Назад до меню
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
9:00 - 18:00 Вихiднi
Центр будівельної експертизи
July 20, 2021

Мансардне вікно - це красиво, це можливість влаштувати мансарду під дахом. Але це справжній жах, коли воно почне текти. Адже стільки сил і грошей витрачено, і незрозуміло що тепер з цим робити вода псує обробку, утеплювач і раму зі стулкою. Розберемося в причинах протікання вікон, і як цього уникнути з самого початку, та й як виправити те, що можна виправити.

Причини протікання мансардних вікон

Самі по собі мансардні вікна протікають дуже рідко. Мається на увазі, що протікання будуть між рамою і стулкою або виявляться дефекти склопакета. Такого заводського шлюбу майже немає. Основна причина протікання – це помилки монтажу. Розберемо найпоширеніші причини протікання:

  1. Віконна рама неправильно змонтована за рівнем з покрівлею і виявилася нижчою, ніж потрібно.
  2. Неправильно змонтований гідроізолюючий оклад.
  3. Неправильний монтаж самого вікна та перекіс стулки.
  4. Неправильно виконане утеплення та ущільнення периметра віконної рами, або навіть проблеми з покрівельним пирогом взагалі.
  5. Неправильна форма та кути монтажу укосів усередині приміщення. Від цього не буває протікання, але на вікні збирається велика кількість конденсату.

Розберемо ці проблеми докладніше.

Неправильна посадка вікна за рівнем у кроквяній системі

Якщо монтаж виконаний правильно, мансардне вікно є щось на зразок острівця (височини) над площиною покрівельного матеріалу. Гідроізолюючий оклад закриває віконний отвір з усіх боків і відводить воду в обхід. А та частина, що потрапляє безпосередньо на скло і стулку, стікає по них до нижньої частини стулки і по нижній частині окладу.

Якщо подивитися на розріз мансардної покрівлі з вікном, то ми побачимо, що ізолюючий оклад повинен спиратися на ту ж площину решетування, що й основне покрівельне покриття. На цьому рівні має бути закріплена і рама вікна.

Але що буде якщо посадити віконну раму занадто глибоко, наприклад, закріпити на крокви нижче за решетування. Якщо так зробити конструкція із самого вікна, ізолюючого окладу, та покрівельного покриття не зійдеться. Ізолюючий оклад або виявиться занадто високо і його доведеться якось загинати або «колгоспити», або оклад виявиться нижче за потрібний рівень, і між ним і покрівельним покриттям вийде зазор. В обох випадках вікно протікатиме.

Також не рекомендується встановлювати мансардні вікна ближче ніж за 2 метри від розжолобків та інших складних зламів покрівлі, де є ризик скупчення великої кількості снігу або концентрованих потоків води при зливах.

Неправильно змонтований ізолюючий оклад

До цієї проблеми також відноситься як помилки збирання та закріплення елементів окладу, так і місце з'єднання з гнучкою черепицею. Краї бітумної черепиці з боків вікна не повинні підходити надто близько, канали для стікання води повинні залишатися вільними.

Ілюстрація нижче дає уявлення про призначення та роботу ізолюючого окладу. Якщо коротко, то це збірний фартух навколо вікна, який захищає підпокрівельний простір від проникнення води і як би поєднує покрівельне покриття та віконний отвір в одну інженерну конструкцію.

Найпоширеніші помилки монтажу гідроізолюючих окладів:

  1. Неправильний вибір окладу під покрівельне покриття. До однієї і тієї ж моделі мансардного вікна можна підібрати кілька видів окладів залежно від покрівельного матеріалу: для плоских покриттів на кшталт бітумної черепиці, для профільованих з висотою хвилі до 45-50 мм, і для високопрофільних покриттів з висотою хвилі до 90 мм. Якщо для покриття з висотою хвилі 70 мм вибрати оклад для покриттів до 50 мм, він напевно протікатиме.
  2. Нещільно підігнані та не закріплені до рами вікна бічні та верхні елементи окладу.
  3. Неправильний зазор між кромкою покрівельного покриття та оголовком окладу (верхньою частиною).
  4. Неправильний порядок складання окладу (недотримання нахлестов коли верхня деталь закриває нижню).

Неправильний монтаж вікна

Це перекоси діагоналі при кріпленні рами. Від цього може тріснути сама рама, особливо якщо вона дерев'яна. Але найчастіше виникає щілина між стулкою та рамою, яку не можна компенсувати за рахунок регулювання фурнітури. Часто така деформація вікна необоротна і доводиться міняти його повністю.

Занадто малий кут нахилу даху (менше 15 градусів) також може бути причиною протікання. Якщо потрібно встановити вікно в плоску або майже плоску покрівлю, потрібно купити спеціальний пристрій зі спеціальним окладом, або спорудити з брусів нішу для вікна і покрити її якимось ізолюючим матеріалом, див. приклад нижче.

Конденсат через погане утеплення

Тут немає фізичного протікання через стулку або оклад. Але периметр вікна є зоною промерзання і за рахунок різкого перепаду температур мансардне вікно постійно плаче, див. малюнок нижче.

Простір між рамою мансардного вікна та балками має бути заповнений утеплювачем, найкраще базальтовою ватою. Також має бути добре утеплений укіс мансардного вікна.

Не менш важливим є з'єднання контуру вікна із загальним шаром пароізоляції та гідроізоляції.

Пароізоляція – це герметичний бар'єр із внутрішньої сторони теплого приміщення. Паробар'єр захищає мінеральну вату від проникнення теплого вологого повітря, інакше в міру наближення до холодної покрівлі пара почне конденсуватися прямо всередині вати. А крапельки вологи на волокнах витісняють повітря та утеплювач перестає виконувати свою функцію.

Часто в місці встановлення вікна шар пароізоляції порушений, а то й зовсім не з'єднаний з контуром рами. Це призведе не просто до утворення конденсату на рамі і, укоси і сама рама буквально починають гнити, грибок, пліснява відшаровування. Усунути цю проблему можна лише зруйнувавши внутрішнє оздоблення. А якщо цвіль пошкодила раму та стулку, то й вікно доведеться міняти.

Гідроізоляційна мембрана захищає утеплювач із зовнішнього боку та між внутрішньою стороною покрівельного покриття та шаром гідроізоляції повинен бути вентиляційний зазор.

Проблеми з підпокрівельною вентиляцією також часто призводять до накопичення конденсату та протікання мансардного вікна.

Але навіть якщо з вентиляційним зазором все гаразд. Потрібне правильне з'єднання гідроізоляції із віконною рамою. Як саме це зробити описано в інструкції і є безліч навчальних відео. Цієї інформації достатньо якщо не для того, щоб встановити мансардне вікно самостійно, то для того, щоб точно контролювати роботу покрівельників.

Простежте щоб була правильно встановлена ​​краплинна планка, вона монтується під покрівельним покриттям над віконним прорізом по діагоналі зі скосом в один бік, щоб конденсат, що стікає по гідроізолюючій мембрані, відводити вбік від мансардного вікна.

Неправильно розташоване вікно або неправильно зроблений укіс з боку приміщення

Неправильно зроблений укіс – особливо, якщо вікно стоїть на великій висоті і закривається за допомогою штанги або пульта дистанційного керування. Іноді укіс роблять так, що виходить якась кишеня в глибині якої стоїть рама зі стулкою. Тепле повітря піднімається нагору, а внутрішня поверхня вікна в будь-якому разі холодніша і на вікні буде сідати конденсат.

Зверніть увагу на фото нижче, тут укоси зроблені добре, дуже широкими з плавними кутами. А якщо приблизно в такій же конфігурації покрівлі втопити віконний отвір у вузьку нішу, то там і вийде та сама невентильована кишеня.

Підбиваючи підсумки та користуючись статистикою звернень можемо стверджувати – мансардні вікна не течуть самі по собі, у 99% випадках проблеми із встановленням самого вікна чи супутніх конструкцій.

Особливості та переваги мансардних вікон, коли з ними все гаразд

Порівнюватимемо мансардні вікна з фасадними встановленими в спеціальних конструкціях «курятниках» див. Обидва варіанти мають право на життя, але ми схиляємось до варіанта мансардного вікна і наші аргументи.

Для наочності порівняння склали таблицю.

Характеристики

Мансардні вікна

Звичайні вікна в «курятнику»

Кількість світла на площу скління

Через них проникает больше света до +45% в зависимости от ориентации (юг-восток и т.д.). Для нормального освещения достаточно 10% остекления относительно жилой площади

Стандартные показателя для фасадных окон

Міцність та опір злому

Загартоване зовнішнє скло та рама з 3-5 точками замикання витримують не тільки будь-який град, але й удар від падіння вантажу масою 50 кг, з висоти:

45 см – 3 клас;

90 см - 5клас.

Звичайне шибку можна розбити, для безпеки потрібно встановлювати сталеву решітку

Витрати на монтаж

Мінімальні більшість компонентів вже входять у комплект вікна, обов'язково тільки купити оклад, що гідроізолює. Головне кваліфікація та правильність встановлення

Дуже високі за рахунок монтажу самого «курятника» - це витрата покрівельного матеріалу, утеплювача, гідроізоляції та складних робіт із кроквяною системою.

Естетичний вигляд

Сучасно, стильно та нічого зайвого

Досить добре, але гірше в порівнянні з мансардними вікнами

Складність монтажу

Висока - саме через помилки або недбалість при установці вікон виникає більшість проблем

Середня, мало чим відрізняється від встановлення вікон у стінах

Ціна самого вікна

Помітно вище в порівнянні з фасадними, адже логічно мансардне вікно набагато складніше і міцніше

Звичайна для вікон цього класу залежить від рівня якості склопакета та ПВХ профілю.

 

Остаточне рішення звичайно приймати власнику, є люди, які вважатимуть покрівлю з такими відводами для вікон привабливішою, але статистика продажів мансардних вікон говорить про те, що все більше людей роблять вибір на користь класичних мансардних вікон.

Особливості зимової експлуатації мансардних вікон

Навіть правильно змонтоване вікно - це зона ризику і там буде конденсат, нехай і не настільки багато, щоб пошкодити обробку або стати середовищем для розвитку цвілі, але все ж таки взимку потрібно вживати додаткових заходів безпеки:

  • регулярно (раз або два на день) витирати конденсат зі скла та рами;
  • якщо під віконним прорізом немає батареї – встановіть там будь-який опалювальний чи вентиляційний прилад, головне створити потік теплого повітря, який підсушуватиме мансардне вікно;
  • подбайте про хорошу вентиляцію (природну або примусову) – це допоможе знизити ризик випадання конденсату;
  • у разі екстремально сильних морозів на внутрішній частині вікон може утворюватися іній або льоду, її потрібно видаляти, не чекаючи природного танення;
  • Для житлових мансард рекомендуємо купити мансардні вікна з фірмовими блоками утеплення.

Як уникнути проблем з мансардними вікнами

Як ми вже неодноразово згадували запоруку відсутності проблем правильний монтаж. Коротко зупинимося на найважливіших нюансах, а також на інших моментах, які допоможуть звести ризик протікання мансардного вікна до мінімуму.

1. Встановлення рами вікна за рівнем у решетування. На ілюстрації нижче показано два варіанти встановлення та обидва правильні. Зверніть увагу, що кріпильний куточок у разі кріплення на крокви розгорнуть в інше положення і рама виявиться на плюс мінус однаковому рівні в обох варіантах.

2. Системи антизледеніння та сніготанення для мансардних вікон. На фото нижче два мансардні вікна встановлені у складному місці біля димаря та з перепадом рівня покрівлі. У таких місцях особливо високою є ймовірність виникнення снігових заметів.

А сніг на вікні – це підвищений ризик протікання та утворення крижаних кірок, адже склопакет та накладки тепліші за основну покрівлю. Та й темно буде під суцільною сніговою шапкою.

Є оригінальний вихід із цієї ситуації – зробити цю ділянку покрівлі настільки теплою, щоб розтопити сніг. Для цього укладається спеціальний гріючий кабель, датчики температури та контролер управління. Завдання системи автоматично увімкнути, підігрів під сніговою шапкою. Звичайно, є можливість і ручного управління, адже підігрів не потрібен, коли на вулиці мороз, але немає снігу.

Система антиобмерзання коштує недорого, особливо якщо порівняти її з масштабом проблем, які виникнуть з мансардними вікнами, якщо підігріву не буде.

3.  Вивчіть інструкції та правила встановлення мансардних вікон. Навіть якщо не ставитимете їх самостійно. І обов'язково присутні на всіх етапах установки мансардного вікна його утеплення та з'єднання з контуром утеплення паро- та гідроізоляції. А то при розтині проблемних вікон можна знайти монтажну піну, неутеплений периметр вікна та відсутність гідроізоляції, див. фото.

Сподіваємось матеріал цієї статті був для вас корисним. А якщо з'явилися питання з технічних характеристик або потрібно купити одне або кілька вікон мансардних телефонуйте або пишіть в онлайн чат. Обов'язково допоможемо вирішити будь-які питання.

Чи була ця стаття корисною?
Залиште свій коментар до цієї статті
Написати відгук
Рейтинг
Поділитися публікацією
Необхідна консультація менеджера?
Колл-центр
+38 (044) 290-88-12
Задайте своє питання нашим експертам, Ви обов'язково отримаєте на нього відповідь!
Будьте у курсі

Підпишіться на наші новини та корисні статті, щоб першими отримувати важливу інформацію з компетентного джерела!

Центр будівельної експертизи