Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
November 13, 2023

Більшість пласких дахів торгових центрів, складів, виробничих та адміністративних приміщень вкриті покрівельними мембранами на основі бітуму. Це надійний та доступний матеріал, що може служити десятиліттями за умови правильного монтажу та експлуатації. Але бувають ситуації коли гідроізоляційне покриття потребує відновлення та ремонту. В цій статті розберемо які бувають види пошкодження, як визначити, що дах потребує капітального ремонту, та яка правильна технологія ремонту тих чи інших пошкоджень.

Види пошкоджень покрівельного килима на пласких покрівлях

Досить часто причинами пошкоджень є помилки під час монтажу, серед яких найпоширенішими є:

  1. Порушення правильних ухилів покрівлі. Хоча дах і вважається пласким він все ж повинен мати незначний кут ухилу. Вода повинна стікати з покрівельного килима в бік парапету чи зливних воронок, що розташовані на площі покрівлі. Якщо на даху будуть локальні нерівності, то в них довгий час стоятимуть калюжі води, що скорочує термін служби мембрани, та може викликати локальні пошкодження. Особливо якщо вода замерзає та розмерзається на поверхні мембрани. Вода що затекла в шпаринки та нерівності перетворюється на кристалики льоду розширюється і руйнує зварний шов. І покрівля починає протікати.
  2. Неякісне приварювання мембрани до основи в результаті якого, вона відшаровується і на поверхні з’являються пухирі та інші деформації. Досить скоро пухирі і хвилі на покрівельному килимі почнуть тріскатися і з’являться протікання.
  3. Неякісно виконані і загерметизовані примикання до вертикальних конструкцій. Вода буде просочуватись між мембраною і основою і поступово руйнувати покриття. З’являться тріщини і дірки в гідроізоляції

 

Також причиною руйнування покрівельного килима можуть стати:

  • природний знос, та старіння покриття під впливом природніх факторів;
  • механічні пошкодження під час виконання монтажних робіт чи падіння сторонніх предметів на покрівельний килим.

В таблиці нижче приведено основні види пошкоджень, та причини їх виникнення.

Різновид пошкодження

Можлива причина виникнення

Метод ремонту

Розгерметизація швів

Недостатній прогрів та герметизації напусків, недостатня площа напусків

Локальний ремонт. Прогрів відшарування, проклеювання мастикою і повторне приварювання, можливе наварювання додаткової смуги поверх шва

Тріщини і дірки в гідроізоляції

Причиною може бути руйнування матеріалу в процесі тривалої експлуатації, а також недостатня адгезія до основи чи нижнього шару (порушення технології монтажу)

Локальний ремонт. Видалення частини мембрани в місцях пошкодження, просушування, та заповнення дефекту бітумною мастикою, приварювання латки на місці дефекту

Відшарування гідроізоляції від основи

Причиною може бути як неякісний монтаж, так і природнє старіння

Капітальний ремонт якщо більше 40% покрівлі мають подібні дефекти. В інших випадках по ситуації

Руйнування і «цвітіння» гідроізоляції

Частіше неякісний монтаж, або локальне просідання покрівельного пирога, від чого утворюються калюжі. Але з часом до подібних руйнувань може призвести природне старіння матеріалу через перевищення допустимого терміну експлуатації бітумної гідроізоляції

Капітальний ремонт якщо більше 40 % покрівлі мають подібні дефекти, або термін експлуатації бітумного покриття давно вичерпався (покрівлі більше 25-30 років)

Повітряні і водяні пухирі на поверхні

Неякісно виконане приварювання до основи, або порушення гідроізоляції в місцях примикань.

Локальний ремонт. Здутості відкриваються просушуються, заповнюються бітумною мастикою і заварюються латками

Зовнішні ушкодження

Проведення робіт на даху, або встановлення якихось конструкцій після завершення покрівельних робіт. Також зруйнувати покрівельний килим і викликати значне протікання може падіння якихось конструкцій, чи навмисне пошкодження

Аварійний ремонт. Порядок робіт залежить від характеру пошкодженнь.

 

Тепер розглянемо кожен з варіантів ремонту бітумної покрівлі докладніше.

Ремонт розгерметизації швів

З’єднання напусків починають руйнуватися першими навіть якщо монтаж було виконано за всіма правилами. А якщо монтаж вівся за холодної погоди чи під час дощу з недостатнім прогрівом основи та бітумної мембрани, то розклеювання швів майже невідворотнє. Навіть якщо при огляді помічено локальну проблему рекомендуємо оглянути всю покрівлю. З високою ймовірністю в інших місцях відклеювання вже «на підході».

Отже, порядок робіт по ремонту розгерметизації швів бітумного покриття:

  • край, що відшарувався відігнути, очистити від бруду;
  • простір під відклеєним фрагментом очистити і просушити за допомогою пальника, чи промислового фену;
  • нанести бітумну мастику по всій довжині пошкодження, міцно притиснути краї напуску, бажано прокатати роликом;
  • Зверху проблемну ділянку залити бітумом, як показано на фото, а при сильних пошкодженнях мембрани вздовж шва – наварити поверх шва полосу шириною не менше 200 мм.

Ремонт тріщин і роздутостей на поверхні бітумних мембран

Дрібні тріщини за умови тривалої сухої погоди достатньо залити бітумною мастикою. Якщо тріщина значна і явно видно що вона вплинула і на нижній шар, то ремонт тріщин проводиться за тим же алгоритмом, що і ремонт повітряних і водних пухирів:

  • проколюємо здуття, та робимо хрестоподібний розріз щоб можна було відігнути краї здутої ділянки;
  • очистити та просушити основу що була під пухирем;
  • ретельно обробити простір мастикою і накласти внутрішню латку з мембрани без мінеральної посипки;
  • поверхню внутрішньої латки теж обробити мастикою і загнути, та приклеїти до неї краї мембрани, що були відігнуті;
  • приварити зовнішню латку з мінеральною посипкою, розміри зовнішньої латки повинні бути більші за внутрішню на 100 мм з кожного боку.

Якщо дефект незначний можна обійтися тільки обробкою основи під здуттям, та накладанням зовнішньої латки. Для наглядності подивіться на ілюстрацію та фото нижче.

Алгоритм ремонту здуття на поверхні мембрани

Фото процесу та результату ремонту здуття на поверхні покрівельного килима

 

Усунення зовнішніх пошкоджень бітумної гідроізоляції покрівлі

Локальні механічні ушкодження можуть викликати досить сильне протікання, тому такий ремонт часто відноситися до аварійних, а значить не завжди є можливість задіяти спеціальне обладнання на кшталт газових пальників. Тому такі дефекти досить часто усувають за рахунок клейкої бітумної мастики, що не потребує розігріву. А потім за необхідності ці місця можна повторно обробити під час планового чи капітального ремонту покрівлі. Алгоритм усунення пошкоджень досить простий і мало чим відрізняється від ремонту тріщині та здуттів:

  • очистити та висушити місце пошкодження;
  • нанесення бітумної мастики на місце пошкодження;
  • виміряти та відрізати латку за розмірами як мінімум на 100 мм більшу ніж місце пошкодження з кожного боку;
  • приклеїти латку, бажано все ж приварити газовим пальником, а якщо його немає розігріти латку і основу з мастикою промисловим феном і міцно притиснути, чи розкатати валиком.

 

Ремонт численних пошкоджень бітумного покриття

Такі ситуації виникають якщо волога проникла через тріщини та дірки і процес руйнування поширився на значну ділянку. Простим накладенням латок і заклеюванням пошкоджень тут не обійтися, обсяг робіт буде значним, а можливо знадобиться капітальний ремонт покрівлі.

  • пошкоджена ділянка очищається від бруду (опале листя, гравій та ін.);
  • пошарово демонтується покрівельний килим на всій площі де виникли дефекти й пошкодження;
  • основа очищається, тріщини та дефекти бетонної основи заповнюються цементно-піщаним розчином, а невеликі тріщини до 6 мм шириною, бітумною мастикою;
  • підготовлена основа ґрунтується праймером;
  • після висихання праймера послідовно приварюється перший та другий шар мембрани з дотриманням звичайної технології монтажу, що описані в іншій статті: «Технологія укладки бітумних мембран на пласку покрівлю».

Послідовно таким чином ремонтуються всі ділянки, що мають пошкодження. На місця стиків старого та нового покриття накладаються латки зі смуги покрівельної мембрани шириною не менше 200 мм. 

Усунення відшарування бітумного покриття від основи

Виправити такий дефект без повної заміни покрівельного покриття можна тільки в перші місяці після монтажу, поки бітумно-полімерна мембрана не втратила гнучкості і «переживе» демонтаж і повторне приварювання до основи. В іншому випадку потрібно проводити капітальний ремонт покрівлі. Щоб впоратись з локальним відшаруванням бітумної мембрани потрібно:

  • відділити покрівельний матеріал від основи та по можливості очистити від залишків праймера і бруду;
  • видалити забруднення з основи та просушити її;
  • обробити праймером і дати час на підсихання (від 2 до 4 годин залежно від погодніх умов);
  • повторно наварити покриття що відшарувалося і прокатати валиком;
  • якщо відшарований фрагмент полотна має надриви – накласти на ці місця латки шириною не менше 200 мм.

Якщо відшарування відбулося на великій площі, то локальним ремонтом не обійтися, потрібно знімати покриття і вкладати нову бітумну гідроізоляцію. Тому завжди слідкуйте щоб роботи виконувались згідно з технологією.

Усунення нерівностей від яких вода довго стоїть в калюжах на поверхні покрівлі

Така проблема з’являється коли стяжка на поверхні покрівлі була виконана з порушеннями. Локально усунути  перепад висоти неможливо, можливо посилити гідроізоляцію в місцях скопичення води, а якщо глибина калюж до 10-12 мм, то і вирівняти просідання.

Щоб усунути проблему потрібно:

  • визначити всі місця де може накопичуватись вода – для цього залити всю поверхню покрівлі та відмітити місця де утворюються калюжі;
  • воду видалити, покрівельне покриття просушити;
  • на відмічені місця нанести достатній шар гарячого бітуму, або «холодної» бітумної мастики, який посилить гідроізоляцію і частково компенсує нерівність;
  • покрити місце накопичення води додатковим шаром бітуно-полімерної мембрани, за площею більшим ніж утворена під час огляду калюжа.

Коли треба проводити капітальний ремонт покрівлі

  1. Якщо поточний ремонт не дає результатів і кожного сезону з’являються нові протікання.
  2. Якщо вичерпався термін експлуатації і почалися процеси руйнування покрівельного килиму внаслідок природного старіння.
  3. Якщо покрівля зазнала значних пошкоджень з інших причин: стихійні лиха, падіння сторонніх конструкцій, чи внаслідок бойових дій.

В нашій компанії можна купити бітумно-полімерні мембрани Soprema для поточного і капітального ремонту покрівель. Ми офіційний імпортер продукції цієї компанії, та маємо всі дозвільні та гарантійні документи. Крім того, рекомендуємо розглянути ПВХ та ТПО мембрани – це матеріали нового покоління які можна монтувати прямо на старе покриття. При монтажі вони не потребують відкритого полум’я, а термін експлуатації набагато вищий в порівнянні з бітумними мембранами. Єдиний недолік – це відносно висока ціна.

Сподіваємося матеріал цієї був для вас корисний, до наступних публікацій.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
ТОВАРИ БРЕНДУ
Необхідна консультація менеджера?
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи