Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
October 18, 2023

Характеристики та інструкція з монтажу

В цій статті докладно розберемо сферу застосування, базові характеристики та правила монтажу бітумно-полімерних мембран від італійського концерну Soprema. Цей різновид рулонної гідроізоляції відноситься до таких, що фіксуються під дією високої температури від відкритого полум’я (наплавна гідроізоляція).

Область застосування бітумно-полімерних мембран Soprema

Гідроізоляція заглиблених будівельних конструкцій, а саме організація захисту від просочення води, щоб уникнути розтріскування та інших пошкоджень, що можуть завдати шкоди структурній цілісності будівлі в цілому.  До комплексу робіт по влаштуванню гідроізоляції входять:

  1. Підготовка основи з видаленням дефектів та значних нерівностей.
  2. Попередня обробка основи бітумним праймером та мастиками.
  3. Монтаж гідроізоляційного шару.

Технічні характеристики бітумно-полімерної мембрани та супутніх матеріалів для облаштування гідроізоляції

Гідроізоляційні матеріали які ми розглядаємо виготовлені на основі СБС модифікованого бітуму (з додаванням термоеластопластичних полімерів). Матеріали виготовляються згідно вимог європейських стандартів EN 13707:2019 та EN 13969:2004. Механічну міцність матеріалу забезпечує посилене неткане поліефірне полотно (поліестер), яке вкрите СБС модифікованим бітумом з обох сторін та виконує армуючу функцію.

Переваги бітумно-полімерних мембран Soprema:

  • гнучкість в широкому діапазоні температур (до -15°С);
  • хороша адгезія та надійність в напусках;
  • висока міцність на розрив;
  • стійкість до старіння та утворення тріщин;
  • максимальний опір статичному і динамічному проколу;
  • стабільність розмірів за будь-яких допустимих умов експлуатації.

Фізично бітумно-полімерна мембрана це рулонний матеріал де основа з полотна поліестеру вкрита СБС модифікованим бітумом з обох сторін, крім цього зовнішня і внутрішня сторона мембрани покрита термоплавкою плівкою. Плівка потрібна щоб шари матеріалу не прилипали одне до одного під час транспортування та зберігання матеріалу.

Таблиця 1 Фізико-механічні характеристики бітумно-полімерної мембрани Soprema

Характеристики

Відповідність стандарту

Значення

Довжина рулону, м

-

7-15

Ширина рулону, м

-

1

Товщина, мм

-

2-6

Клас пожежної безпеки

ENV1187

Broof (t1)

Реакція на вогонь

EN13501-1:2002

E

Водонепроникність

EN 1928:2000 (В)

Виконано (10кПа)

Міцність на розрив в повздовжньому /  поперечному напрямку від, Н/50 мм

EN 12311-1

500/500

Видовження, %

EN 12311-1

≥ 45

Опір статичному навантаженню, кг

EN 12730

≥ 15

Опір до удару, мм

EN 12691:2006

≥ 1000

Міцність на роздирання (цвях), Н

EN 12310-1

170 x 200

Гнучкість при низьких температурах, °С

EN 11109

≤ -15

Прямолінійність

EN 1848-1

< 20 мм / 10 м

Маса на одиницю площі, від кг/м2

EN 1849-1

3

Стабільність розмірів, %

EN 11071

0,4

Теплостійкість, °С

EN 1110

≥ 100

 

 

Бітумно-полімерна мембрана Soprema Morterplas® SBS FM 3

Бітумний праймер – супутні матеріали для облаштування гідроізоляції

Бітумний праймер це спеціальна суміш на основі бітуму, що залишається рідкою за звичайної температури навколишнього середовища. Бувають праймери з додаванням органічних розчинників та на водній основі, останні не є горючими та більш безпечні для транспротрування та зберігання. Бітумний праймер застосовується для ґрунтування та підготовки поверхні. Рідкий праймер глибоко проникає в пори і нерівності бетонної основи і забезпечує надійну адгезію гідроізоляційної мембрани до основи. Якщо основа не бетон, а метал чи деревина перед нанесенням поверхню треба знежирити.

Бітумні праймери – на водній основі Emufal Primer (зліва); на основі органічного розчинника Sopradere (праворуч)

Таблиця 2 Характеристики бітумного праймера для бітумо-полімерної мембрани

 Зовнішній вигляд

Чорна однорідна рідина, що після висихання залишає  злегка липку чорну плівку

Щільність при 25 °C, кг/м3

~1000

Сухий залишок, %

40-50

Час висихання на бетоні, год.

4

Приблизні витрати, л/м2

0,32

 

 

Підготовчі роботи для влаштування гідроізоляції

Перед початком робіт по гідроізоляції споруди потрібно виконати такі операції:

  1. Обстежити об’єкт будівництва і визначити його готовність до виконання робіт. До початку виконання гідроізоляційних робіт повинні бути проведені монтажні і загальнобудівельні роботи, влаштовані всі комунікації та ізольовані всі комунікаційні канали.
  2. Знайти дані яким буде прогнозований гідростатичний тиск і рівень ґрунтових вод. Звіритись з проектною документацією, щоб заходи по влаштуванню гідроізоляції були достатні і вона витримувала максимальні значення гідростатичних навантажень.

Підготовка основи під гідроізоляцію

  1. Очистити поверхню від будівельного сміття, бруду і пилу.
  2. Видалити нерівності та гострі елементи, що можуть пошкодити гідроізоляційну мембрану, або завадити надійній адгезії мембрани з основою.
  3. Всі щілини та тріщини шириною менше 6 мм необхідно заповнити бітумно-полімерною сумішшю (мастикою) до повної герметизації. Тріщини шириною понад 6 мм слід заповнити мастикою, а потім ґрунтовкою (праймером) і закрити смугою мембрани шириною ≥ 150 мм.
  4. Поверхня має бути сухою, без калюж та крапельної вологи до початку робіт з облаштування гідроізоляції. Вологість основи під наплавлення гідроізоляції не повинна перевищувати 5-8%.
  5. Бетонна основа повинна буди рівною. Допустимі перепади висоти не більше 5 мм.
  6. Бетонна основа повинна набрати достатню міцність. Час потрібний для затвердіння бетону залежить від температури та вологості, літом бетон застигає найшвидше.
  7. Не допускається проводити роботи з бітумною гідроізоляцією під час дощової чи сніжної погоди.

Ґрунтування основи (нанесення бітумного праймеру)

  1. Нанести бітумний праймер достатнім шаром згідно інструкції. Дотримуйтесь необхідного часу висихання. Час висихання залежить від типу праймеру, температури повітря та вологості повітря.
  2. Організовуйте процес ґрунтування так щоб під час нанесення та висихання поряд не проводились інші роботи, що можуть спричинити забруднення обробленої поверхні. Якщо пил, пісок чи інший бруд все ж потрапив на заґрунтовану поверхню – забруднені ділянки потрібно заґрунтувати повторно.
  3. Ніколи не використовуйте пальник, щоб перевірити чи суха основа. Перевіряйте готовність поверхні паперовою серветкою. На ній не повинно бути залишків бітуму, та вона не повинна прилипати до основи.

Порядок виконання робіт з гідроізоляції горизонтальних фундаментних плит

Перед початком робіт необхідно ознайомитись з характеристиками бітумно-полімерних мембран, пересвідчитись що маєте потрібну модифікацію гідроізоляційної мембрани. Та виконувати роботи в такому порядку:

  1. Організувати робочий простір для виконання робіт. Передбачити місця для розміщення рулонів гідроізоляційного матеріалу, балонів з пальною сумішшю та вогнегасника. Відстань між всіма елементами не повинна порушувати техніки безпеки, рухатись по майданчику повинно бути зручно. Приклад організації робочого місця показано на ілюстрації нижче.

Раціональна схема організації робочого місця при виконанні робіт з гідроізоляції на горизонтальній поверхні. Цифрами позначено: 1-балон з пропан-бутановою сумішшю; 2 вогнегасник; 3 – піддон з матеріалами; 4 – ручний візок

  1. Всі рулони потрібно вкладати з одного напряму. У випадку горизонтальної поверхні виберіть найбільш зручний напрям і рухайтесь від одного кінця фундаментної плити до іншого не змінюючи напряму.
  2. При монтажі бітумно-полімерної мембрани необхідно уникати утворення складок і пухирів.
  3. Герметичне приклеювання гідроізоляційної мембрани досягається за рахунок прогріву полум’ям нижньої частини рулону і основи обробленої праймером. А у випадку монтажу другого шару прогрівається буде вже попередній шар гідроізоляції. Прогрів має бути рівномірним як і швидкість розгортання рулону. Важливо притискати розігріті поверхні під час розгортання рулону для надійної фіксації.
  4. Полум’я пальника має бути спрямоване на поверхню таким чином, щоб нагріти його до розм’якшення бітуму та отримати невеликий витік розплавленого бітуму перед гідроізоляційною мембраною при її розгортанні на основу. Наплавлення буде більш ефективним, якщо рух пальника і полум’я буде безперервним і плавним у формі прямокутника щоб рівномірно прогріти рулон і основу, як показано на ілюстрації нижче.

 

  1. Ніколи не направляйте полум'я між рулоном і основою. Це може затримати повітря під мембраною і спричинити утворення пузирів або складок. Дотримуйтесь відповідної відстані між кінцем головки пальника та рулоном. Ця відстань коливається приблизно від 150 мм до 300 мм, залежно від навколишніх умов. Відповідної відстані необхідно дотримуватись для отримання максимального тепла та належної дифузії полум’я, див. ілюстрацію нижче.

  1. Надійність гідроізоляції досягається рівномірним наплавленням бітумно-полімерної мембрани до основи. На стиках рулонів гідроізоляційної мембрани потрібно робити напуски щоб краї мембрани накладались один на один:
  • мінімум 100 мм на повздовжні стики;
  • мінімум 150 мм на поперечні стики.
  1. Щоб запобігти надмірному нашаруванню розгортайте мембрану в шаховому порядку. Інакше в одному місці будуть напуски з 3-4 шарів.

Розберемо особливості облаштування другого шару гідроізоляції.

  1. Технологія наплавлення другого шару аналогічна першому шару.
  2. Розгортати рулони гідроізоляційної мембрани слід в тому ж напрямі, що й першого шару. Перехресний монтаж нижнього та верхнього шарів не допускається.
  3. Верхній шар потрібно наплавляти зі зміщенням по стиках відносно першого. Так щоб полотна мембрани верхнього шару перекривали стики нижнього шару, як показано на ілюстрації нижче.

Рекомендовані напуски при монтажу двох шарів гідроізоляції зі зміщенням полотен

 

Технологія виконання гідроізоляції на вертикальній стінці зі зворотнім засипанням ґрунту

  1. Щоб приплавити гідроізоляційну мембрану до вертикальної поверхні є два способи фіксації і поступової подачі рулону:
  • механічна подача з фіксацією зверху на траверсі або лебідці див. ілюстрацію нижче;

Схема влаштування гідроізоляції на вертикальній  поверхні за допомогою механічної подачі матеріалу

1 - галтель 100 x 100 мм; 2 – стрічка з бітумно-полімерної мембрани;

3 – бітумно-полімерної мембрани;

4 – бітумний праймер; 5 – траверса.

 

  • ручна подача знизу вгору, для цього потрібно відрізати невеликі фрагменти мембрани по 1-3 метри і згортати їх в невеликі рулончики, див. фото нижче;

 

Ручна подача мембрани при фіксації на вертикальну поверхні

 

  1. Організація робочого місця теж має бути виконана з дотриманням техніки безпеки та наявність вогнегасника обов’язкова. Приклад організації робочого майданчика на ілюстрації нижче.

Схема організації робочого місця при виконанні робіт для влаштування гідроізоляції на вертикальній поверхні

1 – балон з пропановим газом; 2 – вогнегасник; 3 – піддон з матеріалами;

4 – ручний візок.

 

  1. При влаштуванні гідроізоляції на вертикальних поверхнях монтаж потрібно починати з нижчої частини фундаменту і рухатись вгору. Вимоги до розміщення пальника і спрямування полум’я аналогічні монтажу мембрани на горизонтальній поверхні, див. ілюстрацію нижче.

  1. Перехід з горизонтальної на вертикальну поверхню потрібно підсилити з допомогою стрічки з бітумно-полімерної мембрани шириною 300 мм. При цьому на вертикальну поверхню повинно бути заведено 150 мм і 150 мм на горизонтальну поверхню, див ілюстрацію нижче.

Вузол підсилення зони переходу з горизонтальної поверхні

на вертикальну

1 – стрічка з основної бітумно-полімерної мембрани; 2 – галтель 100 x 100 мм

 

  1. Слідкуйте щоб кожен наступний фрагменти мембрани було вирівняно відносно попереднього. Повздовжні напуски повинні бути не менше 75 мм, а поперечні не менше 100 мм.
  2. Після фіксації першого шару гідроізоляції починайте монтаж другого шару мембрани. Технологія та рекомендації щодо зміщення полотен відносно швів першого і другого шару аналогічні.
  3. Для надійної фіксації гідроізоляції на зовнішніх і внутрішніх кутах виконуйте розкрій полотна як показано на схемі нижче.

Схема розкрою мембрани для внутрішніх кутів

 

Схема розкрою мембрани для зовнішніх кутів

 

Зовнішні та внутрішні кути потребують додаткового захисту в точках сходження, для чого потрібно виготовити підсилюючі елементи як показано на схемі нижче.

 

Схема рекомендованих до виконання кутів підсилення із бітумно-полімерної мембрани

Схема влаштування внутрішнього кута

1 – галтель 100 x 100 мм; 2 – стрічка з бітумно-полімерної мембрани;

3 – 2 шари бітумно-полімерної мембрани;

4– кут підсилення з бітумно-полімерної мембрани; 5 – бітумний праймер.

 

Схема влаштування зовнішьного кута

1 – галтель 100 x 100 мм; 2 – стрічка з бітумно-полімерної  мембрани;

3 – 2 шари бітумно-полімерної мембрани;

4 – кут підсилення з бітумно-полімерної мембрани; 5 – бітумний праймер.

 

  1. Всі напуски слід загерметизувати за допомогою кельми і пальника. Верхній край мембрани повинен бути закріплений механічно за допомогою металевою крайовою рейкою.
  2. Після монтажу гідроізоляції на основі бітумно-полімерної мембрани Soprema необхідно захистити бітумний шар від механічних пошкоджень перед зворотною засипкою. Для цього можуть використовуватись плити з екструдованого полістиролу (XPS), шиповидна мембрана ІЗОЛІТ, дренажний геокомпозит Enkadrain®.

Сподіваємося матеріал цієї статті був для вас корисним, з приводу замовлення матеріалів або початку співробітництва з компанією Мізол телефонуйте за номером вказаним вгорі сторінки, або пишіть в онлайн чат.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
ТОВАРИ БРЕНДУ
Необхідна консультація менеджера?
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи