Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
February 09, 2023

Бітумна черепиця – це один із найпопулярніших покрівельних матеріалів для скатних дахів нашого часу. У цій статті ми намагатимемося розібрати не очевидні на перший погляд переваги. Не дивлячись на те, що всі нюанси будемо розбирати на бітумній черепиці IKO, критерії якості справедливі і для інших виробників. Все це допоможе прийняти рішення, яку купити бітумну черепицю.

Що таке бітумна черепиця, та з чого вона складається

Бітумна черепиця — це лист міцного склополотна, покритого з обох боків шаром стабілізованого бітуму. Від якості склополотна залежить дуже багато, якісне склополотно:

  • легке та дуже міцне;

  • не підтримує горіння;

  • не гниє та не руйнується від біологічних факторів.

За стандартами Європейського союзу для виготовлення бітумної черепиці може використовуватися склополотно щільністю щонайменше 100г/м2. Але в Україні у продажу може бути бітумна черепиця зі склополотном з меншою щільністю. Купувати таку гнучку черепицю не варто, тому що склополотно всередині може порватися як у процесі монтажу, так і потім у процесі експлуатації. Покрівля розігрівається на сонці, бітум стає текучим, що може призвести до порушення герметичності.

Лицьова сторона гонта вкрита мінеральною крихтою, на основі розмеленого базальту або сланцевих порід.

Цей матеріал ще називають гнучкою черепицею, тому що вона дійсно легко набуває форми покрівлі, на яку вкладається. А значить навіть найскладніші елементи конічної, сферичної чи циліндричної форми на вашій покрівлі легко можуть бути вкриті гнучкою черепицею. На ілюстрації вище показано структуру типового варіанту бітумної черепиці.  Існують також самоклеючі різновиди які простіше укладати, але й ціна бітумної черепиці з клейким шаром вища.

Кожен гонт бітумної черепиці має відносно невеликий розмір, щоб було зручно оперувати, перебуваючи на покрівлі. У всіх виробників розмір одного гонту бітумної черепиці приблизно однаковий і становить 1000х300 мм із невеликими відхиленнями. Придбати гнучку черепицю можна в пачках, де знаходиться від 18 до 22 гонтів, залежно від класу та кількості шарів. Це теж зроблено для того, щоб пачку легко можна було підняти на дах і розкрити вже там. Купувати бітумну черепицю краще у офіційних дилерів, тоді не буде жодних проблем із гарантією. Крім того, вони можуть допомогти організувати доставку та порекомендувати будівельно-монтажну організацію, щоб отримати дах під ключ.

Бітумна черепиця призначена тільки для скатних дахів, але, наприклад, серія Cambridge Xtreme 9.5° від бренду IKO підходить для мінімальних нахилів від 9,5 °. Це менше ніж у всіх інших покрівельних матеріалів, у яких мінімальний нахил ската не повинен бути меншим за 15°.

Розберемося докладніше з особливостями матеріалів, що використовуються при виробництві бітумної черепиці. Це допоможе дати відповідь на вічне питання яка бітумна черепиця краща. Почнемо із типів бітуму.

Тип битуму

Метод виробництва

Переваги

Недліки

Оксидований «класичний» (Air blowed bitumen)

Штучне «зістарювання» – стабілізація методом розігріву та обробки киснем під тиском

Термостійкість – текучість проявляється за температури ≥120°С;

Стійкий до вітру за рахунок  жорсткості і стабільності кожного гонта;

Вогнестійкість – не підтримує горіння;

Стійкий до руйнівного впливу УФ випромінювання

Не реагує з киснем – стійкість та довговічність;

Очищений від хімічних домішок – немає неприємного смолистого запаху

Не рекомендуєтся  сильно вигинати за низьких температур повітря

АПП модифікація бітуму (для спекотного клімату)

Додавання АПП модифікатора (атактичний пропілен або термопласт)

Найвища термостійкість в класі – межа текучості ≥140°С;

Висока стійкість до впливу ультрафіолету;

Широкий діапазон для застосування від -5 до +30°С – за рахунок еластичності, яку дає термопластичний модифікатор;

Найкраща серед всіх різновидів адгезія з посипкою

Вища ціна за рахунок дорогої добавки (АПП модифікатора)

СБС модификація битуму (для морозного клімату)

Додаванням полімерного СБС модифікатора (стирол-бутадієн-стирол)

Не розтріскується і добре витримує згинання за низьких температур не втрачає властивостей аж до  -30°С;

Добре тягнеться – до 20 величин довжини без руйнування;

Добре відновлюється після деформації – тільки 10% довжини залишається деформованою безповоротно;

Завдяки гнучкості чудово підходить для виготовлення рулонних матеріалів (покрівельних та гідроізоляційних)

Посередня  теплостійкість – межа текучості ≥100°С;

За високих температур починає тягнутися, що може призвести до порушення герметичності, тому не рекомендований для жарких регіонів та дахів з високими кутами скату (більше 50°);

При деформації від високих температур погіршується адгезія з гранулятом (обсыпається мінеральна крихта)

Купівля бітумної черепиці не буде обдуманою, якщо не дізнатись про властивості та відмінності різних видів мінерального посипання. В Україні можна замовити бітумну черепицю з базальтовою та сланцевою посипкою. Вони мають різну форму зовнішній вигляд і властивості також відрізняються див. ілюстрацію нижче.

Порівняємо два ці варіанти:

  1. Базальтова крихта, див. фото нижче. Гранули при перемелюванні виходять округлі, скоріше овальні. Вони добре прилипають до бітуму, і добре тримають пігмент. Бітумна черепиця IKO, що продається в Україні, вкрито саме базальтовою крихтою.

  1. Сланцева крихта, див. фото нижче – застосовується, якщо завод розташований там, де є родовища сланцю. За фактурою сланець колеться на плоскі пластики, як луска. Що не дуже добре, тому що такі пластинки гірше прилипають до бітуму та легше обсипаються. До того ж сланцеву крихту майже не можна пофарбувати.

Деякі виробники використовують для посипання антрацит (різновид кам'яного вугілля). Матеріал досить твердий, але пористий, а отже, схильний до накопичення вологи. А якщо гранули, насичені водою замерзнуть, то почнуть активно руйнуватись. Тому посипання антрацитом підходить лише для теплих та сухих регіонів.

Які переваги бітумної черепиці в порівнянні з іншими покрівельними матеріалами для скатних дахів

Ми знаємо, що являє собою цей покрівельний матеріал, тепер потрібно розібратися які переваги ви отримаєте якщо купите бітумну черепицю. Основними конкурентами є металева покрівля та цементно-піщана черепиця. Якщо стоїть питання: бітумна черепиця або керамічна черепиця, це матеріали принципово різних цінових категорій і порівнювати їх непросто. Тому спочатку докладно розберемо переваги відносно металевих дахів.

  1. Природна теплоізоляція. Якщо ви подивитеся на структуру покрівельного пирога під бітумною черепицею, то побачите, що на кроквах закріплена суцільна дерев'яна основа з ОСП або фанери.

Теплопровідність склополотна, покритого бітумом, й сама по собі нижча в порівнянні з металевим листом, а якщо додати шар деревини близько 12 мм, то вийде помітний тепловий бар'єр в порівнянні з металевою покрівлею. Різницю легко помітити після сильних снігопадів. Коли мороз не дуже сильний — на металевих дахах проступають проталини, а на дахах під бітумним покриттям снігова шапка лежить недоторканою.

  1. Тиша та низький ризик сповзання снігової шапки. Краплі дощу падають на гнучку черепицю майже бесшумно. Якщо шумоізоляція для вас важлива, то питання вибору бітумної черепиці або металочерепиці потрібно вирішувати на користь першої. Також поверхня гнучкої черепиці шорстка, а значить сніг по ній не ковзатиме і не падатиме великими шматками. Тому і снігоступи не такі необхідні, як на металевих покрівлях. Але все ж таки потрібні, якщо кут ската покрівлі більше 35 °.

  2. Покрівля під бітумною черепицею набагато міцніша і стійкіша до ураганів та гроз. Вона не тільки механічно кріпиться до підкладки, а й поступово склеюється і утворює суцільний покрівельний шар. Зірвати такий покрівельний шар, що прикріплений по всій площі до підкладки практично неможливо, тільки якщо стихія настільки сильна, щоб зруйнувати будинок цілком. Є реальна статистика як у США, і у світі. Наприклад, Європейський Діснейленд, де всі павільйони під бітумною черепицею вціліли, а решту було частково пошкоджено під час урагану 2007 року. Це ще один аргумент до вибору бітумної черепиці або металочерепиці на користь першої. Ну і бітумне покриття саме собою діелектрик, а значить ризик попадання блискавки в таку покрівлю мінімальний.

  3. Гнучка черепиця справді гнучка. А значить покрівлі найхимерніших форм і конфігурацій не проблема. Сферичні елементи, конусні чи циліндричні — жодної різниці.

  1. Зовнішній вигляд. Покрівля під бітумною черепицею виглядає солідно, добротно та надійно.

Підіб'ємо підсумки і для наочності ми зробили таблицю, яка допоможе визначитися з питанням, що вигідніше бітумна черепиця, металочерепиця або керамічна черепиця.

Параметр

Металочерепиця (профнастил)

Керамічна черепиця

Бітумна черепиця

Складність монтажу

Проста та відпрацьована технологія

Трохи складніша в порівнянні з іншими матеріалами з цього списку

Проста та відпрацьована технологія

Навантаження на кроквяну систему

Мінимальна метал тонкий та легкий

Дуже велика, потрібно з самого початку зробити посилену кроквяну систему та армопояс на який вона буде опиратися, а також більш міцний фундамент

Помірна навіть навпаки суцільна основа з ОСП чи  фанери зміцнює покрівельну конструкцію, але загальне навантаження на армопояс більше в порівнянні з металевою покрівлею

Стійкість до ураганів та гроз

Погана металеві листи мають велику парусність і повітряні потоки можуть зірвати їх відносно легко

Хороша. Керамічну черепицю важко здути вона важка і тримається дуже добре

Відмінна, покрівля під бітумною черепицею найстійкіший до ураганних вітрів варіант

Шумоізоляція

Погана. Дощ, а особливо град гримлять по поверхні дуже сильно

Добре гасить шум дощу та граду

Хороша – эфективно гасить шум від дощу та граду, а також відсікає вуличні шуми

Теплоізоляція

Погана. В спеку метал швидко нагрівається, а зимою швидко охолоджується

Помірно нагрівається та охолоджується не так швидко як метал, але теж достатньо активно

Хороша, бітумна черепиця плюс дерев’яна основа створюють помітний тепловий бар’єр особливо в порівнянні з металевою покрівлею

Наскільки добре підходить для дахів складної конфігурації

Не дуже добре, треба робити складний розкрій металу і залишається багато відходів, що здорожчує покрівлю

Достатньо добре кожен елемент відносно невеликого розміру, але не підходить для сферичних і конічних елементів даху

Ідеально, гнучка черепиця прекрасно кріпиться до будь якої поверхні включно зі сферичними, конічними та циліндричними елементами

Пожежна безпека

Хороша — метал зовсім негорючий матеріал

Хороша — керамічна і цементно-піщана черепиця– негорючий матеріал

Бітумна черепиця не підтримує горіння

Зовнішній вигляд

Хороший

Відмінний

Відмінний

Довговічний

30-40 років за умови, що матеріал має якісне покриття

50 і більше років, є зразки дахів під керамічною черепицею яким більше 100 років

30-40 років, але якщо якісна бітумна черепиця і правильно здійснений монтаж,то і довше.

Ціна

Помірна – серед вказаних матеріалів підсумкова вартість готового даху найнижча

Дуже висока, особливо якщо мова йде про натуральну черепицю, також кроквяна система складніша і дорожча

Вища ніж в металевої покрівля, в основному за рахунок необхідності зробити суцільну дерев’яну основу

Особливості бітумної черепиці, про які потрібно знати перш ніж робити замовлення

Тут ми дамо відповіді на кілька найпоширеніших питань, які виникають на етапі продажу бітумної черепиці:

  1. Як кріпитися бітумна черепиця.

Укладається на суцільну дерев'яну основу, яка вкривається підкладочним килимом та фіксується спеціальними цвяхами. Кожен наступний ряд повинен частково перекривати попередній, закриваючи місця кріплення цвяхами. Крайні ділянки біля бічних країв та гребеня даху додатково змащуються бітумним клеєм, як показано на ілюстрації нижче.

  1. Що впливає на ціну бітумної черепиці.

Кількість та якість бітуму. Якісна бітумна черепиця не може важити менше ніж 6 кг/м2. Також якість та щільність склополотна. Наприклад, за Європейськими стандартами не можна використовувати склополотно зі щільністю менше 100 г/м2. Деякі виробники використовують рівно 100 г/м2, тоді як бітумна черепиця IKO містить склополотно зі щільністю 130 г/м2. Крім того, на ціну бітумної черепиці впливає структура, є звичайна і є двошарова, ще її називають ламінованою. Такий варіант має вищу ціну, але й довговічність значно вища.

  1. Як замовити необхідну кількість бітумної черепиці.

Для цього потрібно розрахувати площу покрівлі та замовити гнучку черепицю із запасом у 5-10% в залежності від конструкції даху. Крім основних гонтів потрібно буде купити стартові та конькові елементи, вентиляційні клапани, підкладковий килим, а якщо на покрівлі буде розжолобок, то і килим для розжолобків. І звичайно ж потрібні цвяхи та бітумний клей. Щодо розрахунків краще звернеться до технічного відділу компанії Euroizol, краще щоб усі розрахунки робив досвідчений фахівець.

  1. Що таке аксесуари для бітумної черепиці.

  • підкладковий та килим для розжолобка,

  • стартова смуга - по суті це гонти того ж кольору та структури, але без фігурної бахроми;

  • конькові та вентиляційні елементи, див. ілюстрації нижче.

 

  1. Чи обов'язково укладати підкладковий килим.

Рекомендується укладати на всю площу, щоб унеможливити намокання дерев'яної основи від дощу ще на етапі монтажу. Але якщо кут нахилу покрівлі більше 20° допускається укладати тільки на найвідповідальніших ділянках:

  • вздовж карнизних звисів;

  • вздовж фронтонних звисів;

  • вздовж гребенів;

  • вздовж розжолобка.

  

Яку бітумну черепицю можна купити за формою, видом бітуму, кількістю шарів та кам'яною посипкою

Знову як приклад візьмемо асортимент бітумної черепиці IKO, оскільки ми не можемо знати всіх варіантів, які випускають інші виробники. Але деякі моменти, які можуть бути у конкурентів все-таки розберемо.

Почнемо з бітуму. Коротко нагадаємо, що СБС модифікований бітум для клімату України підходить, але це не найкращий варіант. Тому що клімат стає теплішим,зимових морозів майже немає, а літня спека стає все частішою.

На фото нижче покрівля складної конфігурації у Словаччині влітку 2022 року. Покрівля була покрита гнучкою черепицею на основі СБС модифікованого бітуму. Але за 10 років з'явилися протікання. Покрівельне покриття просто розтягнулося на покрівлі складної конфігурації. У результаті на фото видно, що було прийнято рішення укласти поверх існуючого покриття ламіновану серію Cambridge Express 50 (50 це колір за каталогом) на основі оксидованого бітуму із загальною гарантією в 25 років.

Компанія IKO пропонує бітумну черепицю як на основі оксидованого, так і АПП модифікованого бітуму. Вартість гнучкої покрівлі буде залежати від серії, адже можна купити бітумну черепицю як стандартного, так і преміум класу з гарантією до 30 років.

Кам’яна крихта. Ми вже згадували, що кам’яна крихта з базальту набагато краща. Додамо лише, що компанія IKO використовує гранулят власного виробництва з повним контролем на всіх етапах від розмелювання до фарбування. Тому несе повну відповідальність за якість та дає відмінні умови гарантії.

Одношарова або двошарова бітумна черепиця. Стандартом є одношарові гонти із фігурною бахромою. Але також активно йде продаж двошарової (ламінованої) черепиці, див. ілюстрацію нижче.

Тут немає вирізів у нижній частині, а фактуру та малюнок забезпечує другий шар із вирізами. При укладанні гонти частково перекривають один одного і в результаті в будь-якій точці покрівлі виявляється два шари бітумної черепиці. Це набагато надійніше і така покрівля набагато довговічніша в порівнянні з покриттями одношаровими гонтами. В асортименті IKO двошаровими є:

  • Cambridge Xtreme 9,5 ° - 30 років повної гарантії;

  • Cambridge Xpress – 25 років повної гарантії.

Як вибрати бітумну черепицю і не пошкодувати

Орієнтуйтеся на характеристики, відгуки і скільки років цей виробник на ринку та чи є об'єкти, яким більше 10 років, щоб можна було подивитися стан покрівлі. Крім того, звертайте увагу на:

  1. Тип бітуму. Його ми вже детально розбирали. Додамо тільки, що модифікатори впливають на властивості бітуму тільки якщо їх концентрація не менше 15%, не всі виробники дотримуються цих норм. Іноді трапляються зразки, де СБС або АПП добавок не більше 5%.

  2. Склополотно. Компанія IKO використовує склополотно щільністю 130г/м2, за стандартами потрібно, щоб воно було не менше 100 г/м2. Але знову ж таки є виробники, які для здешевлення використовують менш щільний матеріал.

  3. Питома вага. Якісна бітумна черепиця не може важити менше ніж 6 кг на 1м2. Якщо те, що вам пропонують на вибір важить 6 і менше кілограм, не рекомендуємо це купувати.

  4. Корисну площу покриття одного гонта/упаковки. Деякі виробники вказують ціну упаковки. І треба перевіряти та порівнювати.

  5. Ціну у перерахунку на 1 м2 корисної площі.

  6. Прозорі та зрозумілі умови гарантії. Чи включаються до обсягу компенсації вартість демонтажу та монтажу, а також транспортування. Якщо йде часткова компенсація після якогось терміну, то також потрібно знати яка.

Як монтувати бітумну черепицю в холодну пору року

Рекомендована температура для укладання покриття на основі бітуму не нижче +5°С, а для деяких варіантів не нижче +10°С. І для цього є причини:

  • остаточна герметизація покрівельного покриття відбувається лише після склеювання гонтів, під впливом сонячного тепла;

  • за низьких температурах бітум втрачає гнучкість і холодні гонти складніше  укласти так, щоб вони щільно прилягали до основи покритої шаром гідроізоляції і один до одного.

Але якщо покрівельні роботи затягнулися і попереду зима, то укладати бітумну черепицю все ж таки можна, якщо дотримуватися цих простих правил:

  1. Зберігати пачки з гонтами та підкладковий килим у теплому приміщенні. І піднімати на дах по кілька пачок безпосередньо перед укладанням.

  2. Залишати компенсаційні зазори 3-5 мм при монтажі дерев'яної основи. А краще розрізати листи OSB на 3 чи 5 частин, щоб компенсувати ефект лінійного розширення.

  3. Якнайшвидше закривати підкладковим килимом дерев'яну основу щоб вона не набирала вологу.

  4. Підкладковий килим укладати та фіксувати з максимальним натягом. Тому що дерев'яна основа в теплу пору року втрачає частину вологи та частково змінює свою геометрію. При цьому погано натягнутий килим може піти хвилями, а за ним може деформуватися і фінішне покриття.

  5. Використовувати промисловий фен для забезпечення склеювання гонтів між собою. І притискати гонти бажано прокочуючи валиком для щільного прилягання до гідроізолюючого шару.

  6. Додатково проклеювати гонти бітумним клеєм. Причому клей теж потрібно розігрівати, так щоб він не був ні занадто густим, ні занадто текучим.

  7. Краще використовувати ту бітумну черепицю, яку виробник рекомендує для монтажу за низьких температур. У продуктах IKO є позначка – зберігає гнучкість за низьких температур.

Чим відрізняється бітумна черепиця різних виробників

Розберемо на прикладі бітумної черепиці IKO її відмінностей та переваг:

  1. Корисна площа. Бітумна черепиця IKO Cambridge Xpress має найбільший гонт в класі двошарових черепиць.

  1. Зручність та надійність монтажу. Важливо, щоб було зручно укладати бітумну черепицю і забивати цвяхи. Тому на бітумній черепиці IKO виділена і добре помітна смуга для цвяхів шириною 45 мм, див. фото нижче.

А також нанесений клейкий бітум п'ятьма смугами, тоді як у інших виробників смуг менше, а у деяких клейкої смуги як такої немає взагалі, є тільки пунктир з клейких острівців.

  1. Тип бітуму – компанія IKO використовує оксидований та АПП модифікований бітум, який найкраще підходить для всіх кліматичних зон України.

  2. Кількість бітуму. Найпростіша одношарова серія Superglass із шестигранною формою бахроми має питому вагу 7,7 кг/м2, а ламінована двошарова Cambridge Xpress – 11,4 кг/м2. Не кожен виробник має співрозмірні показники.

  3. Якість та щільність мінерального посипання, а також наскільки добре воно тримається. Потрібно дивитися на адгезію кам'яної крихти у характеристиках. Всі серії бітумної черепиці IKO пройшли випробування та мають показник адгезії кам'яної крихти за стандартом (EN 12039) – макс 1,2 г, що значно перевищує вимоги цього стандарту, що передбачає до 2,5 г/м2.

  4. Характеристики міцності як за межею міцності, так і щодо відносного подовження. Чим вища міцність, тим краще. Важливим є також опір на розрив цвяхом.

  5. Температурні режими. Існують серії, наприклад, бітумна черепиця IKO Monarch, які зберігають гнучкість за температур до -5°С і зберігають стабільність розмірів (не розтягуються) за температур до +140°С. Крім того, щільність бітуму цієї черепиці складає 1500 гр/м2. Що забезпечує їй місце однієї з найміцніших серед усіх видів бітумних черепиць.

Якщо товари конкурентів мають помітно гірші характеристики, то і якість покриття, а також довговічність будуть відповідними.

IKO – світовий експерт з покрівельних рішень

І зараз ми підіб'ємо підсумки щоб у цьому переконається, див. таблицю нижче.

Матеріал або сировина

Характеристик

Примітки

Бітум

оксидований – стабільний та довговічний;

АПП модифікований з покращеними характеристиками гнучкості та стійкістю до високих температур та дії ультрафіолету.

технологія обробки відповідає всім вимогам які застосовуються в США і перевищують Європейські стандарти. Бітум надходить з  Австрійського нафтопереробного заводу, цей бітум не містить шкідливих домішок.

Скловолокно

щільністью 130 г/м2 власного виробництва доставляється з заводу в Північній  Америці

тоді як стандарт допускає використання склополотна  – 100г/м2

Гранулят (мінеральна посипка)

базальтова крихта

власного видобування та фарбування

Гарантія IKO на бітумну черепицю – як підтвердження якості

Досить часто домовласники ставлять питання, яка бітумна черепиця краща. Звичайно, ми хотіли б сказати, що від бренду IKO, але це не буде справедливим. Продукція інших брендів теж гідна. Ми просто покажемо рівень відповідальності за якість компанії IKO. Це допоможе вам вирішити яку саме гнучку черепицю замовити.

Отже, у перші 5-15 років діє “Платинова” гарантія (термін залежить від серії бітумної черепиці IKO). Якщо виявляється якийсь виробничий дефект у цей період, то компанія відшкодовує 100% витрат:

  • на матеріал;

  • на транспорт;

  • на демонтаж старого та монтаж нового покриття.

Після закінчення терміну “Платинової” гарантії  діє повна гарантія. У цей період відшкодовується лише частина вартості з урахуванням амортизації. У таблиці нижче ви знайдете терміни Платинової та повної гарантії на різні серії.


Серія черепиці

Повна гарантія (років)

Включно з “Платиновою” гарантією (років)

Cambridge Xtreme 9.5°

30

15

Cambridge Xpress

25

15

Monarch-Diamant

25

10

Monarch

25

10

Diamantshieid

20

10

Armourshield PLUS

20

10

Diamant PLUS

20

10

Victotian PLUS

20

10

Armourglass PLUS

20

10

Superglass-Biber

15

5

Superglass

15

5

Superglass-Hex

15

5

На цьому все, якщо ви хочете отримати каталог або хочете дізнатися, де купити бітумну черепицю IKO, телефонуйте за вказаним вгорі сторінки номером або пишіть в онлайн чат.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
ТОВАРИ БРЕНДУ
Необхідна консультація менеджера?
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи