Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
August 22, 2024

В цій статті розберемо способи організації вентиляції підпокрівельного простору та навіщо взагалі потрібна вентиляція даху. Вентиляція простору під покрівлею необхідна для нормальної експлуатації всіх типів покрівель, а особливо дахів під бітумною черепицею. Це пов’язано з тим, що бітумна черепиця кріпиться до суцільної основи з листів фанери чи QSB плит, тому важливо щоб деревина завжди була сухою. Інакше є ризик деформації та зміщення плит, що призведе до порушення герметичності покрівельного покриття. Також вентиляція критично важлива для утеплених покрівель там безперервний потік повітря постійно підсушує мінеральну вату. Базальтова чи скловата працюють як хороші теплоізолятори тільки коли сухі, крапельки вологи між волокнами витісняють повітря і знижують теплоізоляційні властивості матеріалу. Крім того, вентиляція  даху з бітумної черепиці знижує температуру покрівельного покриття, а також запобігає накопиченню вологи загалом на горищі.

Що таке вентиляція даху/горища

 

Почнемо з визначень для нашої ситуації. Вентиляція – це процес безперервної подачі повітря через горищний простір. Покрівельна вентиляція працює внаслідок руху повітря від карнизу до вершини покрівлі, а рух повітря виникає внаслідок природної тяги від перепаду висоти та температури повітря між карнизом та вершиною покрівлі.  

Правильна вентиляція складається:

  1. На 50% з припливної частини, що розташована внизу покрівлі. Це отвори в софітах якими підшито карниз, або проміжок (щілина) під між краєм покрівельного матеріалу, та лобовою дошкою. А для дахів під бітумною черепицею можна купити спеціальні вентиляційні елементи (душники) що встановлюються на площині покрівлі і забезпечують додатковий приплив повітря. Тобто при облаштуванні покрівлі потрібно забезпечити отвори через  які повітря буде потрапляти на горище чи у вентиляційний зазор між покрівельним покриттям і утеплювачем.
  2. На 50%  з витяжної частини, що розташована на вершині даху. Важливо розуміти, що різниця по висоті між припливною та витяжною частиною покрівельної вентиляції не повинна бути меншою за 91 см.

 

 

Навіщо вентилювати дах/горище

 

 !!! ВАЖЛИВО: Надмірна вологість і температура  можуть пошкодити бітумну черепицю. Добре налагоджена вентиляція допомагає знизити вологість і температуру. А значить значно продовжує термін служби покрівельного покриття.   Але досі багато домовласників вважає вентиляцію чимось другорядним і не обов’язковим, тому треба пояснити, що буде якщо вентиляція буде поганою, або її не буде зовсім:

  • Покрівля перегріється і є реальний ризик, що бітумна черепиця «попливе». Але навіть якщо герметичність збережеться, то термін служби покриття буде знижено. Також надлишок тепла через горищне перекриття передається в житлові приміщення. На горищах без вентиляції температура часто перевищує > 66°C. А якщо будинок не обладнано кондиціонером, то навіть вночі в будинку буде жарко. Кондиціонер звісно врятує ситуацію, але рахунки за  електроенергію будуть вражаючими!
  • Підвищена вологість на горищі і випадіння конденсату досить часто спричинені неправильною вентиляцією, чи її відсутністю. Надмірна вологість на даху спричиняє: гниття, цвіль, плісняву, відшарування фарби, та різке падіння ефективності теплоізоляції!  Особливо складна ситуація буває, коли проблеми з вентиляцією накладаються на проблеми з пароізоляцією. Насичене вологою тепле повітря підіймається з житлового приміщення контактує з прохолодною покрівлею і в результаті конденсат випадає на всіх елементах покрівельних конструкцій.
  • Відсутність вентиляції це порушення правил монтажу бітумної черепиці, а отже втрата гарантії навіть якщо справді був заводський брак.

 

 

Отже, вентиляція горища чи підкопкрівельного простору забезпечує:  

  • Відведення тепла та вологи з горища.
  • Відсутність плісняви/цвілі, яка може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям! Спори грибів та плісняви завжди є в дерев’яних конструкціях, можуть рости й розвиватися тільки за умови достатньої вологості та тепла. При виявленні неприємного запаху або колонії цвілі слід дотримуватися особливої обережності і відразу вжити заходів, щоб позбавитись грибка та плісняви.

 

 

Як побудувати правильний дах з вентиляцією під бітумною черепицею

Розберемо типову конструкцію даху під бітумною черепицею, що показана на ілюстрації нижче. Почнемо з фінішного покриття:

  • Бітумна черепиця IKO;
  • Підкладочний килим IKO;
  • Покрівельна основа з фанери чи OSB плит;
  • Вентильований повітряний прошарок між обрешіткою та основою шириною 4-6 см;
  • Супердифузійна мембрана (гідроізоляційний захист утеплювача);
  • Утеплювач – базальтова чи скловата;
  • Пароізоляційна плівка;
  • Обшивка горищного простору – в даному варіанті дерев’яна обшивка прикріплена до обрешітки.

 

Для повноти картини потрібно детально розглянути як влаштовані відсутні на загальній схемі вентиляційні елементи для вершини даху, та додаткові елементи, які встановлюють на площині даху. Почнемо з вентиляції покрівельного гребня див. ілюстрацію нижче. На вершині покрівлі встановлюється спеціальний кутник з пустотами всередині через які проходить повітря. Одночасно з цим отвори тут досить дрібні, щоб через них всередину не потрапляли оси та інші шкідники.  

 

 

Для виводу повітря через гребінь покрівлі компанія IKO пропонує два рішення:

  1. Armourvent Multi (Plus) в рулонному виконанні

 

  1. IKO Armourvent Ridge Plus (VентЛайн) у вигляді жорстких секцій з підвищеними механічними характеристиками, та більшою пропускною заданістю в порівнянні з попереднім варіантом.  

Якщо площа скатів даху досить велика, то для нормальної вентиляції потрібно встановлювати додаткові елементи провітрювання в площині самого скату. Для цього компанія IKO пропонує елементи серії:

  1. IKO Armourvent Standard – елемент прямокутної форми, що працює більше як витяжна частина вентиляції.

  

  1. IKO Armourvent Special трикутний малопомітний вентиляційний елемент, що працює як припливна частина вентиляції.

 

 

 

 

Як правильно розрахувати систему вентиляції даху/горища

 

Подібні розрахунки зазвичай повинні робити спеціалісти. Але ми дамо загальний принцип і логіку за якою можна буде оцінити наскільки якісно буде працювати вентиляція даху який вам пропонують.

Ключовим параметром покрівельної вентиляції є вільна площа вентиляційного отвору (NFA). Щоб його розрахувати треба врахувати кут нахилу даху, та поверхню «теплої» стелі під дахом (P). 

Щоб вентиляція працювала ефективно потрібно:

  1. Забезпечити герметичність стелі, для цього по горищному перекриттю також монтується пароізоляційна плівка і герметизуються проходи всіх комунікацій що йдуть через стелю і горищний простір.
  2. Якщо горище не утеплена мансарда, то не слід встановлювати елементи HVAC (опалення, вентиляція, кондиціювання) на горищі. Також не слід виводити витяжні системи з кухні та ванної на горищний простір, повітропроводи подібних систем повинні виводитись за межі будинку.

!!! Увага:

Приклад розрахунку приведено для даху без пароізоляційної плівки. Якщо дах виконано за сучасними технологіями і тепле повітря з приміщення відсікає пароізоляція. То площа NFA може бути меншою на 40% (вам потрібна менша вентиляція).

Крім того, в певних регіонах (узбережжя або гори) можуть діяти окремі будівельні норми, та стандарти! Завжди дотримуйтесь місцевих будівельних норм!

Приклад розрахунку:

  • Площа даху (P) = 120 м²
  • Кут нахилу даху = 35
  • Загальна необхідна чиста вільна площа (NFA) вентиляційного отвору = 120 м²/300 = 0,4 м² = 4.000 см². 50% припливної та 50% витяжної => 2.000 см² витяжної та 2.000 см² припливної

Примітка: У спекотних погодних умовах або на даху собору чи утепленому даху з кутом нахилу від 41° до 85° слід продублювати вентиляцію та повітряний потік, використовуючи 150 як дільник замість 300!

Якщо виникли питання щодо розрахунків, чи вибору вентиляційних елементів від компанії IKO телефонуйте за номером вказаним вгорі сторінки, або пишіть в онлайн-чат. 

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
ТОВАРИ БРЕНДУ
Необхідна консультація менеджера?
Колл-центр
+38 (044) 290-88-12
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи