Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
January 25, 2021

РЕАЛІЇ СУЧАСНОГО БУДІВНИЦТВА.

Агенти і підрядники на всі лади звеличують переваги покупки готового котеджу. Без усяких фінансових обґрунтувань багато з них вважають самостійне будівництво невигідним. Це не зовсім так. При певній технічній підготовці, бажанні і наявності деякої суми грошей і ділянки землі, питання «будувати або купувати» однозначно переважує в бік «будувати».

Выбираем материалы для будущего дома

Якісний, добротний будинок спочиває на трьох китах: якість матеріалу, кількість матеріалу і дотримання будівельних технологій. У готової будівлі важко, а часом і неможливо точно встановити якість. Комунікації приховані глибоко в траншеях, закладені в стінах і підлогах, якість фундаменту і інших частин будинку перевірити не завжди вдається. Дефекти, що не впадають в очі, якщо вони є, підрядник на споглядання не виставить. Спливають вони зазвичай в процесі експлуатації.

Дотримувалися технології при проведенні дренажних робіт, правильно чи постоїв фундамент? Про це новий власник нового котеджу дізнається навесні або восени, коли грунтові води (рис.1) почнуть підніматися, а підвал наповнюватися водою. Якщо фундамент будувався без точного дотримання технологій, а підвал негерметичний, то часу на роздуми і прийняття заходів залишається небагато: воду потрібно відкачувати і одночасно терміново шукати експертів і справжніх майстрів по ремонту фундаментів, підвалів і цокольних поверхів. Це не страшилки, а реалії, особливо для низинних, заплавних ділянок біля річки, де часто розташовуються котеджні селища.

КОМУНІКАЦІЇ

У котеджному селищі або в сільській місцевості, - всюди потрібні комунікації: водопровід, електрика, теплоцентраль, каналізація, зв'язок. Якщо вони проходять далеко від ділянки, то ситуацію треба гарненько прорахувати, а отриману вартість розділити на тих власників будинків, які бажають взяти участь в спільному прокладанні комунікацій.

Нерідкі ситуації, коли сусідів ще замало. Весь фінансовий тягар тоді лягає тільки на тих, хто вже обживається. У цьому сенсі будуватися самостійно навіть вигідніше, оскільки труби будуть гарантовано якісними, а процес їх укладання нижче рівня замерзання, з'єднання і утеплення будуть виконуватися під контролем. Іноді дешевше обійтися автономними джерелами водопостачання і зливу і автономного ж опалення. Тоді забудовник буде позбавлений від нав'язаних високих цін на електрику і воду.

МАТЕРІАЛИ. БУДУЄМО ХОРОШИЙ БУДИНОК

Якщо ви прийняли рішення будувати будинок, то постає актуальне питання: які матеріали для будівництва будинку найвигідніше купувати в певній місцевості. У західній Україні і в північно-східній її частині ще є шанс побудуватися з оциліндрованих колод або бруса.

На півдні питання, з чого краще будувати будинок, часто залагоджують за рахунок місцевих ресурсів: найбільш затребуваним будівельним матеріалом тут був і залишається пилений черепашник (рис.2). Крім цього, використовуються шлакоблоки, цегла і нові методи з використанням піно і газобетону, sip-панелей, різних варіантів збірно-каркасних конструкцій, моноліту. Перераховані будматеріали застосовні для всіх кліматичних зон України, питання тільки в тому, звідки вони будуть доставлятися. Чим далі - тим дорожче.

Вартість будматеріалів можна розрахувати по платним і безкоштовним програмам будівельних кошторисів, а потім спокійно помножити на два, з огляду на інфляцію і накладні витрати. Кошторис або кошторис враховує такі фактори:

вартість матеріалів (враховується якість і обсяг, а також транспортні витрати);
вартість будівельно-монтажних робіт (з урахуванням технологій, пори року, кількості робочих і обсягу будівництва, а також етапів фінансування).
Виходячи з отриманих критеріїв, можна приблизно вибрати, який будинок краще будувати, калькулювати і порівнювати вартість будинку, виконаного з бруса, черепашнику, цегли або за канадськими технологіями (сип-панелі, каркасно-щитової спосіб). Розрахунки сильно варіюються в залежності від товщини стін, теплоізоляції, регіону і віддаленості об'єкта.

ЯКИЙ ДІМ БУДУВАТИ. ПОРІВНЯННЯ

Какой дом выбрать?

Цегляний будинок обходиться приблизно в 400 $ за квадратний метр. При будівництві з цегли найчастіше використовується стрічковий фундамент. Заливати такий фундамент самостійно обійдеться дешевше, ніж монтувати з готових блоків. При зведенні перекриттів неодмінно знадобиться підйомна техніка.

Зведення стін з піно газобетону при достатній товщині матеріалу дозволить заощадити на додатковому утепленні. Крім того, цей будівельний матеріал в півтора рази дешевше цегли. Ці матеріали мають гарні теплоізоляційними властивостями. Зовнішні та внутрішні оздоблювальні роботи сайдингом або штукатуркою додадуть вартості, але їх можна виконувати вже після заселення.

Будівництво монолітного будинку вимагає постійного нагляду за дотриманням технологій, а також важкої техніки, бетономішалок і бетононасосів. Недотримання технологій може мати фатальні наслідки в процесі осідання будинку. Середньостатистична вартість моноліту становить близько 300 $ за квадратний метр.

Будинки з дерева обходяться від 300 $ за квадратний метр, а ось каркасно-щитові збірні конструкції, до яких відносяться і sip-панелі, виходять в цілому на суму 35-50 тисяч одноповерховий котедж. Фундамент під них потрібен легкий, стовпчастий, а це теж економія. Правда капітальним такий вид будівництва назвати ніяк не можна, безпечним в пожежному відношенні - теж.

Як варіант, цілком прийнятний для України, можна розглядати сендвіч-панелі. Така конструкція обійдеться приблизно в 300 $ м², будується вона швидко, але популярністю користується поки тільки для побудови малих архітектурних форм: кіосків, кафетеріїв і магазинів. В Європі такі будинки стоять вже п'яте десятиліття. Будівлі приблизно такого типу (з наповнювачем з мінеральної вати або скловолокна), були дуже затребувані в будівництві перші повоєнні десятиліття.

До речі, зарубіжні варіанти недорогих будинків іноді демонструють завидну здатність «їх» архітекторів і планувальників до економії. Взяти хоча б проекти з черепашнику або вапняку, якого вистачає і у нас, в яких одна-дві стіни, зазвичай з південної і південно-західної сторони, виконуються їх металевих стветопрозрачних конструкцій. У таких будинках передбачено економію за рахунок природного опалення - нагріте повітря взимку дозволяє скорочувати витрати газу в автономних опалювальних системах.

ЯК ВИБРАТИ ПРОЕКТ БУДИНКУ

Вибравши для себе найбільш економічний вид будівництва, можна замовляти проект або вибрати його із уже наявних готових напрацювань. У будь-якому випадку, кожен проект містить технічний опис та кошторис. Якщо не полінуватися і перевірити їх разом з незалежним експертом, на предмет виявлення неузгодженостей і невідповідностей в розрахунках, то можна отримати вартість, близьку до реальності.

Про проектної документації, а також про вартість будівництва написано багато. Мало або майже нічого не пишеться про «вартості» узгодження проекту і дозвільної документації. Ці негласні витрати іноді боляче б'ють по кишені, особливо, якщо з'ясовується невідповідність проекту різним нормам і правилам: архітектурно-будівельним, санітарним, пожежним, природоохоронних та інших.

Архітектор, автор проекту, зобов'язаний здійснювати архітектурний нагляд в процесі будівництва. Він же разом з виконробом або власником контролює відповідність якості матеріалів нормам, закладеним у проекті. На ділі контроль або не ведеться взагалі або перевіряється вже постфактум, по блідим ксерокопиям сертифікатів і паспортів, якщо такі взагалі є. У безконтрольної ситуації будівельники часто використовують некомпетентність замовника, що згодом позначається на необгрунтованому подорожчання матеріалу, або зниженні якості побудованої конструкції.

Горе-строители вашего домаКращий спосіб контролю процесу будівництва і застосування будматеріалів - займатися будівництвом постійно, контролюючи буквально все, починаючи з проектних розрахунків і закінчуючи оздоблювальними роботами. Щоб уникнути фатальних помилок, навіть не будучи будівельником, можна консультуватися у фахівців, на форумах або на будівельних сайтах. Вчитися і здобувати досвід ніколи не пізно, якщо по-справжньому вникнути в справу побудови власного будинку. Інакше не уникнути дорогих переробок і постійних ремонтів. Таким чином, можна сказати що самостійне будівництво - справа хоч і клопітка, але вигідне. Вкладення в будівництво власного часу, бажання, знань дозволить Вам не тільки заощадити гроші, але і значно краще пізнати свій власний майбутній будинок.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
Необхідна консультація менеджера?
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи