ПН ВТ СР ЧТ ПТ | СБ | НД |
9:00 - 18:00 | Вихiднi |
порожній
Утеплення даху – це не тільки економія на опаленні, але і можливість отримати додаткову кімнату, якщо зробити з горища мансарду. Але навіть утеплення нежитлового горища дозволить знизити витрати на опалення. Через холодне горище втрачається до 18% тепла з дому. Ці дані неодноразово підтверджено випробуваннями, які проводила компанія ROCKWOOL. Найпростіший варіант утеплення даху будинку – це укласти теплоізоляцію по горищному перекриттю. Другий варіант – це мансарда. Тут утеплення даху зсередини проводиться по скатах покрівлі, і крім утеплювача потрібні паро- та гідроізоляційні плівки. Розберемося з цим детальніше.
Чим утеплити дах
Для утеплення даху можуть використовуватись такі матеріали:
- Базальтова вата – це ідеальний матеріал, оскільки він: не горить; не втрачає об’єму з часом; абсолютно нейтральний з хімічної точки зору. Це єдиний матеріал, що ідеально підходить для утеплення мансардного даху. Недоліком базальтової вати є лише відносно висока ціна.
- Скловата – це ще один різновид мінеральної вати, за багатьма характеристиками схожа з базальтовою, але схильна до втрати об’єму з часом. Особливо якщо вона розміщена на вертикальних або похилих поверхнях. Тому її краще використовувати для утеплення горищних перекриттів, де вона лежить горизонтально. Ціна скловати трохи нижча порівняно з базальтовою. Тому можна комбінувати ці утеплювачі: для горизонтальних перекриттів купити скловату, а для схилів – базальтову вату.
- Пінопласт – не підходить для мансардних дахів та для утеплення скатів зі кроквами. Можна використовувати лише як теплоізоляцію горищних перекриттів. Справа в тому, що на відміну від вати, пінопласт жорсткий. А кроквяна система злегка рухається і зміщується під дією сезонних коливань температури. Від цього пінопласт потріскається та втратить теплоізоляційні властивості. Крім того, пінопласт – горючий матеріал, тому його заборонено для застосування у лікарнях, школах та громадських установах. Та й у приватному будівництві ми не рекомендуємо пінопласт ніде, крім утеплення стін під штукатурку. Головна перевага пінопласту – це низька ціна.
- Екструдований пінополістирол також обмежено придатний для утеплення даху зсередини. Можна використовувати тільки для укладання по горищному перекриттю. Цей матеріал міцніший за пінопласт, але також є горючим і не підходить для утеплення дахів по скатах.
Як правильно утеплити дах
Перш ніж розбирати технологію, ще раз зауважимо, що базальтова кам'яна вата – це найкращий варіант для утеплення всіх типів горищних приміщень. Так, ціна кам'яної вати вища, але якщо вас серйозно цікавить питання – чим краще утеплити дах, то відповідь очевидна. Якщо утеплити дах будинку базальтовою ватою, причому зробити це правильно, це вже назавжди. Термін служби базальтової вати практично не обмежений, мінімум, який озвучує компанія «Роквул» – 50 років, а фактично може прослужити до 100 років.
Утеплення мансарди зсередини базальтовою ватою ROCKWOOL
Зі всіх брендів базальтової вати ми рекомендуємо ROCKWOOL. Ця теплоізоляція заслужено вважається однією з найкращих в Україні. При виробництві використовується мінімальна кількість сполучної речовини і кількість органічних сполук зведено до мінімуму. А це додаткова пожежна безпека та відсутність будь-яких випарів у процесі експлуатації. Кам'яна вата ROCKWOOL характеризується такими перевагами:
- Вогнестійкість: вона не тільки не горить, не підтримує горіння, а й перешкоджає розповсюдженню вогню. Тому використовується виготовлення вогнестійких перегородок.
- Високі теплоізоляційні властивості: коефіцієнт теплопровідності не більше 0,033-0,039 Вт/м*К. Ці властивості зберігаються за значних перепадів температур, але важливо зберігати мінеральний утеплювач сухим.
- Термін служби до 100 років: камінь – це вічний матеріал, зменшують термін служби утеплювача саме сполучні смоли, а оскільки їх там зовсім мало, то й термін служби збільшується.
- Висока паропроникність є особливо важливою для утеплення даху будинку. Водяна пара, яка потрапила в товщу утеплювача з теплого приміщення, повинна безперешкодно випаровуватися. Інакше волога випадатиме у вигляді конденсату на волокнах утеплювача або на покрівельних конструкціях. Волога усередині мінерального утеплювача різко знижує його теплоізоляційні властивості.
- Екологічність: оскільки продукт виготовляється з натурального матеріалу, він є безпечним для людини та навколишнього середовища.
Тому ми рекомендуємо базальтову вату ROCKWOOL для всіх способів утеплення, як по горищному перекриттю, так і для утеплення даху зсередини по скатах.
Як утеплити дах по горищному перекриттю
Краще передбачити шар теплоізоляції ще на етапі проектування, тоді вийде конструкція як на ілюстрації нижче. Зверніть увагу, що для дерев'яних перекриттів краще застосовувати мінеральну вату, таку як скловату або базальтову вату. Але якщо у вас бетонне перекриття, то ми рекомендуємо зробити утеплення даху з екструдованого пінополістиролу.
Як утеплити покрівлю по горищному перекриттю - розріз
На ілюстрації вище видно також гідроізоляційну та пароізоляційну плівку – це дуже важливі компоненти, щоб правильно утеплити покрівлю.
Пароізоляція – це суцільна герметична плівка, яка не дає теплому вологому повітрі проникати у товщу мінеральної вати. Як правило, це два шари поліетилену з армуючою сіткою між ними. Зразок на фото нижче – це Паробар'єр від чеської компанії JUTA.
Якщо пароізоляції не буде, тепле повітря, проходячи через волокнистий утеплювач, охолоджуватиметься, а в міру охолодження пройде через точку роси. І волога сконденсується прямо на волокнах. Крапельки води займуть місце повітря, і мінеральна вата втратить до 90% теплоізоляційних властивостей. Тому що саме сухе нерухоме повітря між волокнами є головним утеплювачем.
Гідроізоляція – це бар'єр від проникнення води з боку холодного приміщення. Джерелом можуть бути невеликі протікання через стики покрівельного покриття, падіння крапель конденсату з внутрішньої сторони металевої покрівлі тощо. Як гідроізоляція можуть використовуватися спеціальні плівки з мікроперфорацією або супердифузійні мембрани. Загальними властивостями гідроізоляційного захисту утеплювача для скатних дахів є одностороння проникність гідроізоляції. З зовнішнього боку вона не повинна пропускати рідку воду, і з вивороту повинна випускати пару. Різниця між гідроізоляційними плівками та супердифузійними мембранами у кількості пари, яку вони можуть пропустити з квадратного метра. У супердифузійних мембран цей показник вищий більш ніж у 20 разів. Якщо плівка Гідробар'єр від компанії JUTA може пропустити близько 40 г/м2/24год, то супердифузійні мембрани JUTA пропускають щонайменше 1400 г/м2/24ч. Різниця більш ніж у 30 разів. Крім того, супердифузійна мембрана утримує 100% води у рідкому стані, яка потрапляє на її поверхню, тоді як гідроізоляційна плівка утримує лише 50% води. Це не велика проблема, тому що на поверхню гідроізоляції вода потрапляє у вигляді крапель, тому не встигає просочитися та потрапити у товщу утеплювача. Тим не менш, якщо утеплювач захищають гідроізоляційною плівкою, то між нею та утеплювачем повинен залишатися вентиляційний зазор 40-50 мм. А супердифузійну мембрану можна вкладати у щільному контакті з мінеральною ватою. Це дуже спрощує монтаж. Гідроізоляційні плівки частіше використовують для нежитлових горищ та укладання теплоізоляції по горищному перекриттю, а супердифузійні мембрани замовляють, коли вирішують завдання, як утеплити мансардний дах.
Як утеплити мансардний дах
Для утеплення скатів мансарди найчастіше використовується базальтова вата у плитах, яку можна укласти між кроквами. Але тут мало знати чим утеплити дах мансарди, потрібно зробити це правильно. На ілюстрації нижче показано правильний варіант. Тут, крім шару утеплювача, укладеного між кроквами, показаний ще один шар, який закриває крокви. Це є критично важливим моментом для утеплення мансарди зсередини. Адже крокви самі по собі є містком холоду, і, якщо не укласти перехресний шар базальтової вати, створити приємний мікроклімат буде неможливо.
Як утеплити мансардний дах – розріз
Коротка покрокова інструкція з утеплення мансарди базальтовою ватою:
- Товщина теплоізоляційного шару повинна дорівнювати товщині крокв, а ширина на 2 сантиметри більше. Таким чином він щільно стає в проміжок і не залишає щілин. Другий шар утеплення повинен перекривати стики першого та закривати крокви.
- Супердифузійна мембрана повинна бути змонтована та закріплена до укладання утеплювача, щоб уникнути випадкового намокання утеплювача.
- Укладати базальтовий утеплювач між кроквами необхідно зі стисненням (саме для цього він має бути більшим, на 2 см). Після монтажу він розправиться і буде міцно і надійно триматися.
- Після теплоізоляції зазвичай монтується додаткова обрешітка з рейок, на яку кріпиться пароізоляція, і вже після неї внутрішнє оздоблення на гіпсокартоні або ОСП плитах.
- Використання та гідро- та пароізоляції – обов'язкова умова для повноцінного та довговічного функціонування скатного даху. Також необхідно дотримуватися наявності повітряного зазору між базальтовою ватою та гідроізоляцією, якщо йдеться про гідроізоляційну плівку. Для супердифузійної мембрани вентиляційний проміжок не потрібен.
- Звичайно, утеплення мансарди можна провести і своїми руками, але краще це довірити професіоналам. Особливо якщо крок і конструкція кроквяної системи не стандартні, це вимагатиме нестандартних рішень.
Як правильно утеплити покрівлю – товщина шару теплоізоляції.
Для точного результату потрібно робити розрахунки, але це досить складно, тому ми наведемо рекомендації, які підходять для більшості випадків:
- Якщо стоїть питання – як правильно утеплити дах будинку за мінімальних витрат, то це теплоізоляція горищного перекриття. Для центральних та південних регіонів України мінімальний шар утеплення – 150 мм, для північних – 200 мм.
- Якщо ви вирішили зробити утеплення даху по скатах, але горище залишається неопалюваним, то мінімальний шар базальтової вати – 150 мм, що відповідає ширині кроквяної ноги.
- Якщо йдеться про утеплення мансардного даху, то мінімальна товщина базальтової вати – 250 мм, а краще 300 мм. Для північних регіонів рекомендується 350 мм.
Сподіваємося, матеріал цієї статті був для вас корисним. Якщо залишилися питання щодо вибору утеплювача та підпокрівельних плівок, або ви хочете знати, як купити базальтову вату ROCKWOOL у вашому місті, телефонуйте за номером вгорі сторінки або пишіть в онлайн-чат.