ПН ВТ СР ЧТ ПТ | СБ | НД |
9:00 - 18:00 | Вихiднi |
порожній
В цій статті ми розберемо властивості, переваги та правила монтажу покрівельного покриття на основі бітумних мембран. Надійно гідроізольований дах не тільки захищає від протікання, а й забезпечує оптимальний мікроклімат в приміщеннях. Звичайно сучасний дах це складна технологічна споруда з виходами вентиляції, флюгарками та блискавкозахистом. І кожен елемент, що знаходиться на даху, кожна лінія комунікацій, що проходить через шар покрівельного покриття повинні мати герметичне з’єднання з основним покрівельним килимом.
Які матеріали застосовуються для облаштування покрівельного покриття
Бітумно-полімерні мембрани є основним матеріалом для гідроізоляції покрівлі, і вони поділяються за трьома способами кріплення:
- Наплавлення до несучих конструкцій з використанням відкритого полум’я (газовий пальник).
- Холодне приклеювання основи. Для цього використовуються бітумні самоклеючі мембрани, або спеціальні клеючі суміші (мастики) що не потребують нагрівання (мастики для холодного монтажу).
- Механічне кріплення бітумних мембран до основи.
Мембрани
Бітумно-полімерні матеріали для гідроізоляції дахів це композитний матеріал, де армуюча основа зі склотканини, поліестерового полотна та ін., вкрита модифікованим бітумом з обох сторін. В якості армуючої основи можуть використовуватись полотна з:
- поліефіру;
- скловолокна;
- склотканини;
- комбіновані, з тканого поліестеру та скловолокна.
Бітумно-полімерна в’яжуча суміш складається з бітуму та 3-6% речовини модифікатора. Бувають гідроізоляційні матеріали на основі чистого бітуму без модифікацій. А в якості полімерних добавок-модифікаторів використовуються:
- стирол-бутадієнстирол (СБС);
- атактичиний поліпропілен (АПП);
- ізотактичний поліпропілен (ІПП);
- альфа-поліфіни.
В якості захисту бітумної мембрани використовуються:
- грубозерниста посипка (гранули сланцю чи базальту) - захищає від ультрафіолету та механічних пошкоджень, такі модифікації призначені для фінішного шару покрівельного килима;
- дрібнозерниста посипка (пісок) зазвичай це тимчасовий захист від злипання шарів бітуму між собою при транспортуванні;
- полімерні плівки – це завжди тимчасовий захист, є варіанти, що знімаються перед монтажем, і такі що плавляться разом з верхнім шаром бітуму.
Праймери
Праймер – це суміш на основі бітуму з додаванням розчинників, які роблять праймер рідким без додаткового розігріву. Праймер наноситься для підготовки основи. Подальший монтаж можна проводити тільки після застигання поверхні.
Клеї, клейові мастики, герметики
Зазвичай використовуються локально для підсилення адгезії в місцях підсилення примикань, а також для герметизації швів, тріщин та приклеювання бітумної мембрани до металевих елементів на зразок крапельних планок та парапетних фартухів.
Комплектуючі для механічної фіксації бітумно-полімерної мембрани
Деякі комплектуючі використовуються тільки при технології механічної фіксації покрівельної мембрани, а деякі і у випадку наплавлення чи холодного приклеювання бітумно-полімерних мембран. Найчастіше використовуються наступні елементи:
- рейка крайова – використовуються при всіх різновидах кріплення мембрани;
- рейка притискна – використовуються при всіх різновидах кріплення мембрани;
- телескопічний кріпильний елемент – тільки для технології механічного кріплення покрівельного килима;
- круглі або овальні утримувачі (притискні шайби);
- покрівельні саморізи для різних типів основ (для бетону, металу і т.д.);
- дюбелі.
Комплектуючі для механічної фіксації покрівельної мембрани
Обладнання для термічної укладки покрівельних мембран
Для наплавлення бітумних і бітумо-полімерних мембран використовують відкрите полум’я, а саме газовий пальник, та спеціальний гак для розгортання рулонів, див. ілюстрацію нижче:
Інструменти для наплавлення бітумно-полімерних мембран.
а) газовий редуктор; б) газовий пальник; в) газовий шланг; г) пропан в балоні;
д) гак для розкочування рулонів бітумно-полімерних мембран.
На об’єктах де відкрите полум’я заборонено, для зварювання напусків використовуються спеціальні різновиди промислових фенів, які створюють достатньо гарячий потік повітря, потрібний для створення текучості бітуму. Для різних ділянок використовують обладннання для автоматичного та ручного зварювання мембран.
Зварювальний апарат для полімерних та бітумних мембран Leister BITUMAT B2
У випадку використання ручного фену обов’язково використовувати ручний силіконовий ролик для надійного притискання мембрани до основи.
Зварювальний апарат Leister Triac AT (промисловий фен)
Організація робочого простору
Розміщення матеріалів та рух робочого персоналу повинно бути організовано так, щоб мінімізувати час та зусилля по переміщенню рулонів, та рух монтажників в процесі монтажу покрівельного килима. Рекомендований варіант організації робіт на ілюстрації нижче.
Схема організації робочого місця.
1. Прикатувальний валик; 2. Пальник; 3. Водостічна воронка. 4. Газовий рукав; 5. Газовий балон; 6. Перехідний мостик. 7. Засіб для транспортування матеріалів. 8. Місце зберігання матеріалів. 9. Підйомник. 10. Засоби вогнезахисту
Технологія вкладання бітумних мембран на покрівлях
В цьому розділі розберемо послідовність та важливі моменти правильного монтажу покрівельного килима.
Нанесення праймеру
Поверхня повинна бути підготовлена прибрана від бруду, піску і пилу і бути сухою. Бітумна ґрунтовка (праймер) обезпилює поверхню, а також проникає в пори та мікротріщини, що покращує адгезію покрівельного килима до основи.
Праймер наноситься наступними способами:
- щіткою;
- валиком;
- оприскувачем (пульверизатором).
Щодо часу після якого можна монтувати мембрану на поверхню оброблену праймером, то:
- Самоклеючі мембрани потрібно вкладати через 2-3 години після нанесення праймера. Інакше росте ймовірність забруднення поверхні з нанесеним праймером пилом та піском. А це значно погіршить адгезію між мембраною та основою. Якщо є явні сліди бруду, чи сумніви в чистоті поверхні обробку праймером треба повторити. У випадку застосування самоклеючих мембран поверхня оброблена праймером повинна бути злегка липкою, але не залишати дуже помітних слідів на серветці.
- У випадку використання термічного способу фіксації мембран – поверхня оброблена праймером може залишатись під відкритим небом кілька днів без погіршення адгезії. Справа в тому, що полум’я розплавить праймер на поверхні і фіксація вийде надійною.
ВАЖЛИВО! Ніколи не використовуйте пальник, щоб перевірити, чи висох праймер. Перевіряючи руками, переконайтеся, що праймер сухий на дотик і що плівка не прилипає до шкіри.
Порядок монтажу бітумних мембран
Першими вкладаются і фіксуються підсилюючі елементи. Це фрагменти мембран навколо водостічних лійок, флюгарок, та інших елементів інженерного обладнання, що виходять на поверхню покрівлі. Також елементи підсилення вкладають в місцях майбутнього примикання покрівельного килима до парапетів, технічних споруд на даху та інших конструкцій. Також полоси підсилення слід вкладати й фіксувати вздовж температурних швів стяжки, див. ілюстрацію нижче.
Підсилення температурних швів стяжки.
1 . Стяжка з нанесеним праймером; 2. Шов заповнений бітумною мастикою; 3. Стрічка з бітумно-полімерної мембрани; 4. Нижній шар покрівельного килиму; 5. Напуски нижнього шару покрівельного килиму; 6. Напуск верхнього шару покрівельного килима; 7. Верхній шар покрівельного килиму з посипкою.
Перед укладанням нижнього шару покрівельного килима рекомендується зробити розмітку площини даху для забезпечення порядку наклеювання рулонів, щоб уникнути зміщення рулонів у торцевих швах, зменшення витрати матеріалу.
Як монтувати бітумно-полімерні мембрани методом наплавлення
- Перед приварюванням покрівельного матеріалу до бетонну або оштукатурену основу, цементно-піщану основу або збірні листові стяжки поверхню необхідно поґрунтувати бітумним праймером по всій площі.
- Перед приварювання рекомендується повністю розгорнути рулон і залишити на 10 до 15 хвилин, незалежно від температури зовнішнього середовища. Ця процедура знімає напругу в бітумно-полімерній мембрані, яка виникла під час виготовлення, та полегшує процес монтажу.
- Дотримуйтесь дистанції від пальника до бітумно-полімерної мембрани при наварювані, вона повинна бути від 150 до 300 мм залежності від навколишніх умов. Відстань повинна бути достатньою для нагрівання до потрібної температури. Найгарячіша частина знаходиться на верхівці синьої частини полум’я.
Правильне розміщення пальника відносно рулону бітумно-полімерної мембрани
- Перед початком монтажу зверніть увагу на наступні пункти:
- Враховуйте особливості матеріалу – товщину, армування тип зворотньої поверхні;
- Враховуйте матеріал основи (бетон, цементно-піщана стяжка, метал або інше);
- Прийміть до уваги погодні умови – швидкість зварювання залежить від температури повітря, вологості та вітру, швидкість зварювання знижується в холодну вологу погоду, оптимальна в теплу та суху погоду. Щоб досягти найкращого результату потрібно виконати декілька тестових зварювань та перевірити їхню якість. Наприклад нагріти декілька сантиметрів рулону, зупинитись, згорнути рулон назад та перевірити рівномірність і якість зварного шва. За необхідності відрегулювати темп просування на основі результатів перевірки.
- Зварювання буде більш надійним, якщо рух пальника буде рівномірним а траєкторія руху пальника матиме форму прямокутника як на ілюстрації нижче.
Схема руху пальником при наплавленні бітумно-полімерних мембран.
- ніколи не направляйте полум’я між двома шарами. Це може призвести до нагнітання повітря під шар бітумно-полімерної мембрани, від чого можуть виникнути складки та пухирі.
Неправильне розміщення пальника при наплавленні бітумно-полімерних мембран
- Для найкращого результату переконайтесь, щоб перед рулоном який наплавляється завжди був тонкий шар розплавленого бітуму. Якщо є сумніви, згорніть рулон – бітумні «волоски» повинні з’явитись по всій ширині рулону, див ілюстрацію нижче.
Правильна кількість розплавленого бітуму для надійної адгезії бітумної мембрани до основи
- Завжди розгортайте рулон без зупинок. Зупинка та відновлення процесу в середині рулонну може спричинити невелику хвилястість на поверхні покрівельного килима.
- Бітумно-полімерні мембрани укладають так щоб наступний рулон мав бічний напуск з попереднім шириною 100 мм, а в торцевих швах - 150мм.
- Монтаж слід виконувати обережно і запобігати пошкодженням покрівельного матеріалу. Якщо пошкодження все ж сталося на це місце треба наплавити латку з гідроізоляційного матеріалу. Латка повинна перекривати пошкодження на 100 мм у всіх напрямах.
- Монтаж слід починати з нижніх частин покрівлі. Від парапетів карнизних звисів і т.д.
- Якщо на площі покрівлі є воронки внутрішніх водостоків, то нижній шар потрібно вкладати так щоб повздовжній напуск проходив через водоприймальну воронку, див. ілюстрацію нижче.
Рекомендований монтаж нижнього та верхнього шарів мембрани на ділянках розміщення зливних воронок
- Рулони розгортаються і фіксуються в одному напрямку. Якщо ухил покрівлі ≥ 15% - вздовж ухилу, якщо ухил менше 15% - розгортати рулони перпендикулярно ухилу.
Напрям розгортання бітумно-полімерних мембран в залежності від кута нахилу покрівлі
- Для збільшення надійності та герметичності торцевого напуску здійснити підрізування кута полотнища матеріалу, що знаходиться в напуску знизу.
- Монтаж другого шару також потрібно починати знизу вгору в тому ж напрямі що й нижній.
- Зміщення між бічними стиками покрівельних полотнищ між нижнім і верхнім шаром повинні бути не менше ніж 300 мм. Те саме стосується торцевих напусків між нижнім і верхнім шаром, див. ілюстрацію нижче.
Розкладка бітумно-полімерних мембран зі зміщення верхніх шарів
- Для уникнення Х-подібних напусків бітумно-полімерних мембран дозволяється виконувати Т-подібні напуски, за допомогою стрічки шириною 300 мм, див. ілюстрацію нижче.
Альтернативний метод розкладки бітумно-полімерних мембран з герметизацією стиків додатковою смужкою
- Приварені полотна покрівельної мембрани не повинні мати складок, зморшок та хвилястості.
- Під час зварювання верхніх шарів мембран потрібно відмітити крейдою лінію зварного шва та вплавити гранули посипки в бітум, щоб можна було приварити напуск.
- Напуски бітумно-полімерної мембрани на вертикальних поверхнях (парапеті і т.ін.) не повинні збігатись з напусками на горизонтальній частині покрівлі.
Порядок монтажу бітумно-полімерних мембран методом механічного кріплення
- Системи механічного кріплення рекомендовано використовувати на великих площах при сильних вітрових навантаженнях.
- Вибір типу кріплення залежить від основи, це може бути телескопічний дюбель або металева прижимна тарілка (шайба).
- Для механічного кріплення покрівельної мембрани використання праймера не обов’язкове.
- При вкладанні бітумно-полімерних мембран на основу з екструдованого пінополістиролу необхідно попередньо вкласти розділовий шар зі скловолокна щільністю не менше 120 г/м2, для зменшення швидкості розповсюдження та відсікання полум’я.
- На підготовлену основу розгортається нижній шар бітумно-полімерної мембрани. Мембрана механічно фіксується в зоні зварного шва, та додатково по площі покрівельного полотна. Кількість точок кріплення визначається відповідно до розрахунку вітрових навантажень.
- Всі додаткові точки кріплення повинні заварюватись смугою бітумо-полімерної мембрани – 150-200 мм.
- Метод механічної фіксації нижнього шару гідроізоляції.
- розгорнути, вирівняти та закріпити один кінець бітумно-полімерної мембрани;
- закріпити бітумно-полімерну мембрану вздовж бічної сторони рухаючись в напрямку закріпленого кінця;
- механічне кріплення повинно бути в центрі напуску бітумно-полімерної мембрани та відповідати достатній кількості кріплення, згідно розрахунку;
- у випадку монтажу на теплоізоляційних плитах, переконайтесь, що механічне кріплення зафіксоване але при цьому не порушено плоскість поверхні бітумно-полімерної мембрани.
- На нижній механічно зафіксований шар бітумної мембрани наплавляється верхній шар з мінеральною посипкою за технологією описаною вище.
Конструкція традиційної покрівлі механічним способом фіксації двошарове рішення по профільованому листу та бетонній основі.
- У випадку використання одношарового рішення, механічне кріплення застосовується тільки по центру зварного шва з подальшим зваренням напусків.
Конструкція традиційної покрівлі механічним способом фіксації одношарове рішення по профільованому листу та бетонній основі
Особливості монтажу бітумно-полімерної мембрани по профільованому настилу
- Основи зі сталевих листів не потребують оброблення праймером перед наплавленням бітумно-полімерної мембрани. Але за наявності на поверхні масляної плівки поверхню треба знежирити.
- Рекомендується повністю розгорнути мембрану і залишити на 10-15 хвилин перед монтажем, незалежно від температури зовнішнього середовища. Це потрібно щоб зняти напругу в бітумно-полімерній програмі, яка виникла під час виготовлення та зберігання.
- Розгортання і фіксація рулонів виконується перпендикулярно хвилям профільованого настилу. Повздовжні напуски між сусідніми рулонами повинні складати 100 мм, і розташовувати їх потрібно на вершинах хвиль профлиста. Торцеві напуски не повинні бути меншими за 150 мм.
- Зварювання подовжніх напусків бітумно-полімерної мембрани при фіксації до профільованого листа повинно проводитися на верхній площині хвилі профлиста. Не допускається склейка бічних напусків бітумно-полімерних мембран без жорсткої основи.
- Під час монтажу уникайте пошкоджень покрівельного килима. Місця пошкоджень слід відремонтувати наклавши латку з того ж матеріалу. Латка повинна перекривати місце пошкодження на 100 мм у всіх напрямах.
Не менш важливими за методи монтажу бітумних мембран на покрівлі з точки зору водонепроникності будівлі є питання улаштування примикань гідроізоляції до конструкцій покрівлі. На цю тему у нас є окрема стаття.