Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
March 13, 2023

Людина, яка захотіла створити у своєму житловому будинку мансарду, в більшості випадків, зіткнеться з мансардним вікном, тому що без вікон верхнє приміщення в будинку як було спочатку горищем, так ним і залишиться. Адже головна функція будь-якого вікна, в тому числі мансардного, - це освітлення приміщень сонячним світлом, адже за відсутності і навіть нестачі сонячного світла знижується загальний життєвий тонус людини: як фізичний, і психічний.

Отже, що таке мансардне вікно та які його особливості?

Щоб горище перетворилося на мансарду і стало повноцінним житловим приміщенням, яке з фінансової точки зору набагато дешевше у будівництві звичайного житлового поверху. Адже витрати на покрівлю та її утеплення все ті ж, а віддачі за площею практично ніякої. Крім того, мансарда – це найвище приміщення в будинку і ідеальне місце, щоб облаштувати там спальні або дитячі кімнати, а для цього потрібне сонячне світло. Забезпечити приміщення світлом, в тому числі і мансарду, можна і звичайним вікном, але фасадне вікно встановлюється завжди у вертикальному положенні, а мансардне вікно встановлюється в покрівлю, що є похилою площиною під певним кутом. Відповідно до законів оптики, завдяки заломленню сонячних променів, через похилу площину, а отже і через мансардне вікно сонячного світла надходить набагато більше, ніж через вертикальну площину, тобто фасадне вікно. Прораховано, що при однакових площах скління через мансардне вікно надходить на 40% більше сонячного світла, ніж через фасадне і в цьому одна з головних особливостей мансардного вікна.

Продовжуючи тему освітленості, необхідно згадати, що посилаючись на ДБН України, за нормами освітленості житлових приміщень, розраховано, що 1 кв.м скління вікна, повинен припадати в середньому на 10 кв.м площі кімнати, тобто пропорція 1:10 і це стосується мансардних вікон. А згадуючи знову закони оптики, слід сказати, що завжди краще встановити наприклад два мансардні вікна, загальна площа яких буде рівна площі одного великого розміру мансардного вікна, освітленість при цьому буде набагато кращою. Мансардне вікно це частина покрівлі і, отже, приймає на себе всі ті навантаження, які припадають на покрівлю, а саме атмосферні опади у вигляді снігу, граду та дощу, це сильні вітрові навантаження і будь-який зовнішній вплив на вікно, наприклад у вигляді гілки високого дерева, що росте поряд з будинком. Все це не загрожує фасадному вікну, адже воно встановлене вертикально. З урахуванням перерахованих навантажень, що припадають на покрівлю, мансардне вікно має бути стійким та міцним, щоб витримати на собі перераховані навантаження. Ось тому у всіх мансардних вікон, без винятку, зовнішнє скло завжди загартоване. Зовні мансардне вікно на відміну від фасадного, по всьому своєму периметру захищене спеціальними металевими накладками, як правило, зробленими з алюмінію, але вони також можуть бути і мідними, що пов'язано з матеріалом покрівлі.

Мансардне вікно як і звичайне, потрібно періодично мити від забруднень і людям, які не знайомі із конструкцією мансардного вікна не зрозуміло як це можна зробити. Конструкція мансардних вікон влаштована таким чином, що завдяки поворотному механізму, який відрізняється між собою у різних моделях, дозволяє так відкрити стулку вікна, що зовнішнє скло опиниться в приміщенні і зафіксує її в цьому положенні на час миття скла.

Якщо знову ж таки, розглядати особливості мансардного вікна, то завжди це краще робити на прикладі порівняння з тим, що більш відомо, наприклад з фасадними вікнами, у яких стулка відкривається всередину приміщення вліво або вправо, а в мансардних вікнах навпаки, стулка вікна відривається назовні і існують три види мансардних вікон:

  1. Центрально-поворотні, їх ще називають класичними моделями мансардних вікон. У них поворотний механізм стулки вікна знаходиться рівно по середині висоти вікна і при відкриванні ½ стулки виходить назовні у бік даху, а інша ½ всередину приміщення.
  2. З піднятою на ¾  віссю повороту стулки, при відкритті якої більша частина довжини стулки виходить назовні і лише мала частина усередину, при цьому не виходить за глибину відкосів вікна, що дуже комфортно для користувачів.
  3. З верхньою або його ще називають з двома осями відкривання, це коли в першому робочому положенні стулка відкривається за допомогою поворотного механізму, що знаходиться в верхній частині вікна і при цьому вся відкрита стулка знаходиться повністю висунута назовні. Це найкомфортніша і найзручніша модель вікна з таким відкриванням, при цьому москітна сітка ставиться прямо в раму вікна у вигляді готової рамки.

 

В залежності від матеріалу, з якого виготовлено вікно, виділяють два види мансардних вікон з дерева або ПВХ-профілів, їх ще називаються металопластиковими вікнами, так як всередині багатокамерного ПВХ профілю вставлений металевий стрижень для посилення конструкції вікна.

Металопластикові мансардні вікна виготовляються з багатокамерних профілів, які в стандарті, наприклад, у вікнах ТМ Roto – білого кольору, але якщо замовник хоче нестандартне рішення, то вікна з ПВХ профілів можуть бути ламіновані породи дерева: світла сосна, дуб золотий і темний горіх.

В якості деревини в основному використовується сосна у вигляді багатоламельного клеєного бруса, пофарбованого безбарвним лаком на водній основі. Але якщо замовник хоче щоб його мансардне вікно всередині було якогось певного кольору, то вказавши №№ кольорів за шкалою RAL, можна замовити та виготовити дерев'яне вікно в будь-якому кольорі.

А ось зовні мансардні вікна, на відміну від звичайних, мають у себе в конструкції ще й металеві накладки, які в стандарті виготовлені з алюмінію. У різних виробників колір зовнішніх накладок різний, але завжди темного кольору, наприклад, у вікнах Roto колір зовнішніх захисних накладок – антрацит металік, що підходить о будь-кого кольору покрівельного матеріалу. Але колір накладок також може на замовлення бути в будь-якому кольорі за тією ж шкалою RAL, а також накладки можуть бути виготовлені з натуральної міді, що особливо важливо і необхідно, якщо на будинку мідна покрівля.

Щоб мінімізувати тепловтрати через мансардне вікно, в нього крім однокамерного склопакета може встановлювати і багатокамерний.

Що таке мансардне вікно з енергозберігаючим склопакетом?

 Як правило це двокамерний енергозберігаючий склопакет, всередині якого закачаний інертний газ, в основному це аргон, але в преміальних вікнах може бути і криптон. Такі склопакети відмінно утримують усередині приміщення тепло. У ТМ Roto ще є низькоемісійні двокамерні склопакети, які мають спеціальне нанесення оксидів срібла у вигляді напилення на зовнішній бік внутрішнього скла. Вікна з такими склопакетами ще й відмінно стримують усередині будинку прохолоду в спекотний літній час.

Захистити мансардне вікно від тепловтрат лише встановленням енергозберігаючого склопакета, нехай і двокамерного, явно недостатньо, адже втрати тепла можуть бути через щілини, у місцях примикання рами вікна до конструкції покрівлі і тому вікно ще потрібно утеплювати зовні. Німецькі фахівці компанії Roto успішно вирішили це питання, за рахунок установки, ще прямо на виробництві по зовнішній частині всього периметра рами вікна, термо-блока WD, зробленого зі спіненого пінопропілену або поліетилену, який утеплює всю глибину рами. Вікна з таким термо-блоком WD набагато збільшують термоізоляційні властивості вікна, при цьому температура всередині приміщення поблизу вікна в зимовий час на 5⁰С вище, ніж якби воно було без такого термоблока.

У звичайних фасадних вікнах при встановленні вікна зовні по всьому його периметру зазори між рамою і стіною будівлі задувають монтажною піною. Вона має не тільки ефект утеплення і але сильного розширення, тому в мансардних вікнах використання монтажної піни категорично забороняється, адже мансардне як правило встановлюється між дерев'яними кроквами, які від розширення піни може стиснути вікно і його не можна буде нормально відкрити.

Мансардні вікна можуть встановлюватися як по одиночці, так і в спарених групах по 2 і більше штук у комбінації і можуть встановлювати на будь-якій висоті від поверхні підлоги. Більшість мансардних вікон встановлюється на доступній людині висоті, як правило 90-120 см від рівня підлоги до нижнього краю вікна, і такі вікна в основному управляються вручну за допомогою ручки, яка може бути як у нижній, так і у верхній частині стулки мансардного вікна. Але якщо вікно встановлюється на недоступній для користувача висоті, виникає проблема, як його відкривати для того ж провітрювання. Є спеціальні телескопічні шести довжиною від 2 до 3 метрів, але також можуть бути мансардні вікна з електроприводом. У Roto електрично керовані вікна називаються RotoTronic і управляти ними можна як за допомогою звичайного вимикача, так і за допомогою пульта дистанційного керування, а також такі вікна можуть бути підключені до системи «розумний дім» та працювати згідно із заданою програмою.

Ще однією відмінністю мансардного вікна, якої немає у звичайних, є наявність до вікна гідроізоляційного окладу, що йде в окремій упаковці, але строго під потрібний розмір вікна. Такий оклад складається з двох бічних (лівий-правий) і двох верх-низ частин, якиі у зібраному вигляді можна представити як багетна рама картини. Оклади можна спрощено сказати, грають роль лиштви, закриваючи з усіх боків щілини між змонтованим вікном та покрівельним покриттям. У конструкції окладу нижня його частина називається фартухом і в основному завдяки його конструкції, кожен оклад може підходити під якийсь певний тип покрівлі, це може бути черепиця металева, керамічна або бітумна, фальцева покрівля та інші, а також якщо оклад призначений до мансардного вікна з термо-блоком WD, то він повинен бути спеціального розміру, що враховує товщину такого блоку, що завжди вказується на етикетці заводської упаковки. Гідроізоляційні оклади можуть бути як для встановлення одного вікна – одинарні, так і для встановлення групи вікон від 2 штук і більше, такі оклади називаються комбінованими.

Щоб у мансардному приміщенні створити атмосферу комфорту та затишку, можна встановити спеціальні зовнішні або внутрішні аксесуари.

До зовнішніх аксесуарів відносять захисні ролети і маркізети, які можуть бути як з ручним так і з електричним управлінням. Такі зовнішні аксесуари також є ще й додатковим захистом від тепловтрат.

До внутрішніх аксесуарів відносяться кілька типів сонцезахисних шторок, у тому числі повністю затемняють приміщення, шторки плісировані, жалюзі, москітні сітки. Деякі аксесуари крім ручного можуть мати і електричне управління. Палітра тканин, з яких виготовляються внутрішні аксесуари, дуже велика. Аксесуари для звичайних вікон та мансардних відрізняються за своєю конструкцією, адже звичайне вікно встановлено у вертикальній площині, а мансардне у похилій площині під різними кутами.

Маючи невелике уявлення про мансардні вікна і знаючи їх відмінності та переваги від звичайних фасадних, можна сміливо приступати до планування мансарди. Зважаючи на те, що мансардне вікно це джерело світла та запорука комфорту вашої мансарди, не забувайте виділяти місця для них при плануванні будинку. Адже із мансардними вікнами у вас буде найкраща у вашому будинку його частина, де ви і ваші близькі з радістю будуть проводити час, насолоджуючись атмосферою комфорту та видами околиць через мансардні вікна.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
Необхідна консультація менеджера?
Колл-центр
+38 (044) 290-88-12
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи