювати правильність виконання робіт.

Сподіваємося, ця стаття була для вас корисною. Якщо є питання щодо розрахунків або монтажу водостічних систем, телефонуйте, обов'язково допоможемо.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
Необхідна консультація менеджера?
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи